Ključni politički protivnici zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića za Nacional iznose različita stajališta o nastupu na lokalnim izborima te otkrivaju što i kako planiraju poduzeti kako bi dokinuli eru Bandićeve vladavine gradom
Nacional je tijekom proteklog tjedna stupio u kontakt s više ključnih političkih protivnika zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića na nadolazećim lokalnim izborima predviđenim za proljeće iduće godine i od njih doznao što i kako planiraju poduzeti kako bi okončali dramatično dugu eru Bandićeve vladavine gradom.
Oni su za Nacional otkrili zašto smatraju da će Bandić na tim izborima biti poražen, ali i priznali da to neće biti lako izvedivo jer su prošlotjedna zbivanja u paviljonu 7 Zagrebačkog velesajma, gdje je održana 36. sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba, pokazala da Bandić i dalje uspješno konzumira svoje ovlasti u provođenju lokalne politike.
Na dnevnom redu bile su 83 točke. Dovoljno i previše da se gradski zastupnici ne mogu detaljno pozabaviti svakom od njih i da gradonačelnik Milan Bandić, kao mnogo puta dosad, provede svoju volju. To je ujedno i početak posljednje radne jeseni ovog saziva Gradske skupštine.
Nakon katastrofalnog poraza Milana Bandića i njegove stranke na parlamentarnim izborima i krajnje neprimjerenih reakcija gradskih vlasti na potres i poplave koji su u posljednjih šest mjeseci zadesili metropolu, po mišljenju velikog dijela javnosti njegovoj dvadesetogodišnjoj vlasti dolazi kraj. Iziđu li tako raspoloženi birači u dovoljnom broju na izbore, ispada da je pitanje jedino tko ima najviše šanse poraziti Bandića. Iako dosadašnje iskustvo pokazuje da u tomu može uspjeti samo ujedinjena opozicija, dogovora o tome za sada nema. Zeleno-lijeva platforma Možemo! sastavljena od nekoliko stranaka (Zagreb je NAŠ – Nova ljevica – ORaH – Radnička fronta – Za grad) prva je najavila gradonačelničku kandidaturu Tomislava Tomaševića koji, prema provedenim anketama, ima najviše šanse. No ni ostale stranke ljevice i centra još uvijek ne odustaju od samostalnog izlaska na izbore. Toga se gotovo sigurno neće odreći SDP koji, kao još uvijek najveća opozicijska stranka, smatra da u prvom krugu mora iznjedriti svoga kandidata.
Svoju ambiciju da postane gradonačelnica jumbo plakatima već je najavila Vesna Škare-Ožbolt kao neovisna kandidatkinja, gotovo je sigurno da će i Most i Domovinski pokret također željeti dobiti na vidljivosti sa svojim kandidatima, a svog kandidata imat će i HDZ.
Nakon izborne pobjede u državi i dobrog rezultata koji je ostvario u Zagrebu, u kojem tradicionalno nije imao uspjeha, HDZ-u je cilj konačno osvojiti izbore u glavnom gradu. Zasad se kao najizgledniji kandidat HDZ-a spominje aktualni ministar financija Zdravko Marić.
Jedan od potencijalnih kandidata HDZ-a čije se ime spominjalo u javnosti i koji nije skrivao svoje ambicije da postane gradonačelnik Zagreba, rekao je da će o tome odlučiti stranka kada za to dođe vrijeme: „Za sada, koliko mi je poznato, ni druge stranke nisu objavile svoje kandidate, dok se o navodnim HDZ-ovima ne prestaje pričati. Vjerojatno je to posljedica činjenice da smo na proteklim parlamentarnim izborima u Zagrebu dobili najviše glasova, no s druge strane, još ima dovoljno vremena do lokalnih izbora da HDZ odabere najboljeg kandidata.“
Upitan zašto misli da bi bio dobar kandidat i da bi znao upravljati gradom, Domagoj Ivan Milošević je odgovorio: „Da ponovim, HDZ će imati svog kandidata ili kandidatkinju. Tko god to bude, bit će izabran po kriteriju sposobnosti i upravljat će gradom dobro i transparentno. Zagrebu, naime, ne treba dobar kandidat već dobar gradonačelnik. Zagreb je, nažalost, postao simbol netransparentnosti i to mora prestati. Gubici u mutnim poslovima Grad su doveli do ruba poslovanja i Zagrepčani se s pravom srame takvog načina upravljanja. To jednostavno nije dio identiteta grada Zagreba koji je oduvijek bio istinski europski grad.“
Milanu Bandiću, dakako, najviše odgovara što više kandidata i ljevice i desnice te cjepkanje glasova. S druge strane, budući da je veliki broj članova SDP-a i HDZ-a zaposlen u Zagrebačkom holdingu, mnogi iz manjih stranaka opozicije smatraju da zapravo ni jednoj niti drugoj velikoj stranci ne odgovara Bandićev pad.
