Državni ured za reviziju u budućnosti će moći novčano kažnjavati subjekte koji ne provode njegove naloge i preporuke i ne otklanjaju utvrđene nepravilnosti, najavio je u četvrtak glavni državni revizor Ivan Klešić koji je Hrvatskom saboru u četvrtak podnio Izvješće o radu Ureda za prošlu godinu.
Klešić je time odgovorio na zastupničke opaske da se, iako Ured odlično radi svoj posao, teško oteti dojmu da u raspolaganju javnim novcem nema pozitivnih pomaka. Iz godine u godinu najviše je uvjetnih ocjena, što upućuje da se jednako nekvalitetno gospodari javnim novcem, kaže Robert Podolnja (Most), teško se oteti dojmu da stojimo na mjestu, dodaje Milorad Batinić (HNS).
Ured je puno učinio da se situacija poboljša, bit će još bolja kad se izmjeni zakon i uvedu ozbiljne novčane kazne, uvjerava Klešić.
Šuker: “Klopiti po džepu”
Uvođenje kazni pozdravljaju i vladajući i oporbeni klubovi.
Treba nekoga “klopiti po džepu”, pa će početi drugačije razmišljati o nekim stvarima, kažer Ivan Šuker (HDZ) koji drži i kako bi nalaz Revizije trebao biti podloga za promjene u zakonodavnom okviru.
“Ako se greške ponavljaju, neke stvari treba mijenjati”, ističe zastupnik čije mišljenje dijeli i Anka Mrak Taritaš (Glas).
Zastupnica upire prstom u podatak da djelatnici Ureda u prosjeku imaju 48, 4 godine, pa pita kako dalje i kako mladima taj posao učiniti zanimljivim. Apostorfira i kako se za obrazovanje revizora godišnje izdvaja po skromnih 387 kuna.
Da je izvješće odlično, ali da se nepravilnosti ponavljaju, ističe i Miro Bulj (Most) koji vladajuće proziva da nisu htjeli da se to čuje, pa su izvješće na dnevni red stavili iznenada. “Što se manje čuje, to za Vladu bolje, jer ovdje se govori o tome kako se upravlja javnim novcem i dobrima”, kaže zastupnik i Klešiću poručuje kako se time trud revizora “baca pod noge, jer cilj bio umrtviti priču”.
Obavljeno gotovo tristo revizija
Glavni državni revizor izvijestio je Sabor da je lani obavljeno 291 revizija, od toga 268 financijskih i 23 revizije učinkovitosti.
Uz reviziju Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna za 2016. godinu, obavljena je i financijska revizija 27 proračunskih (ministarstva, agencija, akademija, zavoda) i jednog izvanproračunskog korisnika (HZZO), 82 lokalne jedinice, 35 političkih stranaka, osam nezavisnih zastupnika te tri nezavisna lokalna vijećnika itd.
Prihodi tih stranaka iznosili su 147, 5 milijuna kuna, a rashodi 135, 5 milijuna. O financijskim izvještajima i poslovanju stranaka za 2016., izražena su 22 bezuvjetna, 12 uvjetnih i jedno nepovoljno mišljenje, Bošnjačka demokratska stranka Hrvatske.
Svih osam nezavisnih zastupnika dobilo je bezuvjetno mišljenje.
Kad je riječ o revizijama učinkovitosti, Ured je ocijenio je da je gospodarenje državnim poljoprivrednim zemljištem u Ministarstvu poljoprivrede i Agenciji za poljoprivredno zemljište te u Bjelovarsko-bilogorskoj, Brodsko-posavskoj, Koprivničko-križevačkoj, Osječko-baranjskoj, Varaždinskoj i Virovitičko-podravskoj županiji bilo djelomično učinkovito.
Primjedbe i prijedloge Ureda, Ministarstvo poljoprivrede ugradilo je u novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu, rekao je Klešić.
Komentari