KAOS OKO SPECIJALIZACIJA NE JENJAVA Čekaju nas ozbiljne posljedice?

Autor:

06.08.2022., Zagreb - Ministar Vili Beros posjetio je unesrecene u KB Dubrava i dao je izjavu za medije   Photo: Lovro Domitrovic/PIXSELL

Photo: Lovro Domitrovic/PIXSELL

Nakon raspuštanja Sabora, Ministarstvo zdravstva (MZ) pustilo je u javno savjetovanje četiri pravilnika, među kojima i novi Pravilnik o specijalističkom usavršavanju doktora medicine, po kojemu MZ dozvolu zdravstvenim ustanovama za provođenje specijalizacija više neće dodjeljivati na ograničeni rok, svakih pet godina.

Ministar Vili Beroš zamislio je da se jednom dobiveno ovlaštenje za provođenje specijalističkih programa revidira samo ukoliko ustanova sama prijavi promjene u organizacijskoj strukturi. Beroš želi sanirati štetu nastalu po pravni status specijalista i specijalizanata koji se od 2018. godine educiraju u bolnicama kojima MZ nije obnovilo ovlaštenje. Kako su Novosti u siječnju izvijestile, riječ je o većini bolnica, što može imati ozbiljne posljedice, posebno u tretmanu takvih specijalizacija u uređenim zdravstvenim ustanovama u inozemstvu.

Zadnjom izmjenom Pravilnika uvodi još veći kaos u postojeći nered s liječničkim specijalizacijama. Pravilnici se, naime, ne mogu retrogradno primjenjivati, a to znači da prošle ili tekuće specijalizacije ne mogu biti legalizirane novim aktom iz kojeg je izbrisan rok trajanja rješenja za ovlaštenje bolnica.

Podsjetimo, skriveni nered u specijalizacijama razotkrio je slučaj mlade liječnice koja je u siječnju ispričala detalje agonije kroz koju je prolazila, tražeći od MZ-a potvrdu da je dvije i pol godine specijalizacije u Hrvatskoj odradila u ovlaštenim ustanovama.

Liječnica je staž u Hrvatskoj odradila dijelom u lokalnoj bolnici, a dijelom u kliničkom bolničkom centru, nakon čega je s lokalnom bolnicom raskinula ugovor o radu i vratila novce koje je bolnica uložila u njezinu specijalizaciju. Potom je usavršavanje nastavila u inozemstvu, pri čemu je za priznanje odrađenog staža, među ostalim, morala priložiti potvrdu da je u Hrvatskoj prošla obuku u certificiranoj ustanovi.

Tu je potvrdu od MZ-a počela tražiti u srpnju prošle godine, no ispostavilo se da je ne može dobiti i da su u ministarstvu bili spremni provesti pravu torturu da to nekako zataškaju.

Nakon višemjesečne kaotične komunikacije s brojnim službenicima Beroševog ministarstva, mlada je liječnica bila prisiljena angažirati odvjetnika, koji je koncem godine ishodio dokument s ministrovim potpisom, koji nije potvrda o ovlaštenju. U dokumentu stoji tek to da je liječnica prošla specijalizaciju u navedenim hrvatskim bolnicama.

Znajući da ne može potpisati da su ustanove bile ovlaštene za provođenje specijalizacije, jer bi se radilo o prevari, Beroš je zajedničkoj poznanici poslao poruku da se nada da “stranci neće cjepidlačiti”.

Liječnica je upravi klinike predala potvrdu i nastavila rad, jednako se nadajući da “stranci neće cjepidlačiti“. “Gledajući nekakav opći interes, znam da ovo ne bi smjelo proći, jer to nije ta potvrda. Bolnice u kojima sam radila nemaju važeću autorizaciju i to se mora sistemski riješiti. Međutim, kad se sjetim da sam krvavo radila dvije i pol godine, vraćala novce nakon raskida ugovora o radu s bolnicom u Hrvatskoj, sve to da bih sada možda, tuđom krivicom, trebala krenuti ispočetka – hvata me užas. Sigurno je da u lipnju zbog ovoga neću stići polagati specijalistički ispit”, izjavila je tada za Novosti i najavila da će tužiti MZ za naknadu štete ukoliko je u stranoj klinici vrate na početak specijalizacije.

Da se ovlaštenja za specijalizacije ne obnavljaju i da u tom području vlada potpuni kaos, za Novosti je odmah potvrdila i Hrvatska liječnička komora (HLK), naglasivši da godinama od ministarstva žele preuzeti upravljanje usavršavanjem doktora medicine.

Na pitanje kako gledaju na promjene Pravilnika i može li on legalizirati specijalizacije koje su u pravnom limbu, HLK je potvrdila da ovaj potez ne može smatrati rješenjem.

“Nacrt novog Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine dostavljen je Komori na mišljenje 29.3.2024. godine, te će se Komora na isti službeno tek očitovati. Zakoni i drugi propisi državnih tijela ne mogu imati povratno djelovanje. Iz posebno opravdanih razloga samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno djelovanje, te se navedena mogućnost ne odnosi na pravilnike kao podzakonske propise”, stoji u odgovoru Komore.

Između slučaja specijalizantice u inozemnoj klinici i prijedloga novog Pravilnika, još je jedan liječnik tražio odgovore na pitanja o legalnosti specijalizacija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Marijan

prije 9 mjeseci

Mislim da bi o specijalizacijama trebala odlučivati i ekonomisti i manageri i liječnička komora. Vođenje bolnica treba prepustiti novom modelu, odnosno dualnom vođenju jedan dio vodit će stručnjaci za organizaciju, ekonomiju i financije a drugi dio Struka.