Kako srednja škola Montverde i trener Kevin Boyle stvaraju nove NBA zvijezde

Autor:

GuliverImage

Montverde je najbolja srednjoškolska momčad u Americi, zvijezde kao što su Ben Simmons, Joel Embiid, D’Angelo Russell te ovogodišnji najbolji NBA novajlija Scottie Barnes dolaze upravo iz te škole, a najveće zasluge pripadaju njihovu treneru Kevinu Boyleu

Scottie Barnes iz Toronto Raptorsa izabran je za najboljeg „rookieja“ ove sezone NBA lige, dok je Cade Cunningham iz Detroit Pistonsa treći. Poveznica između ovih dvojice sjajnih mladih igrača je akademija Montverde, odnosno njihova srednjoškolska košarkaška momčad za koju su Barnes i Cunningham igrali u sezoni 2019/20. Ta je momčad – uz njih dvojicu su tamo bili i Moses Moody, sada u Golden State Warriorsima i Day’Ron Sharpe, aktualni član Brooklyn Netsa – nazvana najboljom srednjoškolskom momčadi. To nije pretjerivanje jer su sezonu završili sa skorom 25:0, a pobjeđivali su uz prosječno 39 koševa razlike. Prošlogodišnji draft donio je i rekord Montverdeu, njihova čak sedmorica bivših igrača ušla su u NBA ligu, od toga su četvorica izabrana u prvoj rundi, a sva četvorica su za tu srednjoškolsku momčad igrali u sezoni 2019/20. Ostala trojica igrača s Montverdea su izabrana u drugom krugu. Srbin Filip Petrušev (211 cm) se nakon Montverdea i sveučilišta Gonzaga vratio u Europu i igrao ABA ligu za Megu, ali nakon što ga je kao 50. izbor drafta uzela Philadelphia i nakon što je sa Sixersima igrao Ljetnu NBA ligu, odlučio je potpisati za turski Anadolu Efes. Gruzijca Sandra Mamukelašvilija su kao 54. izbor drafta uzeli Milwaukee Bucksi, a 206 cm visoka četvorka je ove sezone na 3,8 koševa i 2 skoka po utakmici. Balša Koprivica (216 cm) je još jedan Srbin koji je s Petruševim 2018. sudjelovao u Montverdeovu osvajanju National Championshipa. Charlotte Hornetsi su ga uzeli kao 57. izbor drafta i odmah mijenjali u Detroit za Masona Plumleeja i JT Thora. Igrao je Koprivica ljetnu ligu za Pistonse, ali je onda odlučio otići kod Željka Obradovića u Partizan. To nije slučajno jer je Obradović trenirao i njegova oca Slavišu 1992. kad je beogradski klub senzacionalno osvojio Euroligu.

Prethodno je rekord sa šestoricom draftiranih igrača poteklih iz iste momčadi, ali ne srednjoškolske nego sveučilišne, držao Kentucky s kojeg su 2015. ulaz u NBA dobila šestorica igrača: Karl-Anthony Towns, Willie Cauley-Stein, Trey Lilles, Devin Booker, Andrew Harrison i Dakari Johnson. Dakari Johnson je ranije igrao za dvije srednjoškolske momčadi, jedna je Montverde, druga St. Patrick. Zapamtite ovo za kasnije.

Ben Simmons je Australac koji je pohađao srednju školu Montverde nakon čega ga je 2016. godine Philadelphia izabrala kao prvog na draftu. FOTO: imago sportfotodienst/GuliverImage

Montverde Academy je privatna škola iz kategorije PK-12 smještena uz zapadni dio Orlanda, na Floridi. Ovo PK-12 znači da se radi o školi koja, za razliku od našeg sustava obrazovanja, pokriva prvih 12 godina školovanja, odnosno spaja ono što su kod nas osnovna i srednja škola. Godišnja školarina iznosi nešto manje od 53 tisuće dolara, a što se tiče obrazovnog dijela smatra se najboljom privatnom školom na Floridi.

Uz kvalitetan obrazovni dio, škola se može pohvaliti sjajnom košarkaškom sekcijom, toliko dobrom da je, između ostalog, USA Today proglasio Montverde najboljom ekipom dekade, od 2011. do 2017. Montverde je u tom periodu osvojio tri Nacionalna prvenstva i tako zaslužio taj naslov.

