Saborski zastupnici u petak su pozdravili zakonske izmjene kojima Vlada želi ubrzati katastarsku izmjeru građevinskog zemljišta, suglasni da će se tako povećati pravna sigurnost građana i ubrzati gospodarski razvoj, katastar se, naime, uglavnom temelji na izmjeri iz 19. st.
Za katastarskih izmjera utvrdili smo kako ih se može ubrzati, jer sada se zna dogoditi da, nakon što geodeti premjere zemljište, do otvaranja zemljišne knjige zna proći i sedam godina, a onda izmjereni podaci nisu ažurni, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić u raspravi o izmjenama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina.
Naveo je kako je katastar još u najvećoj mjeri utemeljen na podacima geodetske izmjere rađene u 19. stoljeću, u doba cara Franje Josipa.
Od tada je prošlo gotovo 170 godina, pa su podaci u zemljišnoj knjizi u velikom dijelu države neažurni, a to stvara probleme u postupanju s nekretninama i otežava ishođenje građevinskih dozvola, kazao je.
Hrvatska, naveo je Bačić, ima 56 tisuća km2, a nismo uspjeli premjeriti 10 ili 15 posto tog područja i napraviti novi katastar i zemljišnu knjigu.
S obzirom da bi izmjera čitave države trajala jako dugo, odlučeno je u deset 10 godina izmjeriti građevinsko zemljište, što je oko 600 tisuća hektara, tj. deset posto cjelokupnog teritorija države.
KRATKOROČNI NAJAM Bačić predstavio zakon, zastupnici ga ‘sasjekli’: Izazvat ćete ratove u zgradama!
„Tih 10 posto građevinskog zemljišta čini 80 posto svih investicija u državi, na njemu se odvija 80 posto svih građevinskih, infrastrukturnih projekata, pa je pametna odluka da se u idućih 10 godina to zemljište riješi“, kazao je ministar.
Ivana Dabu (HDZ) zanima hoće li u postupku ubrzanja katastarske izmjere biti zaštićena sva prava stranaka u postupku?
Bačić odgovara da se kod izmjere uvijek o tome vodilo računa.
Iskoristio je činjenicu da je Dabo gradonačelnik da pozove sve načelnike i gradonačelnike da se uključe u projekt višegodišnjih izmjera kako bi premjerili cijelu površinu svojih jedinica.
Upisani vlasnik povećava vrijednost nekretnine za 20 do 30 posto
Premjerena čestica i upisan vlasnik povećavaju vrijednost nekretnina za 20 do 30 posto, a jedince koje su provele izmjeru, povećale su za 40 posto izvorne prihode, rekao je ministar.
Odgovorio je i na zabrinutost SDP-ove Boške Ban Vlahek i Mostova Ante Kujundžića da bi ljudi u selima mogli imati problema s činjenicom da će se pismena dostavljati putem elektroničke oglasne ploče.
Bačič tumači kako se katastarske izmjere ne rede ad hoc, nego se građani pozivaju na sastanke kako bi se upoznali s postupkom. Čim čuju da se provodi izmjera, neka dođu i prijave se, pozvao je.
STIŽU VELIKE PROMJENE Zgrade će imati OIB i bit će kao tvrtke. Evo što još čeka stanare
I IDS-ov Loris Peršurić predlaže da se nađe način da se javnost informira o novostima koje donose predložene zakonske izmjene.
Marinu Miletiću (Most), kojeg je zanimalo hoće li se predloženim izmjenama zaustaviti makinacije lokanih moćnika, ministar je odgovorio niječno i naglasio da za zaustavljanje bespravnih aktivnosti postoje drugi zakoni.
Bačić je odgovorio i na upit SDP-ova Ranka Ostojića može li se riješiti slučaj grada Korčule koja odlukom suda mora isplatiti oko 2, 1 milijun eura odštete za zemljište koje je u bivšoj državi, 1982. godine, oduzeto vlasnicima.
Naše ministarstvo u suradnji s gradskom upravom Grada Korčule će to riješiti nakon što se za to stvore pretpostavke, a sigurno prije nego što Grad Korčula bude morao vratiti kredit koji je uzeo da bi obeštetio vlasnike, rekao je ministar Bačić.
Komentari