Školski odbori dviju karlovačkih škola koje su trebale ući u eksperimentalni program Cjelodnevne škole odbili su dati suglasnost, izvijestio je u četvrtak Ured karlovačkog gradonačelnika Damira Mandića.
“Žalimo što niti jedna škola za sad ne želi sudjelovati u ovom programu i biti uz bok ostalim školama u zemlji koje će iskušati program cjelodnevne škole u praksi, te svojim iskustvima doprinijeti njegovu unapređenju i poboljšanju”, priopćio je Grad Karlovac.
Nastavnike i roditelje pozvali su da “osvijeste svoju ulogu u odgojno-obrazovnom procesu i ulože dodatan trud kako bi djeca imala najkvalitetniju i najcjelovitiju izobrazbu za vrijeme pohađanja škole”.
Sjednicama školskih odbora osnovnih škola Banija i Rečica prethodile su sjednice vijeća učitelja te je utvrđeno je da škole zadovoljavaju osnovne uvjete za program, između ostalog i zato jer imaju jednosmjenski rad, što je preduvjet za Cjelodnevnu školu.
Državna tajnica Iva Ivanković odgovarala je učiteljima na pitanja te im je dala pojašnjenja svih nedoumica.
“Grad žali zbog odluke školskih odbora o odbijanju sudjelovanja u eksperimentalnom programu i to posebno zato jer su svemu prethodili roditeljski sastanci, sjednice Vijeća roditelja, Vijeća učitelja i Radničkih vijeća na kojima su roditelji, učitelji i ostali zaposlenici škola imali priliku upoznati se s ovim projektom i izreći svoje mišljenje”, navodi se u priopćenju.
Grad Karlovac ocjenjuje da je program Cjelodnevne škole Ministarstva znanosti dobar projekt jer donosi niz korisnih promjena. Primjerice, predviđa posebno vrijeme za vježbanje nastavnog sadržaja, besplatan produženi boravak, dva obroka dnevno, usavršavanje nastavnika, raznolike aktivnosti, kao i novac školama za stvaranje kvalitetnijih prostornih uvjeta.
Grad smatra da sve to “podiže standard poučavanja i odgoja djece kojem svi težimo i smatramo potrebnim sudjelovanje karlovačkih škola u pilot projektu kojeg je pripremilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja”.
Komentari