Spomenuta 2011. godina je bila ključna – te je godine na Montverde došao trener Kevin Boyle, već tada cijenjen vrhunski stručnjak za razvoj mladih igrača. Boyle je prethodno radio u srednjoj školi St. Patrick u New Jerseyu, gdje je također imao sjajne rezultate a Montverde, smješten uz zapadni dio Orlanda, privukao ga je ugovorom od 130 tisuća dolara. Baš u to vrijeme, u listopadu 2011., HBO je prikazao dokumentarni film ‘’Prayer for a Perfect Season’’, o sezoni 2010/11., u čijoj finalnoj utakmici su se našli St. Patrick s omjerom 26:0 i njihovi ljuti rivali St. Anthony s 29:0. Pobijedio je St. Anthony, ali Boyle je zbog svog pristupa prema igračima postao prava zvijezda. Navodno je otac D’Angela Russella, trenutno igrača Minnesota Timberwolvesa, nakon gledanja tog dokumentarca odlučio poslati sina na Montverde.

Trener Kevin Boyle imao je izvrsne rezultate u srednjoj školi St. Patrick u New Jerseyju, nakon čega je 2011. godine došao u srednju školu Montverde. FOTO: Scott Serio/ imago/ZUMA Press/GuliverImage

Kevin Boyle (58), porijeklom Irac, bivši košarkaš s po dvije sveučilišne sezone na Seton Hallu i St. Peter’su, dvadeset i tri godine vodio je košarkaški program male katoličke srednje škole St. Patrick u New Jerseyu. U tom se periodu Boyle etablirao kao jedan od najboljih srednjoškolskih trenera u Sjedinjenim Državama i trener koji sjajno priprema igrače za najbolje sveučilišne momčadi, ali i za NBA. Boyle je sa St. Patrickom osvojio pet državnih prvenstava i započeo ono po čemu mu nije ravan nijedan trener – stvaranje sjajnih igrača koji su zaigrali u NBA ligi.

Međutim, škola St. Patrick je ušla u financijske probleme i za razliku od košarkaške sekcije, obrazovni dio je bilježio dosta slabe rezultate. Rezultati SAT testova, otprilike ekvivalent našoj državnoj maturi, bili su jako loši, čak i najlošiji među svim katoličkim školama, a broj polaznika s 262 u 2008/09. pao je na 150. Trener Boyle je vjerojatno predosjetio što se sprema i ubrzo nakon što ga je Montverde unosnim ugovorom privukao na toplu Floridu, stavljen je ključ u bravu ove katoličke srednje škole nakon 144 godine postojanja. Na temeljima te škole uskoro je otvorena nova, sada pod nazivom Patrick School. Vjerojatno najpoznatiji polaznik St. Patricka Kyrie Irving je donacijama pomagao školu, a nakon što je škola nastavila rad pod imenom Patrick, aktualni bek Brooklyn Netsa je sam platio renoviranje školske košarkaške dvorane. Nije stao na tome, Irving i dalje povremeno iznenadi članove muške i ženske košarkaške ekipe Patricka, jednom im je svima poklonio košarkaške tenisice Nike Kyrie 4, jednom su svi dobili slušalice Beat, jednom je kupio dresove i muškoj i ženskoj ekipi…

‘Kevin Boyle je jedan od najvećih trenera u Sjedinjenim Državama, uključujući sve razine’, rekao je legendarni trener Mike Krzyzewski

„Kad je škola ušla u ozbiljne probleme, javio mi se Kyrie Irving koji tada još nije bio u NBA, i rekao: ako ikada uspijem, pobrinut ću se za školu i djecu“, prisjeća se Chris Chavannes, nekadašnji Boyleov asistent, a sada glavni trener u školi. Irving je 2011. bio prvi izbor drafta, uzeo ga je Cleveland u kojem je 2016. s LeBronom Jamesom uzeo titulu, kasnije je bio u Bostonu, a zadnje tri sezone u Brooklynu i jedan je od najboljih bekova lige, sedam puta All-star igrač.

Uz zadnju godinu Kevina Boylea na St. Patricku veže se i jedna kontroverza. Naime, St. Patrick je bio kažnjen izbacivanjem s turnira koji daje srednjoškolskog prvaka New Jerseya. Nakon što su osvojili tri od prethodna četiri turnira, St. Patrick je izbačen sa završnog turnira jer je utvrđeno da je momčad trenirala prije službenog početka sezone. Ovo je za europske prilike čudno pravilo, ali u Sjedinjenim Državama je uobičajeno. Trener Boyle je za to kažnjen s tri utakmice zabrane vođenja svoje momčadi. Boyle je priznao grešku i rekao da je krivo interpretirao pravila vezana za termin početka sezone.

