Kampanja Hrvatskih šuma ‘Nemar je prva iskra’ osvojila prestižni Global Contribution Award

Autor:

FOTO: Hrvatske šume

‘Drago mi je što je stručni žiri najprestižnije komunikacijske nagrade IPRA Golden World Awards prepoznao naše napore takvim velikim posebnim priznanjem’, poručio je predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić

Protupožarna kampanja Hrvatskih šuma „Nemar je prva iskra“ nagrađena je posebnom nagradom Global Contribution Award za 2024. godinu kao projekt koji najbolje prati UN-ove ciljeve održivog razvoja. U ovom slučaju radi se o cilju 15 – Očuvanje života na zemlji, koji obuhvaća zaštitu, uspostavu i promoviranje održivog korištenja kopnenih ekosustava, održivog upravljanja šumama, suzbijanja dezertifikacije, zaustavljanje degradacije tla te sprječavanje uništavanja biološke raznolikosti.

„Važnost protupožarnih kampanja i osjetljivost šuma na ljudski nemar pokazale su se i ove godine. Neugašen plamen od poljoprivrednih radova, ispucavanje pirotehnike u blizini raslinja i staklo iz smeća ostavljenog u šumi samo su neki od okidača razornih požara kojima smo svjedočili u ljetnim mjesecima. Drago mi je što je stručni žiri najprestižnije komunikacijske nagrade IPRA Golden World Awards prepoznao naše napore takvim velikim posebnim priznanjem. Ono proizlazi iz predanosti zaštiti šuma, ljudi te biljnog i životinjskog svijeta kojima je šuma dom“, poručio je predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić.

Kampanja je nastala kao odgovor na katastrofalne posljedice ponajprije godine 2017., najgore u recentnoj povijesti Hrvatske po opožarenom šumskom području i broju izbijenih požara. Zbog desetaka tisuća izgorenih stabala ta je godina postala prekretnicom: između ostalih, i Hrvatske šume poduzele su brojne mjere zaštite od požara. No ubrzo se pokazalo da ni devedeset kamera, dimni alarmi ni motritelji šume ne mogu zamijeniti djelić sekunde u kojem druga osoba svojim ponašanjem započinje širenje vatre. Usprkos svim naporima, tek godinu ranije od početka kampanje, 2022., u čak 245 požara izgorjelo je preko 18.000 hektara šume (površinom više od 1800 zagrebačkih Arena).

Nagradu Global Contribution Award za 2024. godinu Hrvatske šume dobile su za projekt koji najbolje prati UN-ove ciljeve održivog razvoja – očuvanje života na Zemlji. FOTO: Hrvatske šume

Stručnjaci i podaci su složni – 90 posto požara uzrokuje – čovjek. Stoga su Hrvatske šume pokrenule ovu kampanju s ciljem osvještavanja građana i turista o njihovoj osobnoj odgovornosti kod izazivanja požara. Nepoželjno ponašanje u šumi svedeno je na zajednički nazivnik i slogan: NEMAR JE PRVA ISKRA.

Odabrana su tri najčešća predmeta / okidača požara, utkana u čitavu kampanju, a to su opušak, neugašeni roštilj i odbačeno staklo. Integrirana komunikacijska kampanja plasirana je diljem Hrvatske. Kreativnim tekstovima, vizualima i videospotovima kampanja je privlačila pažnju i upozoravala da svatko može uzrokovati prvu iskru požara, svojim (ne)djelovanjem i nepažnjom.

Nakon što prolaznike putovanje odvede u određeni hrvatski turistički grad, na plaži (i na trajektima) čekaju ih vizualni podsjetnici: na tornju za spasioce, na banneru iznad plaže ili, za pomnije čitače, info-pano s detaljima ponašanja u slučaju požara. Kada naši protagonisti na ležaljkama proscrollaju Instagramom ili Facebookom, ciljaju ih statični engagement oglasi, video-oglasi i banneri na medijskim portalima te rezultati Google Searcha. Ima li obližnji beach bar upaljen radio, moći će čuti i džingl o jednom od triju okidača požara. Ako u apartmanu upale HRT, može ih naciljati TV-spot, koji će ponovo moći vidjeti kao preroll slušajući ili gledajući YouTube na terasi s prijateljima.

Svake se godine organizira i motriteljsko-dojavna služba radnika Hrvatskih šuma na području krša. FOTO: Hrvatske šume

Umjesto šokantnih prikaza vatre, fokus kampanje je bila edukacija. Čak su i protagonisti TV-spotova sasvim normalni ljudi: mladi par, rekreativci i tinejdžerice, čije nemarno ponašanje ima katastrofalne posljedice.

Otvoren je profil na Instagramu, stvarajući temeljnu zajednicu za daljnje kampanje. Facebook informira o ponašanju u prirodi, a na storyjima obiju mreža pratitelji vikendom mogu naći kartu Hrvatske s glavnim žarištima prema DHMZ-u.

Svi korišteni kanali pomno su isprepleteni kako bi sljedeći put u blizini šume osoba promislila prije no što iza sebe ostavi opušak, staklo ili neugašen plamen. Sada zna da je upravo njen nemar prva iskra.

Komunikacijske aktivnosti kampanje generirale su nezapamćenu vidljivost u povijesti Hrvatskih šuma, a istaknule su i ono što je najbitnije – ogroman trud i ulaganje tog poduzeća u protupožarnu zaštitu. Samo u 2024. godini u protupožarnu zaštitu Hrvatske šume uložile su gotovo 16 milijuna eura.

Kampanja je nastala kao odgovor na katastrofalne posljedice ponajprije 2017., najgore godine u recentnoj povijesti Hrvatske. FOTO: Hrvatske šume

Za razdoblje 2022. – 2025. tvrtka je nabavila i videonadzor s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara koji omogućava još kvalitetnije akcije u suradnji s operativnim snagama sustava civilne zaštite, posebice Hrvatskom vatrogasnom zajednicom. Ukupno se u šumama u ovom trenutku nalazi 220 kamera raspoređenih na 110 lokacija, što je povećanje od oko 60 posto u odnosu na prošlu godinu.

Svake se godine organizira i motriteljsko-dojavna služba radnika Hrvatskih šuma na području krša. U tijeku protupožarne sezone zapošljavaju se dodatni radnici na određeno vrijeme, njih gotovo dvjesto, kako bi se što više smanjilo vrijeme reakcije na uočen dim. Potpisana su i 72 ugovora s Dobrovoljnim vatrogasnim društvima kojima Hrvatske šume financiraju aktivnosti motrenja i dežurstava. U protekle tri godine izgrađeno je 320 kilometara novih protupožarnih prometnica te je održavano 2600 postojećih, kao i motrionice. Radi se na čuvanju i održavanju šuma, kao i podizanju svijesti javnosti o opasnosti od šumskih požara.

Međutim, nema tehnologije i aktivnosti koje mogu zamijeniti trenutak nemara dovoljan da pokrene požar koji, nakon otprilike 30 dana bez kiše, uz olujni vjetar i visoke temperature, zaprijeti ljudima i njihovoj imovini, a ponajviše prirodi. Upravo je zato uloga građana u očuvanju šuma, imovine, a onda i ljudskih života od razornih učinaka požara presudna, pogotovo u ljetnim mjesecima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.