U Prirodoslovnoj školi Vladimir Prelog u Zagrebu u petak je održana konferencija za medije na kojoj su predstavljeni posljednji podaci o procijepljenosti mladih u Hrvatskoj kada je riječ o HPV infekciji. Istraživanje je to koje je proveo Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
“Utrošeno je 27 000 doza cjepiva protiv HPV-a za osnovne škole, 4000 doza za srednje škole i oko 2000 doza za visoka školstva. Što se tiče same procijepljenosti po županijama, Grad Zagreb svakako ima najviše utrošenih doza, jer imaju i najdužu praksu cijepljenja protiv HPV infekcije. Procijepljenost za prošlu školsku godinu 2020./2021. u osnovnim školama iznosila je oko 41%. Veliko iznenađenje su Brodsko- posavska županija sa 65% procijepljenosti, te Vukovarsko- srijemska i Bjelovarsko- bilogorska sa 60% procijepljenosti. Najlošija županija je Ličko- senjska gdje je samo je dan učenik primio dvije doze cjepiva. Uz nju, loše stoje i Splitsko- dalmatinska, te Dubrovačko- neretvanska županija gdje je procijepljenost ispod 10%”, izjavio je Marko Gangur, Voditelj i nacionalni koordinator ‘Budi Mrak’ kampanje.
Tatjana Petričević Vidović, Voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu, NZJZ Andrija Štampar poručila je da, iako je trend cijepljenja u porastu, to i dalje nije dovoljno.
“Mi u Gradu Zagrebu cijepimo već 15 godina i rezultati iz godine u godinu su sve bolji. Čak i za vrijeme pandemije COVID-a, procijepljenost je bila dobra. No, ako gledamo prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije koja kaže da bi procijepljenost djevojčica do 15 godina trebala biti oko 90%, a mi smo niti na pola puta, sa 41%. Nadamo se da će naše sve daljnje javno-zdravstvene aktivnosti i cjelokupni rad doprinijeti još boljim rezultatima”, naglasila je.
‘Budi mRAK’ javno-zdravstvena je kampanja koja se kontinuirano provodi s ciljem edukacije mladih i njihovih roditelja kada je riječ o prevenciji HPV infekcije koja može uzrokovati čak 6 vrsta raka.
Najbolja i najučinkovitija zaštita je cjepivo koje je u Hrvatskoj dostupno i besplatno za sve mlade do 25 godina života. Kako bi što bolje i više educirali mladih o HPV infekciji, studenti medicine, u sklopu ove kampanje, diljem hrvatskih škola provode edukacije za učenike.Prema podacima održanih edukacija po hrvatskim školama unazad godinu dana, mladi i dalje ne znaju dovoljno o prevenciji i zaštiti od HPV-a. Od 3000 ispitanih učenika, čak 70% njih ne zna što je PAPA test!
“Mi smo u 11 županija proveli edukaciju. Od 3000 ispitanih učenika, čak 70% njih ne zna što je PAPA test. Također, isto toliko njih ne zna koji su simptomi kod muškaraca s HPV injekcijom niti ne zna koliko postoji tipova HPV-a. Nakon radionice, znanje učenika o HPV infekciji se itekako povećava. Uz to kreće i promišljanje i odluka za cijepljenjem. I to je ono što je najbitnije”, dodao je Gangur.
Komentari