Osim Irvinga, pod ravnanjem Kevina Boylea u St. Patricku su se razvijali Michael Kidd-Gilchrist, 198 cm visoki drugi izbor drafta 2012., sada član Dallas Mavericksa, DeAndre’ Bembry (196 cm) koji je bio 21. izbor drafta 2016., sada igra za Milwaukee Buckse, umirovljeni 211 cm visoki Samuel Dalembert koji je nakon što ga je kao 26. na draftu izabrala Philadelphia igrao još za Sacramento, Houston, Milwaukee, Dallas i New York te također umirovljeni Al Harrington, 25. izbor drafta 1998., igrač Indiane, Atlante, Golden Statea, New Yorka, Denvera, Orlanda i Washingtona, spomenuti Dakari Johnson, 48. izbor drafta 2015… Spomenut ćemo da je St. Patrick završio i bek Corey Fisher, 2015. igrač Cibone, ali početkom sezone je u Zagreb došao s viškom kilograma i manjkom forme pa je vrlo brzo od kluba dobio izlazno pismo.

Scottie Barnes ove je sezone, kao igrač Toronto Raptorsa, izabran za najboljeg NBA novajliju. Prošle godine izabran je kao četvrti na draftu. FOTO: Gregory Payan via AP/GuliverImage

Za Kevina Boylea je pravi posao krenuo nakon selidbe na Floridu. Osim što je dobio visoki ugovor, kuću, automobil i slobodu da i dalje vodi svoje košarkaške kampove, vrlo brzo je počeo postizati sjajne rezultate. Bogata škola Montverde je uskoro uložila ozbiljan novac u košarkašku infrastrukturu, a Boyle je postavljen i za ravnatelja tamošnjeg modernog košarkaškog kompleksa nazvanog Montverde Academy Center for Basketball Development koji se proteže na 3700 kvadratnih metara i u koji je uloženo 6,5 milijuna dolara. Kompleks uključuje glavnu i još tri dvorane s ukupno 18 koševa, vrhunsku teretanu, konferencijsku dvoranu i pet svlačionica.

Boyle je naslijedio momčad od Kevina Suttona koji je osam godina bio glavni trener, a u zadnjoj sezoni je ostvario skor 22:14, da bi Boyle već u prvoj sezoni, s momčadi koju je ESPN smjestio na 12. mjesto najvećih favorita, ušao u finale Nacionalnog prvenstva.

Treneri uvijek tvrde da je u radu s mlađim dobnim kategorijama uvijek važnije stvarati igrače nego rezultate. Kevin Boyle radi i jedno i drugo. Otkako je Boyle došao na Montverde, točnije od 2013. do sada, njihova srednjoškolska momčad je osvojila šest Nacionalnih prvenstava (2013., 2014., 2015., 2018., 2021., 2022) a lako je moguće da bi broj titula bio i sedam da 2020. zbog pandemije koronavirusa nije otkazan završni turnir. Vrhunac uspjeha bio je početkom travnja jer je prvi put u povijesti jedna srednja škola dala nacionalne prvake i u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Za momčad Montverdea to je bila i druga uzastopna titula, dok je njihova ženska ekipa prvi put u povijesti škole uzela titulu.

Otkako je Kevin Boyle došao u Montverde, od 2013. do sada, njihova srednjoškolska momčad osvojila je šest nacionalnih prvenstava

„Zadnjih sedam tjedana smo se pripremali za ovo, šest dana u tjednu smo radili tri sata i naporan rad se isplatio. Igrači su dali sve od sebe“, rekao je nakon ovog uspjeha trener Boyle koji inače nije od velikih riječi.

Međutim, Boyle zaista ima što reći jer radi strašan posao. Pogledajte imena igrača koja su, uz ranije spomenute igrače na St Patricku, prošli kroz njegov sustav. Ben Simmons, prvi izbor drafta 2016., sada član Brooklyn Netsa, D’Angelo Russell, drugi izbor drafta 2015., sada igrač Minnesota Timberwolvesa, Joel Embiid, treći izbor drafta 2014., trenutno u Philadelphiji, jedan od trojice igrača nominiranih za MVP ove sezone, treći izbor drafta 2019. RJ Barrett, igrač New York Knicksa. Nijedan trener se ne može pohvaliti da je participirao u stvaranju ovolikog broja top izbora NBA drafta.

„Kevin Boyle je jedan od najvećih trenera u Sjedinjenim Državama, uključujući sve razine“, rekao je veliki Mike Krzyzewski. Kad to kaže legendarni Coach K, onda to ima težinu. Krzyzewski je osvojio pet prvenstava NCAA sa Sveučilištem Duke i tri (2008., 2012., 2016.) olimpijska zlata s američkom reprezentacijom.

