Uredba bavarske vlade o obvezi isticanja križa kao kršćanskog simbola u svim javnim ustanovama stupila je na snagu u petak no i dalje izaziva oprečne reakcije kako u Bavarskoj tako i diljem Njemačke.
„Suvereni premijer bi priznao pogrešku i povukao uredbu“, rekla je oporbena čelnica u bavarskom parlamentu i predsjednica bavarskog ogranka Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Natascha Kohnen za dnevnik Augsburger Allgemeine.
Kohnen je premijera Bavarske Markusa Soedera (Kršćansko-socijalna unija CSU) iznova optužila da kršćanski simbol zlorabi u predizborne svrhe.
Izbori za bavarski parlament održavaju se u listopadu, a CSU-u prijeti gubitak apsolutne većine.
Za oporbene Zelene uredba o obvezi isticanja križeva u javnim ustanovama je „jasno kršenje Ustava“ i njegovih propisa o razdvajanju države i crkve.
Prema uredbi Bavarske vlade od 24. travnja, od danas u svim ulaznim prostorima javnih ustanova, s izuzećem sveučilišta, kazališta i muzeja, mora biti istaknut križ kao „izraz povijesnog i kulturnog identiteta Bavarske“.
Odnosi se na državne ustanove, dakle one ustanove koje su u direktnoj nadležnosti središnjih bavarskih vlasti dok je gradovima i općinama prepušteno da sami odluče o isticanju križeva.
Ministarstvo unutarnjih poslova Bavarske objavilo je da nisu predviđene kontrole provodi li se ili ne provodi ova uredba o križevima koja je izazvala kontroverze i unutar Katoličke crkve u Njemačkoj.
Minhenski kardinal Reinhardt Marx kritizirao je takvu uredbu smatrajući da će ona samo unijeti razdor.
„Osim toga, tko križ vidi samo kao kulturni i povijesni izraz identiteta taj nije shvatio njegovo značenje“, rekao je Marx u razgovoru za dnevnik Sueddeutsche Zeitung.
Komentari