Deseci tisuća osoba okupljaju se u utorak diljem Katalonije u općem štrajku prosvjedujući protiv policijske akcije tijekom referenduma u nedjelju, dok je istodobno potpredsjednica španjolske vlade poručila iz Madrida kako su pripremljene sve zakonske mjere ako ovaj tjedan katalonska vlada proglasi nezavisnost pokrajine na sjeveroistoku Španjolske.
Nakon referenduma suprotnog španjolskom ustavu, na kojem se većina birača izjasnila za nezavisnost, premijer Mariano Rajoy se nalazi pod pritiskom suprotnih zahtjeva španjolskih stranaka. Stranka centra Građani, koja je partner njegove vlade, traži pokretanje članka iz ustava koji omogućuje središnjoj vladi preuzimanje kontrole nad Katalonijom.
S druge strane najveća opozicijska stranka Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) traži od Rajoyeve Narodne stranke dijalog s katalonskom vladom.
Ove tri stranke, od četiri najveće u parlamentu, protivile su se referendumu u Kataloniji te pozivaju na cjelovitost Španjolske.
“Radimo na mjerama koje će zaštiti narod Katalonije. Imamo spremne sve potrebne mjere i o njima razgovaramo s različitim političkim predstavnicima”, rekla je Soraya Sáenz de Santamaría, potpredsjednica vlade, u obraćanju novinarima.
Ona je tako odgovorila na pitanje hoće li vlada primijeniti članak 155. ustava, što zahtijeva odobrenje apsolutne većine zastupnika u parlamentu. Prema tom članku, ako neka od 17 pokrajina ne ispunjava svoje obveze ili teško povrijedi interes Španjolske, vlada može primijeniti mjere kako bi se prisilno provele obveze pokrajine.
Nakon što se sastao s dvojicom stranačkih lidera, koji su ga ranije podržali oko prava na održavanje referenduma, Rajoy je obećao da će razmotriti prijedloge Pedra Sáncheza iz PSOE-a i Alberta Rivere iz stranke Građani.
Katalonska kriza mogla bi ugroziti Rajoya i stabilnost zemlje
Nastavi li se ova neizvjesnost, katalonska kriza mogla bi ugroziti Rajoyev mandat kao i političku stabilnost Španjolske. Njegova Narodna stranka ima manjinsku vladu i ovisi o potpori Građana, četvrte po veličini stranke u parlamentu, koja je nastala u Kataloniji na protivljenju pobornicima nezavisnosti. Rajoy je prije godinu dana dobio novi četverogodišnji mandat.
Lijeva stranka Podemos, treća u parlamentu, već je zatražila ostavku Rajoya. Španjolska se oporavlja od dugogodišnje gospodarske krize pa bi katalonska pitanje moglo ugroziti gospodarski rast, procijenjen na 3 posto ove godine.
U utorak se više stotina osoba okupilo u Barceloni ispred prostorija Narodne stranke prosvjedujući protiv policijske akcije u nedjelju. Stotine ljudi okupile su se i ispred ispostave španjolske policije, a sinoć su prosvjednici i upravitelji jednog hotela zatražili od 500 pripadnika španjolske civilne garde da napuste hotel u kojem su bili smješteni. U jednom manjem mjestu s gradske vijećnice je skinuta i bačena španjolska zastava.
“To su mafijaške mjere”, rekla je potpredsjednica vlade. Ona je rekla da katalonska vlada izaziva rascjep u katalonskom društvu favorizirajući zagovornike nezavisnosti.
Na referendumu je glasalo 2,6 milijuna od 5,3 milijuna pozvanih stanovnika s pravom glasa. Od onih koji su izašli, uglavnom zagovornici nezavisnosti, 90 posto se izjasnilo za proglašenje neovisne republike Katalonije.
“Mi ćemo tražiti da to bude ovaj tjedan”, rekla je Anna Gabriel, zastupnica antikapitalističke stranke CUP u katalonskom parlamentu. Ta je stranka dosad bila ključna u katalonskoj vladi za sva pitanja vezana za nezavisnost, jer zahvaljujući njenoj potpori vladajuća koalicija Zajedno za Da ima većinu u tamošnjem parlamentu. CUP podržava jednostrano proglašenje nezavisnosti, dok je predsjednik Carles Puigdemont ranije izrazio spremnost na razgovore s Madridom.
U utorak je zaustavljen promet diljem Katalonije uključujući i glavni grad Barcelonu gdje su prepriječene glavne prometnice. U sklopu općeg štrajka, kojeg organiziraju skupine koje traže nezavisnost i sindikati, očekuje se više stotina tisuća građana na ulicama.
Komentari