Kenijski su atletičari, prvenstveno srednjo i dugoprugaši, na Olimpijskim igrama u Tokiju prošle godine osvojili deset medalja, samo su Amerikanci (26) osvojili više, od tih deset Kenijci su uzeli po četiri zlata i srebra i dvije bronce. Pet godina ranije, u Rio de Janeiru 2016., Kenijci su osvojili po šest zlata i srebra, i jednu broncu, i tada su samo atletičari iz Sjedinjenih država (32) bili uspješniji.
Međutim, Kenijci imaju sve veći problem s dopingom, ove je godine čak 23 kenijskih atletičara palo na kontroli nedopuštenih sredstava. Diana Kipyokei, pobjednica Boston maratona 2021. i Betty Wilson Lempus, prošlogodišnja pobjednica Pariz polumaratona su zadnji kenijski doping-slučajevi.
„Šokiram se svaki puta kad otvorim svoj laptop. Svako malo dobijem obavijest da je neki kenijski atletičar suspendiran zbog dopinga“, kaže Susan Kamau, šefica administracije Kenijske atletike. „U prošlosti smo na kraju svake godine organizirali gala-večere na kojima smo nagrađivali najbolje atletičare i slavili naše uspjehe. U zadnje vrijeme to više ne možemo raditi jer u mjesecima nakon naše gala-večere dobivamo informacije da su naši laureati kažnjeni zbog dopinga“. Wilson Kipsang, s 2:03:23 bivši svjetski rekorder i osvajač bronce na Igrama u Londonu jedan je od najpoznatijih Kenijaca koji su kažnjeni zbog dopinga.
FORMER World marathon record holder Wilson Kipsang suspended over doping violations. pic.twitter.com/xcPLfRQmBn
— TheStarBreaking (@TheStarBreaking) January 10, 2020
Svjetska anti-doping agencija je još 2016. stavila Keniju u A-kategorije njihove „watch-liste“ odnosno popisa država na koje posebno obraćaju pažnju a broj zbog dopinga kažnjenih Kenijaca toliko raste da se već počelo kalkulirati kako bi kenijsku atletiku mogla dočekati sudbina ruske – izbacivanje sa najvećih natjecanja.
Komentari