KAOS U SUSTAVU Piletić asistentima obećao veće plaće, a sad su nekima i upola manje

Autor:

03.07.2024., Zagreb - Forum o partnerstvu nacionalnih Caritasa na kojem je prisustvovao ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletic. Photo: Neva Zganec/PIXSELL

Neva Zganec/PIXSELL

Novi zakon o poboljšavanju skrbi za osobe s invaliditetom spreman je za izmjene: u prvih godinu dana otkako je 1. srpnja prošle godine deklarativno stupio na snagu, a najavljen od premijera Plenkovića i Vlade, pokazao je niz nedostataka i popriličan kaos u državnom sustavu

Nacional je istražio dosadašnje učinke Zakona o osobnoj asistenciji i otkrio da je taj propis koji su premijer Andrej Plenković i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić hvalili kao velik prinos njihove vlade poboljšanju skrbi za osobe s invaliditetom spreman za izmjene: u prvih godinu dana otkako je 1. srpnja prošle godine deklarativno stupio na snagu, taj je zakon pokazao niz nedostataka, među kojima je jedan od najvećih iznevjereno obećanje ministra Piletića o velikom povećanju plaća osobnih asistenata.

Umjesto toga, ranije niske, ali ujednačene plaće novi je zakon pretvorio u neujednačenost podjednako tako niskih primanja, pa je dosadašnje nezadovoljstvo osobnih asistenata niskim plaćama još i dodatno opterećeno uzajamnim nepovjerenjem svih sudionika sustava – osobnih asistenata i udruga koje ih zapošljavaju, ali i svih njih zajedno prema Ministarstvu koje je, kako je Nacionalu kazao sindikalac osobnih asistenata Nikola Ptić, “za sebe napravilo najjednostavniji sustav, a sav rizik i odgovornost prebacilo na poslodavce, udruge osoba s invaliditetom”.

Nacionalu se nedavno javio osobni asistent iz Splita s uvjerenjem kako su udruge koje zapošljavaju osobne asistente, njih više od stotinu u Hrvatskoj, “formirale kartel” kako bi za sebe zadržavale velik dio novca od svote koje im Piletićevo ministarstvo uplaćuje za skrb o osobama s invaliditetom. Sustav je prema novom Zakonu, naime, uređen tako da Ministarstvo takozvanim “pružateljima usluga” – udrugama i drugim organizacijama zakonski ovlaštenim za skrb o osobama s invaliditetom – uplaćuje 11 eura bruto po obavljenom satu asistencije. Od tih 11 eura, “pružatelji usluge”, dakle najčešće udruge, kao poslodavci određuju plaće osobnih asistenata koje zapošljavaju….

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.