Karate klubovi Zrinski i Ban Jelačić prijavljeni USKOK-u: “Sumnjamo na nezakonito izvlačenje novca”. Čutura: “Žele me diskreditirati”

Autor:

Photo: Pixabay

DORH i USKOK zaprimili su prijavu protiv supružnika Ante Čuture i Koraljke Bjedov koji vode karate klub Hrvatski dragovoljac, a bili su osnivači, odnosno, ovlaštene osobe i u karate klubovima Zrinski i Ban Jelačić. U prijavi koju potpisuju naši sugovornici, a koji žele ostati anonimni, stoji da se sumnja na “pranje novca”, odnosno, na nezakonito izvlačenje novca putem uplaćenih donacija klubovima.

Ante Čutura i supruga Koraljka Bjedov vode karate klub Hrvatski dragovoljac koji je pravno registriran kao udruga. Udruge, dakle, nemaju vlasnika, ali se vidi tko je ovlaštena osoba koja upravlja udrugom. U karate klubu Hrvatski dragovoljac predsjednica je Koraljka Bjedov, a dopredsjednik je njezin suprug Ante Čutura.

“Oni vode još dva karate kluba, također registrirana kao udruge, to su karate klub Ban Jelačić i Zrinski. Domaćoj karate sceni jako je zanimljiv podatak da ti klubovi primaju ogromne donacije, a pritom Ban Jelačić i Zrinski ne ostvaruju značajne rezultate. Dapače, niti imaju puno članova, niti posebne rezultate”, kaže za Nacional sugovornik koji je dobro upoznat s prijavom DORH-u i USKOK-u.

To su, nastavlja, javni podaci.

“Odete li na stranice Ministarstva financija, u registar neprofitnih organizacija i uzmete li, primjerice, karate klub Ban Jelačić, vidjet ćete da su primali izdašne donacije. Konkretno, 2016. godine primili su 520 tisuća kuna donacija, 2017. godine 453 tisuće kuna donacija, 2018. godine 380 tisuća kuna donacija, 2019. godine 440 tisuća kuna donacija, a 2020. godine, zato što je krizna korona godina, “tek” 121 i pol tisuću kuna donacija.

To je samo u zadnjih pet godina, znači u pet godina karate klub koji ne ostvaruje nikakve posebne rezultate i koji broji malo djece, primio je milijun i 915 tisuća kuna donacija, evo, gotovo dva milijuna kuna donacija. To je nevjerojatno, nama koji smo u tom sportu i na toj sceni, to je vrlo zanimljiv, da ne kažemo sumnjiv podatak”, kaže naš sugovornik.

 

Screenshot iz Registra neprofitnih organizacija Ministarstva financija za karate klub Ban Jelačić iz kojeg se vidi da su donacije za 2016. godinu iznosile 523.000 kn, a za 2017. 453.000 kn


“Da inspekciju zanima, zanimljive bi stvari saznali”

Tvrdi da bi inspekcije, da ih slučaj zanima, mogle utvrditi zanimljive informacije.

“Zanimljivo je pitanje kojoj firmi ili firmama je atraktivno isplaćivati toliki novac za karate klub koji ne ostvaruje rezultate i ne sudjeluje na velikim natjecanjima. Karate kao sport, znamo, sam po sebi nije masovan sport poput, primjerice, nogometa, i nama su nevjerojatne te brojke, ti milijuni kuna donacija koji idu nepoznatim klubovima. Ali, dobro, donacija sama po sebi nije nezakonita, međutim, uvidom u registar, u stavke rashoda spomenutog kluba, vidi se da je potrošen gotovo isti iznos. Kad je u pitanju mali klub, sa slabim rezultatima, onda se nameće samo jedno pitanje: Gdje je utrošen toliki novac?

