Sjedinjene Države i Kina složile su se u subotu da će ponovno pokrenuti trgovinske pregovore te da Washington neće uvesti nove carine na kineski izvoz, što predstavlja signal predaha u trgovinskom ratu dvije najveće svjetske ekonomije.
Primirje donosi olakšanje nakon skoro godinu dana spora, u kojemu su dvije zemlje nametale carine u vrijednosti od više milijardi dolara, čime su negativno utjecali na svjetska tržišta i usporili svjetski ekonomski rast.
“Ponovno smo na pravom putu i vidjet ćemo što će se dogoditi”, rekao je američki predsjednik Donald Trump novinarima nakon razgovora, koji je trajao 80 minuta, s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom na marginama summita G20 u Japanu.
Trump je rekao da neće ukinuti postojeće carine, ali da će se suzdržati od uvođenja novih carina na 300 milijardi dolara vrijedan kineski izvoz, koji bi proširio carine na sve što Kina izvozi u SAD.
“Suzdržavamo se od uvođenja novih carina, a oni će kupiti poljoprivredne proizvode”, rekao je na novinskoj konferenciji. “Ako sklopimo sporazum to će biti povijesni događaj”, dodao je.
Kinesko je ministarstvo vanjskih poslova u dugačkom priopćenju o razgovorima objavilo da SAD neće uvesti nove carine na kineski izvoz i da će pregovarači obje zemlje razgovarati o specifičnim pitanjima.
Xi je rekao Trumpu kako se nada da će SAD postupati pošteno prema kineskim tvrtkama, navodi se u priopćenju.
Po pitanju suvereniteta i poštovanja, Kina mora štiti svoje temeljne interese, kazao je Xi.
“Kina je iskrena po pitanju nastavka pregovora sa SAD-om, ali pregovori moraju biti ravnopravni i mora biti pokazano uzajamno poštovanje”, citiralo je ministarstvo vanjskih poslova Xija.
Trgovinski spor, koji je uključio i kineskog telekomunikacijskog diva Huawei, pokrenuo je strahovanja o ugrožavanju globalnog rasta.
Trumpova administracija proglasila je Huawei sigurnosnom prijetnjom, zbog povezanosti s kineskom državom te je američkim tvrtkama bilo zabranjeno poslovanje s tom tvrtkom.
Također, Trump je vršio pritisak na saveznike da zabrane pristup Huaweiju u izgradnju infrastrukture za 5G mrežu.
Trump je ipak u subotu kazao kako će američkim tvrtkama biti dopušteno opskrbljivati Huawei.
Skeptične procjene primirja
“Povratak razgovorima dobra je vijest za poslovnu zajednicu i unosi nešto, toliko potrebne, sigurnosti u odnos koji se polako pogoršava”, rekao je Jacob Parker, potpredsjednik za odnose s Kinom Američko-kineskog poslovnog vijeća.
“Sada dolazi težak zadatak pronalaženja konsenzusa o najtežim pitanjima u odnosu, ali s predanošću na vrhu, nadamo se da će to postaviti obje strane na održivi put prema razrješenju”, kazao je.
Neki su ipak upozorili da primirje možda neće dugo trajati.
“Čak i kada bi se primirje dogodilo ovaj vikend, kasniji neuspjeh razgovora uz daljnju eskalaciju čini se vjerojatnim”, rekla je konzultantska tvrtka za poslovno savjetovanje Capital Economics.
SAD tvrdi da Kina godinama krade američko intelektualno vlasništvo prisiljavanjem američkih tvrdi da im odaju poslovne tajne, postavljajući to kao uvjet poslovanja u Kini te da obilato subvencioniraju državne tvrtke.
Kina kaže da su zahtjevi SAD-a nerazumni te da SAD također mora ponuditi ustupke.
Pregovori su propali u svibnju nakon što je Washington optužio Peking za nepridržavanje u ispunjavanju obećanih reformi. Trump je povećao carine na kineski, 200 milijardi dolara vrijedan izvoz, s prijašnjih deset posto, na dvadeset pet posto.
Kina je uzvratila s carinama na američki izvoz.
Komentari