Milijuni eura iz Europskog fonda za ruralni razvoj čekaju na isplatu nakon što je ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi angažirao sudske vještake za procjenu troškova za mjeru 5.2.1., iako su do sada taj posao obavljali zaposlenici Agencije
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković prošlog je tjedna održala sastanak s predstavnicima poljoprivrednika Sisačko-moslavačke županije na kojem se suočila sa žestokim kritikama zbog kašnjenja procesa obnove poljoprivrednih objekata koji su stradali u potresu koji je prije nešto više od dvije godine pogodio taj dio Hrvatske. Proces obnove, zbog kojega je nedavno smijenjen i ministar graditeljstva Ivan Paladina, očito kasni i onom dijelu koji je u nadležnosti ministrice Marije Vučković, a očito je kako je dio poljoprivrednika izgubio strpljenje te su svoje nezadovoljstvo izrazili direktno ministrici na sastanku koji je održan 10. siječnja u prostorijama Ministarstva poljoprivrede. Po informacijama koje je Nacional dobio od izvora iz tog ministarstva, problem je nastao zbog mjere 5.2.1 programa za Ruralni razvoj, a koja se odnosi na obnavljanje poljoprivrednog proizvodnog potencijala, narušenog elementarnim nepogodama i katastrofalnim događajima. Drugim riječima, ovom se mjerom novcem iz europskog fonda za ruralni razvoj financira obnova nakon prirodnih katastrofa, a u ovom slučaju to je potres koji je pogodio Petrinju, Sisak i okolicu koncem 2020. godine.
Da bi cijela situacija mogla biti vrlo neugodna za ministricu poljoprivrede pokazao je sastanak na kojem su joj predstavnici poljoprivrednika iznijeli konkretne zamjerke za kašnjenje u provedbi te mjere, a koji se odnose na rad Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR). Naime, ta je agencija, po svemu sudeći bez direktnog znanja ministrice, angažirala vanjske suradnike za procjenu štete na objektima koji su oštećeni u potresu i to nakon što su u prvih nekoliko natječaja taj posao obavili sami djelatnici APPRRR-a. Nakon što su taj posao preuzeli vanjski suradnici, cijeli proces je naglo usporen te se danas puno duže čeka na odobrenje pojedinih projekata koji su prijavljeni za obnovu.
Sastanak s ministricom poljoprivrede Nacionalu je potvrdio i Mijo Latin, inače vanjski član saborskog Odbora za poljoprivredu, koji je rekao da su od ministrice dobili obećanje da će se ubrzati proces provedbe natječaja koji je raspisan još prošle godine i za koji još nisu potpisane odluke, a kao glavni razlog je naveo angažiranje sudskog vještaka iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi. Mijo Latin je dodao još i sljedeće:
“Taj vještak je novost koju je uvela Agencija pa smo ministrici rekli da smo zabrinuti jer proces kasni, a cijene svakodnevno rastu. To nije toliki problem kod onih koji čekaju na rekonstrukciju, ali je kod onih koji čekaju rušenje svojih poljoprivrednih objekata, a proizvodnja i dalje traje. Od ministrice smo dobili obećanje da će se proces ubrzati i vjerujem da će se obećanje ispuniti jer je to u interesu svih nas.”
‘Rekli smo ministrici da smo zabrinuti jer proces kasni, a cijene rastu. To nije toliki problem kod onih koji čekaju na rekonstrukciju, ali je kod onih koji čekaju rušenje poljoprivrednih objekata’, kaže Mijo Latin
No ono što je u ovom slučaju posebno znakovito jest činjenica da ministrica poljoprivrede po svemu sudeći nije bila upoznata da je ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi Antun Vujić odjednom odlučio za posao procjene angažirati vanjske suradnike, odnosno sudske vještake. Naime, izvor iz Ministarstva poljoprivrede tvrdi da je Marija Vučković vrlo burno reagirala kada je saznala da je APPRRR angažirao vanjske suradnike, iako u toj agenciji postoji Služba za tehničke analize koja je u prvih nekoliko natječaja obavljala posao procjene štete na objektima, odnosno provjere opravdanosti troška, kako se to službeno zove. Nakon što je na sastanku s poljoprivrednicima ostala vidno iznenađena činjenicom da je APPRRR angažirao vanjske suradnike, ministrica je hitno sazvala sastanke s vodstvom te agencije, nakon čega su tijekom cijelog prošlog tjedna trajali izvanredni sastanci unutar samog APPRRR-a, na kojim je ravnatelj Antun Vujić pokušao opravdati činjenicu da je usred procesa provedbe natječaja odlučio angažirati vanjske suradnike te da zbog te odluke sada kasni cijeli proces obnove. Naime, do sada su provedena tri natječaja iz Mjere 5.2.1. koja su se direktno odnosila na obnovu potresom pogođenih područja, a u tijeku je još jedan.
