U kaštelanske vrtiće upisano je 114 djece, dok je bez mjesta ostalo 231 dijete koje je ostvarilo pravo na vrtić, a petero djece ih s teškoćama u razvoju je ostalo bez svog prava na boravak u predškolskoj ustanovi.
Ustanova DV Kaštela ne može osigurati za njih specifične uvjete boravka, navedeno je u obrazloženju.
Osmero djece koja žive s jednim roditeljem na području Kaštela također nije primljeno zbog nedostatka mjesta, dok ih 15 nema pravo upisa zbog nedostatka mjesta u vrtiću, a dolaze s područja druge jedinice lokalne samouprave. Jedno dijete nije upisano zbog zakašnjele prijave.
Čak 111 djece nije upisano u vrtić jer nisu cijepljena protiv bolesti iz programa obveznih cijepljenja mališana. Uz to, 47 djece neće ići u vrtić zbog neodgovarajuće dobi za traženi program.
Dakle, u Kaštelima je ukupno 418 djece ostalo bez vrtića ili jaslica. Roditelje najviše ljuti činjenica da brojna djeca s istim brojem bodova nisu dobila svoje mjesto.
Samohrana majka troje djece požalila se Dalmaciji Danas. Budući da joj svih troje djece nije upalo na listu prvenstva, uputila je žalbu, a jučer joj je stigao negativan odgovor, iako, kako tvrdi, njena djeca zadovoljavaju sve formalne uvjete upisa.
“Kao odgovor na žalbu stoji da nisam dostavila potvrdu o cijepljenju, iako sam to učinila zajedno sa žalbom. Nakon što sam rodila treće dijete, koje sada ima tri i pol godine, ostala sam udovica, samohrana sam majka. Očekivala sam da možda treće dijete neće upasti u vrtić jer nema četiri godine, a po njihovom redu prednost imaju djeca s navršene četiri godine. Dakle, drugih dvoje je trebalo upasti bez iznimke. Pa čija su onda djeca upala?” govori ogorčeno Kristina Klaiber.
Ured za demografiju daje gradovima i općinama 3,3 milijuna eura za uređenje dječjih vrtića
“Ma na kakvoj demografiji rade jer ja žalim trenutak kad sam se vratila iz Njemačke u Hrvatsku. Ovdje sam osnovala obitelj, ostajem bez muža, rađam treće dijete nakon njegove smrti, a oni meni pričaju o demografiji u kojoj mi onemogućuju da normalno radim jer mi posao nisu osigurali, a s djecom nemam gdje. Ovo je poražavajuće”, navodi Kristina te dodaje kako nitko više ne nasjeda na priče o demografskom porastu.
S njom se slaže i Marina (puni podaci poznati redakciji Dalmacije Danas), koja će biti primorana dati otkaz jer njena jednogodišnja kći nije upala u jaslice. Kristinina djeca će pak ove godine morati nastaviti ići u privatni vrtić Čarobni pianino, što smatra još gorom opcijom.
Konstantno trebamo nešto plaćati, donositi papirnate ubruse i vlažne maramice
“Vrtić je sufinanciran novcem poreznih obveznika, u ovom slučaju nas, građana Kaštela. Međutim, konstantno trebamo nešto plaćati, donositi papirnate ubruse i vlažne maramice svakog mjeseca te još raznorazne doplate. To je 600 eura mjesečno, uključujući i put, jer nisam dobila vrtić koji sam željela. A prosječna hrvatska plaća je 850 eura pa sad vi vidite”, objašnjava nemilu situaciju.
Iz Grada Kaštela za Dalmaciju Danas najavili su da će povećati kapacitete otvaranjem novog područnog objekta Ružmarin (ex kuća Sabljić) u Kaštel Lukšiću tijekom ovoga ljeta/početka pedagoške godine, što će omogućiti dodatnih 80 mjesta za jasličke i 10-satne vrtićke programe.
Dogradnjom DV-a Višnjica, s predviđenim završetkom radova u siječnju 2025., otvorit će se još 80 mjesta za jasličke i 10-satne vrtićke programe, navode iz Grada te su ponudili alternativno rješenje za roditelje.
Grad Kaštela sufinancira boravak djece i u vrtićima drugih osnivača
“Dio djece koja trenutno pohađaju privatne i vjerske vrtiće te obrte za čuvanje prebacit će se u DV Kaštela, čime će se osloboditi određen broj mjesta u privatnim i vjerskim vrtićima te obrtima za čuvanje djece.
Grad Kaštela sufinancira boravak djece i u vrtićima drugih osnivača te obrtima za čuvanje djece na području drugih gradova (Split, Solin, Trogir), što pruža dodatne mogućnosti za upis djece.
Prema svemu navedenom, očekujemo da bi većina djece početkom nove pedagoške godine trebala biti upisana u vrtiće”, optimistični su iz Grada Kaštela.
Komentari