Je li glavni cilj maknuti Milana Bandića s vlasti ili pokazati snagu vlastite stranke te hoće li se opozicija koja je do sada složno djelovala unutar Gradske skupštine uspjeti ujediniti oko jednog kandidata ili će ih biti više, tjednik Nacional pokušao je doznati od više sugovornika iz različitih stranaka.
Rada Borić, potpredsjednica Nove ljevice i zastupnica u Saboru i Gradskoj skupštini, o tome je rekla: „Naš je glavni cilj pobijediti Milana Bandića. Za postizanje tog cilja bilo bi najbolje pronaći jednog zajedničkog kandidata, osobito zato što ne samo Bandić, već i desnica očito priprema nekoliko svojih. Po mom mišljenju, jako je važno da se glasovi ni u prvom krugu ne rasipaju. Ako će se rasipati, onda Bandić sigurno ulazi u drugi krug jer on neće odustati od bitke za Zagreb.“
Budući da je veliki broj članova SDP-a i HDZ-a zaposlen u Zagrebačkom holdingu, mnogi iz manjih opozicijskih stranaka smatraju da zapravo ni jednoj velikoj stranci ne odgovara Bandićev
Gordan Maras iz SDP-a ima drugačije mišljenje:
„Glasovi se ne mogu rasipati ako stranke prelaze prag. A mislim da ni za stranke ljevice ni za SDP na razini grada Zagreba to uopće nije upitno. Nemojte zaboraviti da je SDP na parlamentarnim izborima dobio 22 posto, a stranke lijevo-zelene platforme 18 posto. Dakle, siguran sam da ćemo biti prezentirani u Gradskoj skupštini. Suradnje je bilo do sada i bit će je i ubuduće, no u kojoj formi, o tome tek trebamo razgovarati unutar SDP-a. Tema oko kandidata za gradonačelnika morat će se nakon unutarstranačkih izbora prvenstveno otvoriti u gradskoj organizaciji SDP-a u Zagrebu, u koordinaciji sa središnjicom, s obzirom na to da je Grad Zagreb sigurno najvažniji na lokalnim izborima sljedeće godine. Nakon toga o tome treba razgovarati s potencijalnim partnerima, a tek onda slati poruke preko medija. Moramo procijeniti koji je najbolji mogući način zajedničkog izlaska na lokalne izbore kako bi se promijenila vlast. Tu svatko može dati svoj doprinos.“
Predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš uvjerena je da će na sljedećim lokalnim izborima glavna bitka biti ona za Grad Zagreb: „Apsolutno smatram da bi bilo najbolje da svi koji smo od centra nalijevo imamo jednog kandidata i da svi stanemo iza njega. Ali tako da se sjedne za stol i dogovori jedna kvalitetna strategija za ono što se u Gradu Zagrebu želi. Jer moje iskustvo je sljedeće – ako se uđe u drugi krug, teško će svatko svoje birače preusmjeriti na jednog zajedničkog kandidata. U ovom trenutku je barem desetak imena na stolu. Osim što to ide u korist Milanu Bandiću, ide u korist i velikim strankama koje imaju infrastrukturu i mogu gurati svog kandidata.“
Marko Torjanac, koji je vijećnički mandat osvojio kao nezavisni kandidat s Liste Sandre Švaljek, također misli da bi bilo dobro da lijevo-centristička opozicija izađe zajedno na sljedeće lokalne izbore: „To je bio i poriv organizacije Političkog kazališta koje sam pokrenuo prošle godine s Marinom Pavković u kojem smo okupili sve novije stranke ljevice i centra – dakle, od Radničke fronte do stranaka Pametno i GLAS. Bilo je trinaestero sudionika, s idejom da se vidi kolika je mogućnost suradnje i zajedničkog izlaska na izbore. Prvo parlamentarne, a onda lokalne. Nažalost, dogovor o zajedničkom izlasku na parlamentarne izbore nije uspio, međutim, nadam se da će za lokalne izbore postojati više sklonosti prema suradnji.“
