Trgovački lanac Pevec nekoć je zapošljavao oko četiri tisuće ljudi, a koncem 2009. godine završio je u stečaju. Bračni par Pevec pritvoren je zbog sumnji u poreznu pronevjeru i nakon punih devet godina osuđen jer je stavljao novac tvrtke na privatni račun u Austriji i tako umanjivao poreznu osnovicu, odnosno oštetio državni proračun za 26,8 milijuna kuna i tvrtku za 3,9 milijuna kuna.
Zdravko Pevec u zatvoru je proveo 11 mjeseci, a Višnja Pevec dobila je 730 sati rada za opće dobro. No puno više štete proizveli su samim svojim tvrtkama (više njih) koje su ostavili u potpunom bankrotu, prezadužene, s tisućama neplaćenih dobavljača i radnika, štrajkovima i tmurnom perspektivom.
Iako tvrde da su pokradeni i kako su ostali bez svega, dokumenti koje je Nacional dobio na uvid pokazuju da je taj bračni par u stvarnosti zadržao veliki dio svoje nekadašnje imovine, i to služeći se raznim proceduralnim i pravnim smicalicama – pa i manevrima koji su u najmanju ruku upitne zakonitosti.
‘Pevec opet izigrava žrtvu i pokušava reketariti tvrtku Pevex’
Svoju obiteljsku kuću u Bjelovaru procijenjenu na dva milijuna kuna, primjerice, Peveci su pola godine prije otvaranja stečaja darovali sinovima Davorinu i Danijelu, a ovi su je ubrzo navodno prodali rođacima Višnje Pevec koji žive u Njemačkoj. Tri godine kasnije sinovi pokreću postupak „zbog ogluhe“ i u roku od četiri mjeseca na bjelovarskom sudu dobivaju presudu u svoju korist kojom se prodaja proglašava ništetnom. Na temelju toga u zemljišnim knjigama ponovno se upisuju kao vlasnici kuće – ali tek 2015. godine, kada prolaze svi rokovi za pobijanje prijenosa imovine. Sličan manevar pokrenuli su oko 10 milijuna kuna vrijedne imovine Peveca Bjelovar u Zadru i njime, po svemu sudeći, teško oštetili i jednu hrvatsku banku: naime, oni su još 2000. godine spojili deset zemljišnih čestica u dvije, potom je banka na njih upisala hipoteku za jedan milijunski kredit, no neposredno prije stečaja oni povlače svoj zahtjev za spajanjem čestica i tako za sebe zapravo zadržavaju stambeni objekt, a banci preostaje tek dvorište. Potom se za te nekretnine sklapaju razni fiktivni ugovori o najmu, zatim se vlasništvo prenosi na Višnjinu majku, a po njenoj smrti ponovno na sinove Pevecovih, Davorina i Danijela.
Potpuno jednak scenarij odvijao se s jednim stanom u Zagrebu i nekretninama u Splitu, a sličan i s obiteljskim imanjem u Donjim Mostima. Sinovi Pevecovih vlasnici su i niza drugih nekretnina, a i suvlasnici su tvrtke Pevec-oprema, preko koje se danas navodno ponovno pokušava pokrenuti obiteljski biznis i organizirati „povratak iz pepela“.
Ista firma ranije se nazivala Pevec Danijel i Davorin d.o.o, račun joj je pune dvije godine bio u blokadi, a sud u Zadru neobjašnjivo je odbio provesti njeno brisanje iz Registra – pa je ona promijenila ime i opstala do današnjih dana. Upravo preko te tvrtke, barem kako to vidi Nacionalov izvor blizak Pevexu, obitelj Pevec pokušava na određeni način reketariti nove vlasnike, možda i kako bi podmirili barem dio svojih dugova nastalih dokazanom pljačkom tvrtke i države.
Recimo, kako bi platili iznose koji stoje uz njihova imena na „listi srama“ Porezne uprave. Po njoj Zdravko Pevec državi duguje 84.520,87 kuna, a Višnja Pevec još više – točno 111.382,68 kuna.
VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA
Komentari