Riječ je o mjeri koja je namijenjena za obnavljanje poljoprivrednog proizvodnog potencijala, narušenog elementarnim nepogodama i katastrofalnim događajima te za uvođenje preventivnih aktivnosti. Kako su Nacionalu objasnili iz Ministarstva poljoprivrede, intenzitet potpore za ovu mjeru iznosi 100 posto prihvatljivih troškova, a korisnici su fizičke i pravne osobe ili upisane u Registar poljoprivrednika ili registrirane u Jedinstvenom registru domaćih životinja, koje su pretrpjele gubitak od najmanje 30 posto poljoprivrednog potencijala. Iz Ministarstva poljoprivrede objasnili su i što se sve uzima u obzir kao prihvatljivi troškovi za ovu mjeru:
“Prihvatljivi troškovi su investicije povezane sa sanacijom poljoprivrednog zemljišta; građenje/rekonstrukcija/opremanje poljoprivrednih gospodarskih objekata i pripadajuće infrastrukture za poljoprivrednu proizvodnju; popravak ili nabava novih/rabljenih poljoprivrednih strojeva, mehanizacije i opreme za poljoprivrednu proizvodnju; nabava domaćih životinja; kupnja i sadnja sadnica višegodišnjeg nasada/bilja, označavanje ulaganja sufinanciranih iz proračuna Europske unije, ali ne više od 100 eura u kunskoj protuvrijednosti te kupnja poljoprivrednog zemljišta, ali ne više od 10 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta.”
Iako su tri natječaja završena, a jedan je u tijeku, Nacional je od izvora unutar samog Ministarstva poljoprivrede doznao da su posao provjere opravdanosti troška na prva dva natječaja obavljali djelatnici APPRRR-a koji su taj posao obavljali i na početku trećeg natječaja, no tada naglo dolazi do promjene te taj posao preuzimaju vanjski suradnici, točnije sudski vještaci koji su ostali angažirani i na četvrtom natječaju. Zašto je došlo do nagle promjene i zašto je ravnatelj APPRRR-a Antun Vujić odlučio angažirati sudske vještake, nije posebno jasno niti iz odgovora koji su Nacionalu poslali iz te Agencije, a u kojem stoji sljedeće:
“Agencija za plaćanja je angažirala sudskog vještaka s ciljem dodatne provjere opravdanosti troška, što je alat uz čiju pomoć će se na ispravan način ocijeniti prihvatljivost i visina određenih troškova/ulaganja u uvjetima promjena cijena, koje se događaju. Za opremu, mehanizaciju, gradnju i ostale aktivnosti, Agencija je samostalno provela ocjenu opravdanosti visine troška, dok je za specifične radove za koje nema usporedive podatke, tj. za sanacije i rekonstrukcije koje uvelike ovise o stupnju i naravi oštećenja te vrsti gradnje, nastojeći biti u potpunosti usklađena s propisima koji uređuju provjeru prihvatljivosti i opravdanosti troškova, a štiteći proračun RH i EU, angažirala sudskog vještaka. Napominjemo da bi, u slučaju izostanka adekvatne provjere, porastao rizik od preplaćivanja određenih troškova, što bi za posljedicu imalo financijske korekcije i za RH, a na kraju i za same korisnike.”
Ono što je u ovom odgovoru nejasno jest da na samom početku stoji da su sudski vještaci angažirani za dodatne provjere, što znači da Agencija vrši provjeru cijene sanacije i rekonstrukcije i dodatno provjerava sa stručnjacima. Međutim, nakon toga se navodi da je Agencija za specifične troškove sanacije i rekonstrukcija angažirala stručnjake a ostale troškove provjerava sama. Ono što je pogotovo sporno u samom odgovoru je dio u kojem se tvrdi da bi “u slučaju izostanka adekvatne provjere, porastao rizik od preplaćivanja određenih troškova, što bi za posljedicu imalo financijske korekcije i za RH, a na kraju i za same korisnike”. Ako je to istina, postavlja se pitanje zašto od samog početka nisu angažirani sudski vještaci, već su taj posao obavljali zaposlenici APPRRR-a te je tek na polovici trećeg natječaja odlučeno da će se angažirati vanjski suradnici i to, po svemu sudeći, bez direktnog znanja ministrice Marije Vučković. Znači li to da u tim natječajima nije bilo adekvatne provjere te bi zato moglo doći i do financijske korekcije iz EU-a nije poznato, kao što nije ni poznato tko su točno sudski vještaci koji su angažirani na ovom procesu i jesu li oni na bilo koji način povezani s APPRRR-om. Naime, iz ove agencije nisu otkrili imena angažiranih, već su u svom odgovoru samo naveli koliko su vanjski suradnici plaćeni:
“Sukladno zakonskim propisima koji uređuju područje javne nabave, Agencija za plaćanja objavila je Poziv na dostavu ponude za nabavu usluge stručne procjene vrijednosti radova rekonstrukcije/sanacije poljoprivrednih i gospodarskih objekata te pripadajuće infrastrukture (Evidencijski broj nabave: N-62/2022). Kroz navedeni postupak odabrana je najpovoljnija ponuda. Projekt je ugovoren iznosu od 201.000 kuna s PDV-om, za okvirni broj od 60 elaborata/zahtjeva, što je 2.680 kuna bez PDV-a, odnosno 3.350 kuna s PDV-om po elaboratu. Sukladno sklopljenom ugovoru sredstva će biti isplaćivana nakon svake obavljene ocjene, odnosno izdanog elaborata.”
