Kandidat platforme Možemo! za gradonačelnika Rijeke Nebojša Zelič izjavio je, komentirajući Vojka Obersnela, kako “svjetonazorska ispravnost” nije dovoljna za razvoj i iskorak grada.
“Svjetonazorska ispravnost u Obersnelovom slučaju, s kojom se slažem, naprosto nije dovoljna za razvoj i iskorak – ako zanemaruješ neke aspekte društva, onda je ta svjetonazorska ispravnost samo nominalna i vrati se kao bumerang u glavu kad, što u Rijeci jest slučaj, shvatiš da i ovdje ispod površine bujaju netolerantne tendencije”, kazao je Zelič u intervjuu za portal Novosti.
“Problem je kad Obersnel misli kako je borba protiv bujajuće desnice vikanje na crne košulje i što smatra da će time Rijeka ostati oaza lijeve misli, svjetonazora i djelovanja, a onda na temelju toga tvrdi da je nezrelo njega takvog kritizirati s lijevih pozicija. Istina je sasvim suprotna, nezrelo je misliti da će ljudi zanemariti da imaju skupe i nedjelotvorne usluge poput grijanja i javnog prijevoza, nedostatak parkova i igrališta za djecu, skupe vrtiće… jer eto imaju gradonačelnika koji viče na crne košulje i pjeva ‘Bella ciao'”, kazao je Zelič.
On tvrdi da je dugogodišnji gradonačelnik Obersnel “vladao gradom šerifovski, što je dovodilo do nefunkcioniranja javne uprave”, a “stvorena je i klijentelistička mreža i nepotreban outsourcing što sigurno nije doprinosilo interesima građana”.
Komentirajući kandidaturu Katarine Peović iz Radničke fronte, Zelič je kazao kako “ne vidi zašto bi netko imao ekskluzivno pravo na Rijeku i ekskluzivno pravo na ljevicu.”
“Teško mi je razumjeti stav da oni koji žive u Rijeci i osjećaju sve posljedice gradskih politika ulaze u nečiji politički prostor u Rijeci. Ne vidim zašto bi netko imao ekskluzivno pravo na Rijeku i ekskluzivno pravo na ljevicu. Nadam se da su to samo neke reakcije na društvenim mrežama, a ne službeni stav Radničke fronte. Rijeka je oduvijek bila svjetonazorski lijevi antifašistički grad i ne vidim zašto lijevi grad ne bi imao nekoliko lijevih opcija”, kazao je Zelič.
Njegova kandidatura objavljena je prije nekoliko dana. Zelič je rođen 1980. godine. Predstojnik je Centra za studije mira i konflikata na riječkom sveučilištu, a kao docent na Filozofskom fakultetu u Rijeci predaje kolegije vezane uz etiku i filozofiju politike. U znanstvenom radu bavi se pitanjima političke legitimnosti i društvene nejednakosti. Bio je aktivan u nizu inicijativa i organizaciji javnih događaja za što je dobio i nagradu za popularizaciju znanosti. Dobitnik je nagrade za Knjigu godine »Krunoslav Sukić« za knjigu »Vjera u dijalog: sekularno i religijsko u razgovoru« 2018. godine. Član je koordinacije Možemo! od samoga početka stranke.
Komentari