Za Prvenstvo Zagreba kotizacija je sto kuna, ako imate dva nastupa, to su nikakvi troškovi. Prvenstvo Hrvatske je jednom godišnje, poneki putni trošak, maksimalno jedno dijete može koštati tisuću kuna godišnje. Od spomenuta tri kluba, jedino Hrvatski dragovoljac ostvaruje rezultate i ide na velika natjecanja, što iziskuje troškove, ova druga dva kluba ne mogu imati toliko troškova. Godišnja bruto plaća profesionalnog trenera je do sto tisuća kuna, samo ako je profesionalac. A ovi su prikazali višemilijunske donacije i gotovo iste tolike troškove za razdoblje od zadnjih pet godina”, tumači naš sugovornik.

Sumnjaju da se nezakonito izvlači novac

Zbog toga su, kaže, slučaj prijavili DORH-u i USKOK-u.

“Sumnjamo da se na taj način nezakonito izvlači novac. Neki će vam reći, ne da sumnjamo, nego znamo, to je stari prokušani model: Firma donira, primjerice, 400 tisuća kuna, vratiš im 370 tisuća, sebi zadržiš 30 tisuća. Kažem, na primjer. U karateu, u malom klubu, 30 tisuća kuna godišnje je ogromna donacija, donacije se inače kreću između tisuću i deset tisuća kuna godišnje. Ova od pola milijuna kuna je naprosto nezamisliva. I zato nam je to sumnjivo. Nažalost, registar ne navodi imena donatora. Ne znamo kojoj bi od privatnih tvrtki bilo privlačno tako izdašno podupirati klubove bez značajnih rezultata. Zato sumnjamo na javna poduzeća, mislimo da se na taj način izvlači novac i zato smo sve prijavili DORH-u i USKOK-u”, kaže sugovornik.

U njihovim se krugovima već odavno, kažu, šuška o tome, a sada čekaju da se nešto i službeno istraži.

Prijava DORH-u i USKOK-u zbog sumnje na nezakonito izvlačenje novca iz karate klubova Ban Jelačić i Zrinski.


“Klubovi sa svemirskim rezultatima ne mogu ni sanjati takve donacije”

“Imate klubove kod nas koji ostvaruju svemirske rezultate, u odnosu na Zrinski i Ban Jelačić, a ne mogu ni sanjati takve donacije. Mogu otvoreno spomenuti karate klubove Susedgrad, Student, i tako dalje, dakle, klubove koji osvajaju državne medalje i europske medalje u pojedinim fazama svog rada, a nisu nikada imali takve donacije, eventualno simbolične iznose.

A kamoli da svake godine dobiju tolike iznose! A ovdje imamo dva kluba koja ni nemaju natjecatelje, a još manje natjecatelje s vrhunskim sportskim rezultatima. Da to rade samo s Dragovoljcem, čak bi im možda i prošlo, jer Dragovoljac ima jače sportaše i veće troškove, ali ova druga dva ne”, kažu naši sugovornici.

 

Prijava DORH-u i USKOK-u zbog sumnje na nezakonito izvlačenje novca iz karate klubova Ban Jelačić i Zrinski.

 

“Nikakvi prihodi od članarina”

Pritom, naglašavaju, prihodi od članarina spomenutih klubova su nula kuna ili mizerni.

“Prihodi od članarina su im nula kuna, ili mizerni, što je sve javno dostupan podatak u registru, a ukupni prihodi i rashodi višemilijunski u zadnjih pet godina.

Također, zanimljivo nam je da u sva tri kluba, registrirana kao udruge, pod mail adresom stoji isti kontakt, onaj gospodina Ante Čuture”, kaže naš drugi sugovornik.

Prijava DORH-u i USKOK-u zbog sumnje na nezakonito izvlačenje novca iz karate klubova Ban Jelačić i Zrinski.

Imena donatora

Stoga su u travnju prošle godine podnijeli prijavu smatrajući da postoji osnovana sumnja kaznenog djela izvlačenja novca.