I Renato Petek, nezavisni zastupnik u Skupštini Grada Zagreba u koju je ušao na listi stranke Naprijed Hrvatska, jedan je od oštrih kritičara Milana Bandića. Slaže se s time da više političkih stranaka ima isti cilj – a to je maknuti Bandića s vlasti. Ipak, sudeći po aktivnostima, performansima i aktivnom druženju s građanima, kao prepoznatljivo lice na lokalnoj sceni on sam ne odustaje od trke za gradonačelnika. Naglasio je da je do sada okupio tim ljudi koji bi kao nezavisna koalicija uskoro trebao i službeno biti predstavljen javnosti: „Vjerujem da svi želimo promijeniti ovakav način upravljanja gradom. Ja želim biti gradonačelnik, ali moja osobna ambicija neće stati na put mogućnosti da se složi jedan tim koji neće samo smijeniti Bandića, već i izvući Zagreb iz provalije u koju ga je njegova vladavina gurnula. Za sada, iako neki razgovori traju, nema naznake da bismo išli svi zajedno s jednim kandidatom. No nadam se da ćemo biti pametniji i imati više zrelosti nego naše prethodnice na izborima za gradonačelnika Zagreba – Anka Mrak Taritaš i Sandra Švaljek – i da ćemo uspjeti postići neki dogovor. Naime, da su se njih dvije tada uspjele dogovoriti, već sada u gradu ne bi bilo Milana Bandića. Za mene bi dogovor značio uspjeh u sastavljanju kvalitetnog tima koji je sposoban ne samo predstaviti rješenja za gradske probleme, već i efikasnije i odgovornije upravljati gradom i realizirati ciljeve koje ćemo si zadati. Pobjeda sama po sebi neće gradu donijeti boljitak. Mi moramo imati spremne sposobne ljude s planom i programom za svaku godinu sljedećeg mandata.“
Anka Mrak Taritaš slaže se s tom tezom:
„Možete imati zanimljivu kampanju, ali dan poslije, nakon izbora, morate moći funkcionirati. I to ne tako da ukazujete na sve što je Bandić loše napravio – time se trebaju baviti institucije. Vi morate imati dobar tim i krenuti upravljati gradom onako kako treba.“
Marko Torjanac podsjetio je na to da je ideja o zajedničkom izlasku na lokalne izbore i bazirana na tome da u ovako devastiranom gradu, na svim planovima, treba skupiti glave i za svaki segment oformiti jaki tim koji o tome ima najbolje znanje:
„Budući da smo mi relativno plitak bazen kada su stručnjaci u pitanju, sumnjam da u jednoj stranci ima dovoljno kadrova koji bi mogli pokriti sve potrebe. Zato mi se čini da je suradnja stranaka od centra do ljevice nužna kako bismo zajednički iznjedrili timove kvalitetnih ljudi koji bi bili sposobni voditi grad, obračunati se s hobotnicama klijentelizma i garantirati napredak.“
Gordan Maras, predsjednik zagrebačkog SDP-a, dosad nije skrivao svoju ambiciju da se kandidira za gradonačelnika Zagreba, no sada je malo oprezniji. Svakako smatra da SDP mora imati svog kandidata:
„SDP-u je prvenstveni cilj promjena vlasti u Gradu Zagrebu i u skladu s tim se pripremamo. Kao što znate, u ovom trenutku je u tijeku unutarstranačka kampanja u SDP-u, a čim ona završi, nakon 26. rujna, naš je plan posvetiti se lokalnim izborima. U fokusu su nam prvenstveno Rijeka, gdje SDP tradicionalno pobjeđuje, i Grad Zagreb u kojem bismo nakon dugo vremena željeli preuzeti odgovornost. U tom smislu zainteresirani smo za suradnju sa svim strankama ljevice i centra i u Rijeci i u Zagrebu.“
