Pacijent koji je ovih dana završio na liječenju u KBC-u Split požalio se na praksu ove bolnice da naplaćuje gledanje televizije. Cijena ove usluge u splitskoj je bolnici tri eura po danu.
U splitskoj bolnici objasnili su Novom listu da su ugovorili ovu uslugu s jednom privatnom tvrtkom, budući nemaju dovoljno novca da bi priuštili svojim pacijentima besplatno gledanje televizije. S ovim modelom opremanja bolničkih soba TV-uređajima krenulo se još prije dvadesetak i više godina, najprije u OB-u Dubrovnik još 2001. godine, a onda su sličan princip preuzele i mnoge druge bolnice – u Splitu, Zagrebu, Osijeku….
Dio bolnica tu uslugu uopće nije službeno ugovarao, dio je sklapao ugovore s tvrtkom koja nudi televizore, a dio bolnica ubirao je privatnicima i mjesečni paušal za bolničku blagajnu. Neki su pacijenti time bili zadovoljni, jer su ipak imali mogućnost zabaviti se i skratiti vrijeme dok leže u bolnici, dok drugima ovakav sustav naplate TV-programa nikako nije prihvatljiv.
Posljednjih desetak godina bolnice su se uglavnom opremile TV-prijemnicima, ne baš na svim odjelima, ali je stanje ipak daleko bolje nego ranije. Tako u većini bolnica koje su prakticirale pozajmljivanje TV-uređaja od privatnika sada imaju vlastite televizore, mahom dobivene putem donacija.
“Značajna većina hospitalizacijskih prostora u KBC-u Rijeka opremljena je TV aparatima koje su većim dijelom osigurali različiti donatori, a gledanje TV-a ne naplaćuje se pacijentima, kažu u upravi riječke bolnice. U OB-u Pula danas raspolažu s 50 TV prijemnika, koji je , kažu, ravnomjerno raspoređen po odjelima i po sobama pacijenata, a za svaki uređaj uredno plaćaju i RTV pristojbu. Sve sobe, međutim, nemaju TV prijemnik, piše Novi list.
NOVA DRAMA NA REBRU Muškarac ušetao u bolnicu s pištoljem. Priveden je
“Postojeći TV prijemnici nabavljeni su najvećim dijelom donacijama tvrtki i pacijenata tijekom proteklih desetak godina i u vlasništvu su ustanove. Postojeći TV prijemnici ne iznajmljuju se pacijentima i bolnica nema prihoda od istih, već je isto samo u cilju podizanja kvaliteta prilikom liječenja i boravka pacijenata u našoj ustanovi”, kažu u upravi pulske bolnice. KBC Zagreb, koji je svojedobno odobravao praksu naplate.
KBC Sestre milosrdnice također je osigurao TV-uređaje za većinu soba pacijenata i dnevnih boravaka. Ako u sobi nema TV uređaja, pacijentima omogućuju da donesu vlastiti TV uređaj ako to okolnosti dozvoljavaju. Na sličan način, vlastitim TV uređajima na odjelima, ovaj problem rješavaju i u KB Dubrava, KBC-u Osijek te KB Sv. Duh koja u ovom trenutku raspolaže s 55 TV prijemnika. Bolesničke sobe uglavnom su djelomično opremljene TV uređajima.
U udrugama pacijenata podsjećaju da naplata gledanja televizije nije hrvatski izum, već ustaljena praksa u klinikama diljem Europske unije. Za Ivicu Belinu, predsjednika Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ), naknada od tri eura visoka je u odnosu na činjenicu da je HRT-ova mjesečna pretplata 10,62 eura.” To mi se čini puno. Osim toga, mislim da je to uvijek bio dio standardne usluge. Je li gledanje TV-a sad postalo nadstandard?, pita se Belina.
Komentari