“Jako nas zanima jesu li u pitanju donatori iz državnog ili javnog sektora, to bi bilo zanimljivo vidjeti. Karate djelatnici puno toga znaju i među sobom komentiraju, ali se ne usude prijavljivati nezakonitosti u Hrvatskom karate savezu. Nekima od nas je stalo da se uvede red u nacionalni karate savez, stoga smo i podnijeli prijavu. Od naše prijave prošla je godina dana, rečeno nam je da je istraga u tijeku”, kažu sugovornici ne želeći javno iznositi svoja imena iz, kako kažu, opravdanih razloga.

Čutura: “Ovo je pokušaj diskreditacije mene kao direktora državnih reprezentacija”

Direktor karate državnih reprezentacija Ante Čutura, inače ovlaštena osoba ili uskoj vezi s ovlaštenim osobama u spomenutim karate klubovima, kaže da se ovdje radi o još jednom u nizu napada i pokušaja diskreditacije čelnih ljudi Hrvatskog karate saveza (HKS).

“Ovog puta žele diskreditirati mene kao direktora državnih reprezentacija, u svrhu smjene legalno izabranog vodstva HKS-a, čime bi prijavitelji koji su suspendirani od strane Stegovne komisije HKS-a, nastojali preuzeti vlast u HKS-u.

U svojoj borbi ne prezaju ni pred čim, te su tako iz članstva Zagrebačkog karate saveza prošle godine izbacili skoro polovinu članova – 14 klubova zbog čega je pokrenut sudski spor.

Do okončanja sudskog spora ne mogu iznositi druge činjenice”, poručio je Ante Čutura.

“To nije odgovor na pitanje koje smo poslali i USKOK-u”

Na tu izjavu, pak, prijavitelji odgovaraju da se taj odgovor ne odnosi na pitanje o sumnji na izvlačenje novca što su prijavili USKOK-u.

“Zagrebački karate savez i Hrvatski karate savez nemaju veze s ovim slučajem. Ovo je pitanje odgovornih osoba ova tri kluba, dakle, i gospodina Čuture te donatora koji su te novce dali.  Ovo nije odgovor na pitanje “di su pare”, odnosno, zašto tri kluba, od kojih dva imaju vrlo izuzetno skromne rezultate, dobivaju tako izdašne donacije. Za pojašnjenje, istovremeno barem 15 uspješnijih klubova u nas ne dobivaju ništa ili od tisuću do par tisuća kuna godišnje. Jedan ili dva kluba dobiju maksimalno 20 tisuća kuna godišnje i to je u karateu ogroman iznos.

U prosjeku govorimo o dvije, tri tisuće kuna donacije godišnje, a veći broj klubova uopće nema donacije, a bolji su od klubova Zrinski i Ban Jelačić, koji, kako vidimo, dobivaju milijunske iznose. Zašto nam to ne bi budilo sumnju? U registru vidimo da knjiže da su im to rashodi na putovanja, a mi stoga pitamo: A koja su to putovanja, tko je putovao i gdje? Njihova djeca, članovi kluba, ne idu dalje od prvenstva Hrvatske i troškovi ne mogu biti toliki”, kažu nam sugovornici.

Dodaju da oni nikoga ne napadaju, već da samo ukazuju na eventualne sumnjive radnje.

“Tu nije nitko napadnut, nego ukazujemo da oni kao odgovorne osobe u ova dva karate kluba dobivaju sumnjive donacije. Ovom prijavom nitko nije napadnut, samo legalnim putem želimo saznati postoje li nezakonite radnje i koje su to firme koje doniraju tako izdašne donacije.

To nas jako zanima. Kada bismo znali koji su to donatori, otvoreno bi njih pitali zbog čega su, primjerice, klubu Ban Jelačić, donirali pola milijuna kuna u jednoj godini? Ako žele donirati i podržati dobre rezultate, imaju barem deset drugih značajnih klubova u Hrvatskoj s daleko boljim rezultatima na nacionalnoj i međunarodnoj razini”, poručuju prijavitelji USKOK-u.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.