Ni Mrak Taritaš ne odbacuje sasvim ideju da se ponovo kandidira za gradonačelnicu Zagreba iako to u „ženskom klubu“ u Hrvatskom saboru još nije došlo na dnevni red:
„Mi kao ženski klub funkcioniramo relativno kratko i ide nam dobro. Vjerujem da će tema lokalnih izbora u Gradu Zagrebu i nekim drugim sredinama doći na stol vrlo brzo i o tome ćemo razgovarati. Bilo bi jako neozbiljno da ja u ovom trenutku kažem da sam se odlučila kandidirati, ali i da kažem kako nisam. Još uvijek o toj mogućnosti ozbiljno razmišljam i svaku ću svoju odluku, kada je donesem, obrazložiti javnosti.“
Rada Borić naglasila je da snagu Milana Bandića nikada ne treba podcijeniti jer se nebrojeno puta do sada dizao kao feniks. Podsjetila je i na to da gradonačelnik nastavlja sa svojim populističkim skupljanjem glasova kao da se potres i poplava nisu dogodili: „Vidjeli smo kako su đaci uz udžbenike prvog dana škole dobili i pismo gradonačelnika. Roditelji su se mogli samo smijati jer im je predstavljeno kao da im gradonačelnik knjige osobno poklanja, a ne da su kupljene novcem iz gradskog proračuna, dakle novcem građana koji su to platili kroz poreze i prireze.“
Na pitanje mogu li građani zbog takvih populističkih poteza do sljedećih lokalnih izbora zaboraviti na sve Bandićeve grijehe, Rada Borić odgovorila je kako ne vjeruje da se to može dogoditi, no upozorila je na to da je puno opasnija mreža onih koji su na razne načine ovisni o gradonačelniku, a za koje se smatra da su Bandićevi ljudi: „Postoje tisuće obitelji u Zagrebu koje su vezane uz neki od sustava upravljanja Gradom – kroz Zagrebački holding, njegove podružnice, sportske objekte… Puno je opasnija ta mreža u kojoj su ljudi na neki način ucijenjeni svojom egzistencijom. Vjerojatno će se mnogi pitati što će biti s njima ako u Gradu dođe do promjene vlasti. Najvažnija poruka koju treba poslati tim ljudima jest da svi koji znaju i žele raditi, neće ostati bez posla. Ipak, mislim da je građanima, čak i onima koju su za njega glasali prije četiri godine, nakon svega što se dogodilo – ne samo zbog Hipodroma, poplave i potresa – dosta Bandića.“
U svom intervjuu tjedniku Nacional prije nekoliko mjeseci nezavisni zastupnik Vladimir Ferdelji predložio je da opozicijske stranke u gradu potpišu predizborni koalicijski sporazum, predlože svoje kandidate za gradonačelnika i nakon testiranja u javnosti – odnosno, ankete provedene na velikom uzorku birača – svi stanu iza onog koji ima najbolji rejting. Anki Mrak Taritaš takva je opcija, koja uključuje široku lepezu kandidata i podrazumijeva dubinsku anketu na velikom uzorku ispitanika, apsolutno prihvatljiva: „No pritom nitko ne bi smio imati figu u džepu ili se buniti protiv rezultata ankete. To je bio problem i prošlih izbora, kada gospođa Švaljek nije željela pozvati svoje birače da me podrže u drugom krugu. Na njenom mjestu ja bih to učinila iste večeri. Odgovorni ljudi u takvu priču moraju ići odgovorno i razumno. Moraju sjesti za stol i dogovoriti se.“
‘HDZ neće odustati ni od neke, barem prikrivene, koalicije s Bandićem, s obzirom na to da je samo u posljednjih godinu dana gradonačelnik zaposlio najmanje 300 članova HDZ-a’, kaže Rada Borić
