Kako zelena gradnja inteligentno pristupa klimi, mobilnosti i energiji

Autor:

21.12.2021., Zagreb - Dean Smolar, izvrsni direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju

Saša Zinaja/NFOTO

Dean Smolar izvršni je direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, platforme koja okuplja poslovnu mrežu 120 najboljih firmi i institucija iz područja graditeljstva, energetike, gospodarstva i javne uprave

Hrvatski savjet za zelenu gradnju najveća je nevladina organizacija koja se bavi područjem održive gradnje, infrastrukture i zelene energije u Hrvatskoj. Riječ je o platformi koja okuplja poslovnu mrežu najboljih firmi i institucija, njih oko 120, iz područja graditeljstva, energetike, gospodarstva, javne uprave i akademske zajednice, predvodnice tranzicije iz tradicionalnog u održivo gospodarstvo.

Zelena gradnja podrazumijeva sveobuhvatne procese unutar međusobno isprepletenih sektora građevine, energetike i zaštite okoliša. Politike, mjere i mehanizmi održivog razvoja mogu se implementirati isključivo uzevši u obzir holistički pristup. Time je zelena gradnja jedan od najznačajnijih pristupa gospodarskom, industrijskom i okolišnom napretku na nacionalnoj i globalnoj razini. Načini na koji je izgrađeni okoliš planiran, dizajniran te svi elementi njegova životnog vijeka utječu na klimu, zdravlje i nacionalna gospodarstva. Uloga Savjeta za zelenu gradnju je usklađivanje svih procesa unutar takve transformacije, edukacija aktera, povezivanje faktora promjena i usmjeravanje izgrađenog okoliša i njegovih komponenti prema održivosti. Hrvatski savjet za zelenu gradnju dio je Svjetskog savjeta za zelenu gradnju, najveće svjetske organizacije u ovom području i Europske regionalne mreže Savjeta za zelenu gradnju.

“Dizajn naših domova je od temeljne važnosti za kvalitetu našeg života, udobnost i zdravlje, dizajn naših škola ostavlja doživotni trag na onima koji uče u njima, utječući kako na koncentraciju i zdravlje učenika, tako i na ekološku svijest budućih generacija. Dizajn naših radnih mjesta utječe na produktivnost zaposlenika, zdravlje i uspjeh naših tvrtki, a dizajn naših bolnica utječe na duljinu oporavka pacijenta i troškove režija zdravstvenih ustanova. I u konačnici dizajn naših gradova i zajednica snažno određuje vlastitu ekonomsku i socijalnu dinamiku. Dio smo najveće međunarodne organizacije koja se bavi područjem zelene gradnje, a djeluje u 75 država u svijetu, uključujući gotovo sve države članice EU-a, a širom svijeta i Kinu, Rusiju i SAD. Naravno, u našem su fokusu Hrvatska i Europa, imamo zeleni plan i ciljevi Europske unije za 2030. i 2050. su naš prioritet. Da bismo ih ostvarili, najvažnija je integracija naših nacionalnih organizacija i suradnja s europskim institucijama. Zgrade su najveći zagađivači po pitanju emisija CO2 i klime. Zelena ili održiva gradnja je sve ono što je održivo u zgradarstvu, industriji, prometu, pojedinom kvartu ili čitavom gradu, dakle pristup izgrađenom okolišu bez negativnog utjecaja na prirodu, klimu i buduće generacije”, govori za MegaWatt Dean Smolar, izvršni direktor Hrvatskog savjeta za održivu gradnju.