‘U slučaju izostanka adekvatne provjere, porastao bi rizik od preplaćivanja određenih troškova, što bi za posljedicu imalo financijske korekcije i za RH‘, tvrde iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi
Iz APPRRR-a također su i objasnili zašto taj posao više ne obavljaju njihovi djelatnici i to prije svega oni koji su zaposleni u Službi za tehničke analize:
“Služba za tehničke analize obavila je sve provjere koje su uključivale isključivo gradnju, nabavu opreme, mehanizacije, podizanje nasada, nabavu životinja i sl. za što je na raspolaganju imala odgovarajuće podatke. Slijedom činjenice da je u predmetnom slučaju riječ o stručno vrlo zahtjevnoj ocjeni zahvata rekonstrukcije i sanacije, koji se odnose na gospodarske objekte različitog stupnja oštećenja, vrste i kvalitete gradnje, izgrađene od različitih materijala, u ulaganjima koja obuhvaćaju djelomične sanacije određenog dijela zgrada, rušenja, uklanjanja, zamjena i sl., a za što u Službi za tehničke analize ne postoje odgovarajući podaci, Agencija za plaćanja je odlučila angažirati sudskog vještaka, što je sasvim uobičajena praksa u svim slučajevima u kojima vlastitim alatima ne možemo obaviti sve potrebne provjere na način koji će osigurati potpunu regularnost svih odobrenih i u konačnici isplaćenih sredstava.”
Iako i iz ovog odgovora nije potpuno jasno zašto je tek tijekom trećeg natječaja procijenjeno da djelatnici Agencije ne mogu obavljati posao za koji su kasnije angažirani sudski vještaci, iz APPRRR-a tvrde da kašnjenja u provedbi natječaja nema i da sve ide po planu te navode da je od dosad ugovorenih 436 zahtjeva u sklopu tipa operacije 5.2.1., vrijednih 16.231.345 eura, dosad isplaćeno, djelomično ili u cijelosti, njih 356 vrijednih 11.112.020 eura.
Posao provjere opravdanosti troška na dva su natječaja obavljali djelatnici APPRRR-a koji su posao obavljali i na početku trećeg, no tada dolazi do promjene te posao naglo preuzimaju vanjski suradnici
U njihovu odgovoru Nacionalu navodi se i sljedeće:
“Od do sad objavljenih 17 natječaja za tip operacije 5.2.1. zatvoreno je 16 natječaja. Od 16 zatvorenih natječaja tri natječaja se odnose na potresom pogođena područja. Završena je obrada dva natječaja za potresom pogođena područja, a obrada trećeg natječaja za potresom pogođena područja je u tijeku. Od 106 zaprimljenih zahtjeva na natječaju za potresom pogođena područja koji je u tijeku, izdano je 59 odluka o rezultatu administrativne kontrole, dok je 11 zahtjeva odbijeno ili su odustali. Ostatak se nalazi još uvijek u obradi, od čega se za njih 30 provodi ocjena opravdanosti troška za projekte koji obuhvaćaju sanaciju ili rekonstrukciju.”
I dok iz APPRRR-a tvrde da je sve u najboljem redu i da angažiranje sudskih vještaka nije dovelo do kašnjenja u procesu obnove poljoprivrednih objekata, iz Ministarstva poljoprivrede su Nacionalu potvrdili da se održao sastanak s predstavnicima poljoprivrednika na kojem su oni izrazili nezadovoljstvo kašnjenjem, ali su i demantirali da ministrica nije znala da je APPRRR angažirao vanjske suradnike. Naime, iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da je Antun Vujić na 26. sjednici Upravnog vijeća podnio Izvještaj o delegiranim funkcijama 2022. godini, u kojem je “izvijestio Upravno vijeće o sklopljenom ugovoru za obavljanje usluge stručne procijene vrijednosti radova rekonstrukcije/sanacije poljoprivrednih i gospodarskih objekata te pripadajuće infrastrukture”. Budući da je Marija Vučković predsjednica Upravnog vijeća Agencije za plaćanja u poljoprivredi, vjerojatno je bila na toj sjednici pa je onda nejasno zašto je tako burno reagirala kada su je poljoprivrednici obavijestili o kašnjenju u procesu obnove i to zbog angažmana sudskih vještaka i zašto su tijekom cijelog prošlog tjedna u APPRRR-u održavani krizni sastanci na kojima su uz Mariju Vučković i Antuna Vujića sudjelovali i ostali ljudi iz vrha APPRRR-a koji su zaduženi za provedbu ove mjere, na čelu s pomoćnikom ravnatelja Sašom Bukovcem.
Komentari