I Marko Torjanac smatra da je to dobra ideja: „No prije toga bilo bi dobro čuti sve ljude koji pretendiraju na mjesto gradonačelnika, kako oni misle rješavati probleme u Gradu Zagrebu. Ako postoji više pretendenata na mjesto gradonačelnika i sastavljanja svojih lista, možda ne bi bilo loše organizirati neke unutarblokovske predizbore na kojima bi se iskristaliziralo tko bi bio najbolji kandidat.“
O takvoj inicijativi Rada Borić je rekla sljedeće:
„Kao i Tomislav Tomašević, koji je to više puta rekao, smatram da ako opozicija s lijevog i lijevo centrističkog spektra ima nekoliko kandidata, treba provesti ankete. Ankete su svakako legitimne. Ako SDP na to ne bi pristao, mogle bi pristati neke druge stranke. Ne znam što će odlučiti Stranka s imenom i prezimenom, Pametno, GLAS. Možda i Anka Mrak Taritaš računa na kandidaturu. Ima puno nepoznanica, ali vrijeme curi.“
Renato Petek istaknuo je da je o toj mogućnosti testiranja rejtinga potencijalnih kandidata razgovaralo petero svjetonazorski bliskih opozicijskih klubova u Gradskoj skupštini još početkom godine: „Načelno postoji suglasnost da bi se mogla napraviti takva anketa, no najbolji rejting ne znači i da je to najbolje rješenje. Ako je netko među nama trenutno najpopularniji, to ne mora značiti da bi on u drugom krugu pobijedio Milana Bandića ili nekog HDZ-ova kandidata ili da je najsposobniji voditi grad. “
I Gordan Maras iz SDP-a slično razmišlja. Smatra da podršku treba dobiti onaj koji je najsposobniji voditi grad, a ne onaj koji je trenutno u anketama najpopularniji te je naglasio: „Postoje ankete i ankete, no one ništa ne znače. Mi smo, prema anketama, trebali dobiti preko 60 zastupnika u Saboru, a dobili smo 41. Politika nisu ankete, već pridobivanje povjerenja birača. Kao što sam rekao, SDP mora imati svog kandidata za gradonačelnika kojeg će predložiti i podržati stranka. Neozbiljno bi bilo u ovom trenutku licitirati s bilo kojim imenom ili govoriti o nekim anketama dok o tome nisu razgovarali članice i članovi SDP-a. Bilo bi neodgovorno da se ja kao predsjednik zagrebačke organizacije SDP-a u to uopće upuštam. Taj gradonačelnički kandidat ne moram biti ja, no siguran sam da među 5000 članova SDP-a u Zagrebu postoje kvalitetni kandidati koji bi mogli uspješno voditi grad. No najvažnije nam je što o tome misle naši birači.“
Ipak, čini se da je ključan razgovor unutar SDP-a, s obzirom na to da prema dosadašnjim anketama među građanima daleko najbolje stoji Tomislav Tomašević. Naime, teško da će SDP i ovoga puta progutati taštinu i podržati tuđeg kandidata, s obzirom na to da se oni smatraju drugom najvećom strankom u državi. Rada Borić tvrdi da razgovori o tome s SDP-om još nisu počeli: „Naravno, dosta će ovisiti o tome tko će pobijediti na unutarstranačkim izborima. Dvoje predsjedničkih kandidata – Peđa Grbin, na samom početku, a onda i Ranko Ostojić koji se javio posljednji – u svojim su javnim istupima izjavili da bi podržali Tomislava Tomaševića ako on ima najviše šanse. Tome se priključio i aktualni v.d. predsjednika stranke Zlatko Komadina. S druge strane, Mirela Ahmetović, također kandidatkinja za predsjednicu SDP-a, kao i Željko Kolar, smatra da oni u glavnom gradu moraju ići samostalno, sa svojim kandidatom za gradonačelnika, jer bi to govorilo o snazi SDP-a. No ja u ovom trenutku doista ne vidim koji bi to kandidat SDP-a bio bolji od Tomislava Tomaševića, tko među njima bolje poznaje funkcioniranje Grada i tko bi mu uopće mogao konkurirati.“