‘Dio smo međunarodne organizacije koja djeluje u 75 država svijeta, uključujući gotovo sve države članice EU-a, a širom svijeta i Kinu, Rusiju i SAD’, kaže Dean Smolar. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Globalno zatopljenje je činjenica našeg vremena, a efekti negativnih klimatskih promjena izazvani ljudskom aktivnošću zbog povećane emisije stakleničkih plinova i potrošnje prirodnih resursa, snažno utječu na prirodu i stanovništvo diljem svijeta. S obzirom na to da građevinska industrija ima ogroman utjecaj na prirodni okoliš, planiranje i projektiranje, izgradnja zelenih zgrada je način da se istovremeno zaštite ljudsko zdravlje i okoliš. Zgrade u Europskoj uniji troše otprilike 45 posto energije i proizvode otprilike 40 posto stakleničkih plinova. Također, zgrade su odgovorne za 35 posto potrošnje građevinskog materijala te za 35 posto proizvodnje otpada u graditeljskom sektoru. Zbog svega navedenog, u zgradarstvu se krije i najveći potencijal za uštedu prirodnih resursa, povećanje energetske učinkovitosti te iskorištenje obnovljivih izvora energije.

“Zelena gradnja na inteligentan način pristupa klimi, mobilnosti i energiji. Ona utječe na minimiziranje potrošnje energije u svim fazama vijeka trajanja zgrade, od ideje i realizacije do krajnje eksploatacije, čineći nove i obnovljene zgrade ugodnijima, jeftinijima za održavanje i prikladnijim za okoliš. Ona ujedno pomaže korisnicima zgrade naučiti kako učinkovito koristiti sve skuplje i nedostupnije energetske resurse. A zašto su takve zgrade u startu jeftinije? Zato što su analizirane i optimizirane u cjeloživotnom vijeku. Od samog početka su integrirano surađivali svi dionici u gradnji – arhitekti, projektanti građevinarstva, strojarstva, elektrotehnike, investitor, bankari i stručnjaci za zelenu gradnju. Kad integrirano promišljanje – holistički pristup, krene od samog početka projekta, puno je manje problema u svim kasnijim koracima. Od ključne je važnosti integriranje tehnologija za primjenu obnovljivih izvora energije i postizanje najmanje moguće ili čak nulte emisije CO2 u okoliš radi optimalne opskrbe zgrade energetskim resursima, pri čemu je projekt maksimalno učinkovit i usklađen s prirodnim okolišem. Zelena gradnja smanjuje potrebnu količinu materijala za izgradnju građevina, što rezultira smanjenjem operativnih troškova i naravno, smanjenjem emisije stakleničkih plinova. Također, zelena gradnja podržava korištenje autohtonih građevinskih materijala, tehnologija i usluga te time utječe na poboljšanje gospodarske slike pojedine zemlje, ali i smanjuje emisiju CO2 u transportu. Održive zgrade znatno smanjuju količinu otpada kroz odgovorno upravljanje otpadom i odabirom materijala. Proizvodnja energije u zgradama iz obnovljivih izvora poput sunca, vjetra, topline okoliša i biomase osim stakleničkih plinova pomaže i pri izbjegavanju zagađenja zraka i vode. Obnovljivi izvori energije minimiziraju kisele kiše, smog, klimatske promjene i probleme s ljudskim zdravljem uzrokovane zagađenjem okoliša.”

Certifikat zelene gradnje jedan je od načina na koji je moguće izraziti svoju predanost održivom razvoju te poslovnoj praksi temeljenoj na ekološkoj osviještenosti, društvenoj odgovornosti i efikasnom iskorištavaju resursa tijekom čitavog životnog ciklusa zgrade.

“Zelena gradnja podrazumijeva i sustave mjerenja i certificiranja stupnjeva održivosti zgrada, a samim time i mjerenja razina štetnosti zgrada za okoliš i zdravlje. Sustavi certificiranja zelene gradnje kao što je DGNB služe za procjenu i izvješćivanje o održivosti zgrada, kvartova ili industrije. Takav pristup je jednostavna ulazna točka za primjenu principa kružne ekonomije u našem izgrađenom okruženju jer certificiranje prema principima zelene gradnje obuhvaća više razina održivosti – okolišnu, društvenu i ekonomsku. Zelena gradnja omogućava opsežne sustave za mjerenje i podršku poboljšanjima, od dizajna zgrada do kraja njihova životnog vijeka. Integriranje različitih principa zelene gradnje i održivih kriterija poput okvira Level(s) Europske komisije može značajno utjecati na ugljični otisak u građevinskom sektoru. Zelena gradnja se može mjeriti i verificirati. Mi možemo i znamo prema međunarodnim modelima izračunati točno koliko u cjeloživotnom vijeku zgrade ima štetnog CO2, koliko je to kilovat sati, koliko je to tona željeza i svega ostaloga. Ove godine smo pokrenuli razvoj hrvatskog certifikata zelene gradnje, odnosno hrvatsku verziju svjetskog certifikata DGNB-a prema njemačkom modelu, koji je potpuno u skladu s europskim Green Dealom, standardima i normama te financiranjem kroz EU Taxonomy i slično. To je posebno važno za investitora jer za njega to znači manji rizik financiranja, nižu kamatu, što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje.”

