Uvođenje sitnih modifikacija u svakodnevicu i ustrajnost u njihovoj provedbi jamac su rezultata, u ovom slučaju rješavanja suvišnih kilograma i dovođenja u kondiciju
Siječanj se možda čini najduljim mjesecom u godini, no kako vidite – proletio je i ovaj put. Ona novogodišnja obećanja odavno su izblijedjela, na naplatu je došla već i druga članarina u teretani, a da siječanjsku niste ni “načeli”. Od svih onih pustih “sutra ću”, dokotrljala se veljača i krajnje je vrijeme da se pokrenete i učinite nešto za sebe. Kilogrami neće otići sami.
Na sreću, stvar je vrlo jednostavna, koraci koje trebate napraviti su sitni. Nitko od vas ne traži da pomičete brda. U nastavku vam otkrivamo nekoliko jednostavnih načina kako da se dovedete u red i postanete zadovoljni sobom.
Budite iskreni prema sebi
Ako plaćate treninge, a na njih ne odlazite, sasvim je evidentno da ovaj način motivacije ne djeluje na vas. Otkažite te skupe članarine i radije novac potrošite na kvalitetne namirnice od kojih ćete pripremati nutritivno bogate obroke ili jednostavno popravite stanje na svom računu.
Također, možete za sitan iznos aktivirati neku od brojnih aplikacija za vježbanje pa trening odraditi kod kuće.
Stube
Ako živite u zgradi, imate sve što vam treba za vježbanje u svim vremenskim uvjetima. Nema izgovora za kišu, poledicu ili vjetar. Stube su suhe i zaštićene, a vaše je da zaboravite na dizalo. Ako vam zgrada ima tek tri ili četiri kata, popnite se po njima dvaput ili triput. Ne žurite. U početku je sasvim dovoljno da ih izbrojite, do zadnje. S vremenom, kako kondicija bude rasla, tako ćete i vi živahnije skakutati po njima. Pazite samo da ne razbijete bradu. Na stubama se možete dobro i istegnuti, radeći modificirane iskorake. Jednostavno zakoračite jednom nogom na treću stubu, dok ste onom drugom čvrsto na tlu i spustite se u čučanj. Ponovite vježbu nekoliko puta pa promijenite nogu.
Hodanje
Hodanje je jedan od najučinkovitijih načina za topljenje masnoća. Istraživanje objavljeno 2022. u časopisu Nutrients, a provedeno na ispitanicama u postmenopauzi, pokazalo je da su izgubile 3,9% tjelesne masti nakon 30 tjedana hodanja i 1,8% nakon 15 tjedana hodanja.
Prema jednom drugom istraživanju, objavljenom u International Journal of Obesity, 30 minuta hodanja svaki dan, značajno utječe na smanjenje tjelesne težine i postotka tjelesne masti. Studija je čak otkrila da 30 minuta hodanja može biti jednako korisno kao i 60 minuta ukoliko uključite zdravu prehranu u svoju svakodnevicu.
To hodanje podrazumijeva žustre korake, tempo u kojem možete pričati, ali vam to i nije baš jednostavno pa ćete birati i teme i riječi te štedjeti energiju. Također, osvijestite kako hodate. Ispravite se, aktivirajte trbušne mišiće, lagano podvucite zdjelicu. Hodajte aktivno.
Voda, voda, voda
Koliko god slušali preporuke o tome da treba popiti osam čaša vode dnevno, koliko ih uistinu popijemo? Ljeti možda i osam, no zimi teško… Kako biste povećali unos vode u organizam, dan započnite prvom čašom. Čim ustanete, popijte vodu. Neka bude sobne temperature ili čak mlaka, potaknut će probavu, a neće šokirati organizam niti učiniti da vas zaboli grlo. Možete dodati i par kapi limuna u nju. Isto tako, čašom vode završite dan. Pijte vodu i uz obroke i uz svaku ispijenu kavu.
Birajte hranu koja potiče metabolizam
Zabrane nisu dobar način motivacije. Umjesto da si uskraćujete hranu i time hranite želju za njom pa trošite energiju na odupiranje, napunite hladnjak kvalitetnim namirnicama koje volite jesti te iz kuhinje izbacite (poklonite nekome) slatkiše i sve ono što vam u ovoj fazi ne koristi. Kako biste potaknuli metabolizam svakodnevno jedite hranu bogatu proteinima i dobrim masnoćama. Namirnice na kojima bi se trebala bazirati vaša prehrana su:
- piletina, osobito bijelo meso
- integralna riža
- heljda
- visokomasna riba poput tune, haringe i lososa
- jaja
- povrće, osobito kupusnjače i ostalo zeleno lisnato povrće
- mahunarke
- voće, osobito ananas koji potiče mršavljenje
- zeleni čaj
- piletina
- maslinovo ulje
- jogurt
- kruh od cjelovitog zrna
Ako baš jako patite za slatkim, jedite datulje, koristite cimet umjesto šećera ili mahunu vanilije. Kriza za slatkim drži tjedan do dva pa prolazi.
Kao što vidite, riječ je o sitnim promjenama u svakodnevici koje mogu donijeti zamjetne rezultate. Kako budete podizali kondiciju s vremenom ćete početi joggirati ili pak odrađivati zahtjevnije hodačke dionice, u njih uključivati brda i dodatne kilometre pa možda i vikend izlete na planine.
Kad smo kod hrane, vidjet ćete koliko više energije imate kada ne zatrpavate organizam jednostavnim ugljikohidratima i procesuiranim namirnicama.
Obratite pažnju i na to kada jedete.
Jeste li zaista uvijek gladni ili ste možda tužni ili vam je samo dosadno? Kada vas ulovi glad prvo popijte čašu vode i budite iskreni prema sebi. Ako niste gladni, a imate neutaživu želju nešto žvakati, posegnite za voćem ili povrćem ili jednostavno otiđite u šetnju. Učinite sve što možete, samo da se udaljite od kuhinje.
Šetnja će vam podići raspoloženje, istopit ćete kalorije i zaboravit ćete i na hranu. Tri muhe jednim udarcem – sjajno!
I za kraj – slatka nagrada. Nakon desetak dana stanite na vagu. Sigurni smo da ćete biti zadovoljni, a to je pak sjajan motiv za dalje.
Komentari