Gordan Maras podsjetio je na to da su i Ranko Ostojić i Peđa Grbin preformulirali svoje prvotne izjave te su prošloga tjedna obojica ustvrdili da je odluka o kandidatu za gradonačelnika ili podršci jednom zajedničkom kandidatu strankama ljevice i lijevog centra, isključivo na zagrebačkoj organizaciji SDP-a: „SDP kao velika stranka mora vratiti povjerenje građana i dobiti mogućnost da provodi svoje politike kroz izvršnu vlast. To znači da SDP mora imati svog kandidata za gradonačelnika Zagreba, jednako kao što, kao najjača stranka ljevice i opozicije, mora konkurirati za sve pozicije na lokalnim izborima i mora nastojati pobijediti na razini županija, gradova i općina.“
Marko Torjanac ima drugačije mišljenje: „Ako će SDP ići na izbore sa svojim kandidatom samo da pokaže kako je velika stranka iako taj kandidat možda nema neke šanse, ako će to biti vježbanje mišića i pokazivanje prisutnosti, mislim da bi za dobrobit grada Zagreba to bilo kontraproduktivno. Bilo bi dobro kada bi SDP pristao na suradnju s cijelim lijevo-centrističkim blokom, uz pametan koalicijski sporazum.“
Anka Mrak Taritaš, na temelju iskustva na prošlim lokalnim izborima, upozorila je na sljedeće:
„Što je više kandidata, to je žešća borba za drugi krug. U toj borbi mogle bi pasti i teške riječi. Moramo znati što je cilj. Ako je cilj maknuti Bandića, sve sujete i taštine treba podrediti tom cilju.“
Renato Petek, pak, smatra da bi tek u drugom krugu trebalo doći do ujedinjenja oko jednog kandidata:
„Mislim da bismo svi trebali u drugom krugu podržati onoga koji je osvojio najviše glasova od centra prema lijevo. Ako to dogovorimo, da u izbornoj noći prvoga kruga svi koji izgube podrže onoga koji ide u drugi krug i onda zdušno radimo na tome da on i pobijedi, onda imamo šansu. Prošloga puta Sandra Švaljek nije željela dati podršku Anki Mrak Taritaš.“
O tome treba li se sada bojati HDZ-a, koji bi na krilima parlamentarne pobjede želio osvojiti i Zagreb, Rada Borić rekla je da tek treba vidjeti kako će se oni ponašati, s obzirom na to da se svoje koalicije s Bandićem još uvijek nisu odrekli:
„Oni još uvijek drže skupštinsku većinu kao koalicijski partner Bandićeve stranke iako su povremeno prali ruke od nekih njihovih inicijativa. Počelo je s GUP-om, a kritizirali su i neprimjereno ponašanje gradskih vlasti nakon potresa. Bez obzira na to, u međuvremenu je donesen niz štetnih odluka po grad Zagreb i njegove građane, koje su zastupnici HDZ-a poduprli.“
Renato Petek sumnjičav je prema stvarnim namjerama HDZ-a:
„Iako je HDZ prošloga tjedna imao presicu na kojoj je najavio bankrot Grada i pale su teške riječi, tek trebamo vidjeti kako će se oni ponašati prema Milanu Bandiću, s obzirom na to da su do sada bili partneri. Ne znam koliko je to samo performans jer oni na odborima u Gradskoj skupštini i dalje glasaju za sve što Bandić predloži, a odbijaju ono što predlaže opozicija. Tako da će možda ključna točka biti proračun koji treba biti donesen u prosincu. Ono čime se HDZ vodi jest činjenica da na parlamentarnim izborima nisu bili kažnjeni zbog toga što su pet godina podržavali Bandića. Birači su kaznili njega, a ne njih. Nadam se da će građani ipak prepoznati da su i oni suodgovorni za izuzetno teško stanje u gradu.“