Cade Cunningham igrač je Detroit Pistonsa koji je prošle godine izabran kao prvi na draftu. Dok je igrao za Montverde, smatran je jednim od najboljih u svojoj generaciji. FOTO: imago images/ZUMA Wire/GuliverImage

Joel Embiid je trenutno jedan od najcjenjenijih NBA košarkaša, a kod Kevina Boylea je imao zanimljiv put. Kamerunca Embiida je „pronašao“ sunarodnjak Luc Mbah a Moute koji je pohađao Montverde prije Boyleova dolaska, a kasnije je u 12-godišnjoj NBA karijeri igrao za Milwaukee, Sacramento, Minnesotu, Philadelphiju, Clipperse i Houston. Embiid je u ljeto 2011., samo tri mjeseca nakon što se s odbojke prebacio na košarku, upisao kamp koji je organizirao Mbah a Moute. Embiidov košarkaški talent i atleticizam nisu mu promakli pa je već na početku sezone 2011/12. Boyle dobio novog igrača u rosteru. Međutim, Montverde je već bio pun kvalitetnih visokih igrača, tada su između ostalih tamo bili spomenuti Dakari Johnson, ali i Landry Nnoko kojeg znamo iz sezone 2020/21. kad je u ABA ligi igrao za Crvenu zvezdu, pa je Boyle Embiida poslao u „Junior varsity“, odnosno ono što bi se kod nas nazvalo drugom momčadi. Kako je Embiid u to vrijeme još uvijek bio sasvim novi u košarci, brzo je postao meta suigrača koji su se rugali s njegovom problemima vezanim za osnove košarkaške igre. Da bi ih smirio, Boyle je izašao pred igrače i rekao im: „Trebali biste shvatiti koliko je ovaj dečko zapravo dobar. Jednog dana ćete ga nazvati da vam posudi nešto novca“. Kad je 2017. Embiid potpisao produženje ugovora s Philadelphijom na 148 milijuna dolara za pet godina, njegove su riječi iz tadašnje perspektive izgledale proročanski.

Kroz sve ove godine Boyle je poznat i po činjenici da je razvijao puno internacionalnih igrača. Sam kaže kako voli raditi sa strancima. „Mladi igrači iz drugih krajeva svijeta dolaze gladni uspjeha s visokom radnom etikom, željni su učenja. Vrlo rijetko dolaze sa stavom da znaju sve, da trebaju imati neke povlastice“.

Početkom travnja prvi put u povijesti jedna srednja škola, a to je Montverde, dala je nacionalne prvake i u muškoj i u ženskoj konkurenciji

Ukupno je kroz Boyleov program, uz spomenute NBA zvijezde i ostale NBA igrače, prošlo preko 50 NCAA Division 1 igrača i tko zna koliko još igrača koji žive od košarke igrajući u Europi i na drugim kontinentima.

Individualno, Boyle je dobio puno nagrada, zapravo sve što je mogao. Između ostalog, izabran je za MaxPrep’s trenera dekade (2010-2020), bio je glavni trener američke juniorske selekcije 2012., dva puta (2011., 2018.) je dobio nagradu Naismith National Coach of the Year, bio je tri puta glavni trener na srednjoškolskim All-star utakmicama…

Boyle, spomenuli smo, nije od velikih riječi, pa na temu svojih sjajnih rezultata kaže kako su oni posljedica činjenice da je kao igrač trenirao pod okriljem nekih sjajnih trenera od kojih je uzeo ono što je smatrao da je najbolje. Bill Raftery, Hoddy Mahon, Bob “Whitey” Dukiet, Ted Fiore i najpoznatiji među njima P.J. Carlesimo, koji je kasnije 19 godina radio u NBA, treneri su koji su Boylea vodili kroz sveučilišne dane i od kojih je upijao znanje. „Učio sam iz sjajne mješavine različitih osobnosti i stilova i naučio koliko je fleksibilnost važna kako bi mogao biti sposoban raditi različite stvari“, rekao je Boyle koji košarku zapravo vidi i radi kao obiteljski biznis.

„Moja supruga Kelly i ja zajedno smo 32 godine. Kelly je kraljica, mogu je tako nazvati, naših košarkaških kampova i strašno je pomogla u ekspanziji tog dijela posla. Moj sin Kevin Junior radi kao trener, sin Brendan je još dok je išao u školu pomagao kao trener, dok kći Kelscey radi kao odvjetnica i također sudjeluje u poslu“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.