Nakon ukrajinskih napredovanja uslijed uspješnih protuofenzivnih akcija u Harkivu, dužnosnici u Kremlju i ruski propagandisti uvelike su počeli raspravljati o tome zašto Rusija doživljava poraze u Ukrajini, tvrdi američki think-tank.
Institut za proučavanje rata (ISW) je u izvješču od 13. rujna ocijenio da je “priznanje poraza od strane Kremlja dio napora da se ublaže kritike za neuspjeh i odvrate ih s ruskog predsjednika Vladimira Putina na rusko Ministarstvo obrane i uniformirano vojno zapovjedništvo.”
Nadalje, krivnja koju izvori iz Kremlja prebacuju s Putina usmjerena je na “nedovoljno informirane vojne savjetnike unutar Putinova kruga”, navodi ISW.
Stručnjaci sada raspravljaju o tome znače li ovi pokušaji prebacivanja krivnje s Putina da Kremlj radi žrtveno janje od ruskog Ministarstva obrane.
David Marples, profesor ruske i istočnoeuropske povijesti na Sveučilištu Alberta u Kanadi, rekao je za Newsweek da je ruski ministar obrane Sergej Šojgu “pogodno žrtveno janje” za ruske ratne gubitke. Marples je također istaknuo kako vjeruje da je Šojgu “već neko vrijeme izostavljen iz vojnog planiranja”.
Putin je 2012. odabrao Šojgua za svog ministra obrane unatoč tome što nije imao nikakvo vojno iskustvo niti iskustvo u borbi. Izvješće britanskog Ministarstva obrane iz prošlog mjeseca navodi da zapovjednici s bojišta preskaču Šojgua u zapovjednom lancu i izvještavaju izravno predsjednika Putina.
“Ruski časnici i vojnici s iskustvom rata iz prve ruke vjerojatno rutinski ismijavaju Šojgua zbog njegovog neučinkovitog i nedodirljivog vodstva u trenutku kad je rusko napredovanje zaustavljeno”, pisalo je u izvješću, prenosi N1.
Nova strategija – novo vodstvo
Yuri Žukov, izvanredni profesor političkih znanosti na Sveučilištu u Michiganu, predviđa da će se nedavni gubici Rusije preliti preko leđa nekih visokih dužnosnika u ruskom Ministarstvu obrane. Ipak, kaže da to ne bi nazvao prebacivanjem krivice.
“Gubitak poput ovoga nije samo nemoguće sakriti nego i prisiljava na temeljito preispitivanje čitave ruske strategije za rata. A nova strategija obično zahtijeva novo vodstvo”, kazao je.
Žukov navodi da se generali otpuštaju kada vojske dožive velike gubitke, ali je naglasio da se ne bi trebao promatrati kao “rani pokazatelj kolapsa režima”.
“Radije bih to usporedio s onim što se dogodilo u travnju, nakon što se Rusija povukla iz Kijeva i sjevernih pokrajina Ukrajine. To je bio još jedan slučaj u kojem je Ukrajina potpuno pomrsila ruske planove za pobjedu u ratu, a Kremlj je odgovorio imenovanjem novog zapovjednika i prelazak na strategiju iscrpljivanja u Donbasu”, rekao je Žukov.
Rusija je potom u travnju imenovala novog zapovjednika, generala Aleksandra Dvornikova, da rukovodi ratnim operacijama.
Michael Kimmage, profesor i voditelj Odsjeka za povijest Katoličkog sveučilišta u Americi, ne vjeruje da Kremlj i ruski državni mediji pozicioniraju ministarstvo obrane da bude žrtveno janje.
“Pretpostavljam da će raditi stvari na zatvoreniji način, da bi moglo doći do ponovne kalibracije. No, mislim da Putin ne može u ovom slučaju okriviti vojsku za neuspjeh jer je previše u nju uložio i vojska je jedan od glavnih stupova njegove moći”, kazao je Kimmage za Newsweek.
Komentari