 

‘Zelena gradnja potiče vlasnike i korisnike zgrade da građevinski materijal pravilno koriste, skladište i recikliraju za ponovnu primjenu te promiče zdravlje i dobrobit korisnika zgrade osiguranjem kvalitete unutarnjeg zraka’

 

Potpisani ugovor s njemačkim pandanom DGNB-om za razvoj hrvatske verzije DGNB sustava certificiranja održivosti zgrada na nacionalnoj razini je dodatno otvaranje hrvatskog tržišta certificiranju zgrada prema principima zelene gradnje. “Sustav DGNB nudi jedan od najcjelovitijih, najdetaljnijih i najkvalitetnijih pristupa u verificiranju stupnjeva održivosti zgrada kroz njihov cijeli životni ciklus. Kako bi se izvedba zgrade uskladila s različitim politikama EU-a i deklariranim ciljevima, ključni elementi održivosti navedeni su u različitim makro-ciljevima. Od emisija stakleničkih plinova i učinkovitosti resursa, preko dobrobiti i zdravlja ljudi, pa sve do otpornosti na klimu i optimizacije troškova, svaki aspekt unutar certifikacijske sheme DGNB-a podrazumijeva kvantificirane i usporedive pokazatelje. Takvi pokazatelji nisu samo popis kriterija koje zgrada treba ispunjavati, već i alat za postizanje kvalitete projekata Na taj način se ostvaruju sveobuhvatni ciljevi poput boljeg povrata investicija, kvalitetnijeg boravka u zgradama, usklađenosti s EU vrijednostima i propisima te konačno smanjenje potrošnje energije i nepovoljnih emisija.”

Korištenjem manjih količina građevinskog materijala, materijala veće kvalitete i trajnosti, stvaranjem manjih količina građevinskog otpada kao i ispravnim računanjem vijeka trajanja zgrade od projektiranja do izgradnje, korištenja, prenamjene i rušenja zelena gradnja smanjuje otpad i povećava ponovnu upotrebu recikliranjem.

“Zelena gradnja potiče vlasnike i korisnike zgrade da građevinski materijal pravilno koriste, skladište i recikliraju za ponovnu primjenu. Također, promiče zdravlje i dobrobit korisnika zgrade osiguranjem kvalitete unutarnjeg zraka i izbjegavanje materijala i kemikalija koje stvaraju emisije štetnih plinova. Promicanje zdravlja postiže se i putem maksimalnog korištenja prirodnog svjetla u prostoru i osiguranja dobrog pogleda na okoliš kako bi se korisnicima zgrade osigurao visoki komfor te smanjila potreba za umjetnom rasvjetom. Projektiranjem ‘kako za uši, tako i za oči’ u prostorima za obrazovanje, zdravstvenu skrb, stanovanje i rad, akustika i odgovarajuća zvučna izolacija igraju važnu ulogu u osiguranju ugodnog okruženja za koncentraciju, oporavak i uživanje u radu i boravku u vlastitom domu. Dobrobit korisnika zgrade postiže se i osiguranjem dobrog osjećaja i ugodne mikroklime u prostorima u kojima ljudi svakodnevno borave, stvaranjem ugodne unutarnje temperature u prostorima bez obzira na godišnje doba i vanjske temperature, pri čemu su od velike koristi inteligentna rješenja u zgradama.”

Objavljeno u suradnji s Hrvatskim savjetom za zelenu gradnju

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.