Marko Torjanac uvjeren je da će se HDZ u javnosti nastojati odmaknuti od Bandića u sljedećih nekoliko mjeseci:
„Budući da vidimo kako se HDZ počinje ograđivati od Bandića iako mu tri godine drži ljestve, očito je da postoji interes vrha HDZ-a, a pritom mislim prije svega na Plenkovića, da HDZ pokuša očistiti od imidža jednog klijentelističkog kraka Bandićeve hobotnice. Zato će se nastojati sljedećih mjeseci odmicati od Bandića i stvarati imidž protubandićevske politike, kako bi pred izbore izašli s nekim svojim kandidatom, nadajući se da će građani Zagreba do tada zaboraviti što je u stvari HDZ i kakvu je štetu učinio zajedno s Bandićem. No mislim da građani Zagreba to ne mogu zaboraviti.“
Anka Mrak Taritaš o tome je rekla:
„HDZ i Bandić malo se vole tajno, malo javno. Javno se malo svade, kolege iz HDZ-a pljuju sve prijedloge koji dolaze od Bandića, a onda glasaju za njih. Oni su iz tih svojih odnosa s Bandićem izvukli veliku korist, s obzirom na to da je veliki broj njihovih članova zaposlen u raznim uredima i Holdingu. Sve njihove male i velike želje i interese Bandić je ispunjavao i ispunjava i dalje. No osjeća se da bi se oni sada željeli odmaknuti od njega i praviti se da nemaju ništa s njegovim netransparentnim poslovima i odlukama, ali oni su mu za sve to držali lojtre. U krajnjoj liniji, oni su mu omogućili da žičara košta enormne pare i bude najskuplja u Europi, kao što su izglasali i dodatnih 350 milijuna zaduženja. Sigurna sam da će do posljednjeg trena biti s njim u koaliciji.“
Domagoj Ivan Milošević odbacio je takve optužbe:
„Milan Bandić za gradonačelnika je biran pet puta, od toga četiri puta kao kandidat socijaldemokrata, a nijednom kao kandidat HDZ-a. SDP treba pitati zašto ga nisu micali u ta četiri mandata. Valjda je, po njima, dobro upravljao Zagrebom. HDZ neće nikoga rušiti, nego će ga legitimno pobijediti na izborima. Siguran sam da će to biti uvjerljiva pobjeda jer ova Gradska uprava tone zajedno s gradom i svima u njemu. Priča o rušenju nije naša priča. Mi želimo graditi i stvarati, želimo da Zagrepčani imaju učinkovite javne servise i da budu sretni i zadovoljni s uvjetima koje će im Zagreb kao grad pružati za život.“
Rada Borić je napomenula: „Smatram da HDZ neće odustati ni od neke, barem prikrivene, koalicije s Bandićem, s obzirom na to da je samo u posljednjih godinu dana gradonačelnik zaposlio najmanje 300 članova HDZ-a. Međutim, od svih potencijalnih kandidata HDZ-a koje se spominjalo u medijima, ne vidim nijednog koji bi doista mogao pobijediti kao osoba ako građani ne budu glasali isključivo prema stranačkim uputama i opredjeljenju.“
Anka Mrak Taritaš ipak je zaključila da HDZ ovoga puta zaista želi srušiti Bandića:
„Za razliku od prethodnih izbora kada bi HDZ imao nekog svog slabog kandidata, a zapravo bi potajno podržavao Milana Bandića, smatram da će ovoga puta premijer Plenković na valu uspjeha na parlamentarnim izborima doista probati doći i do prvog čovjeka Grada Zagreba. To je sada jedna ozbiljna priča.“
‘SDP kao velika stranka mora vratiti povjerenje građana i dobiti mogućnost provođenja svoje politike kroz izvršnu vlast. To znači da SDP mora imati svog kandidata’, izjavio je Gordan Maras
Komentirajući najavljenu kandidaturu Vesne Škare Ožbolt i mogućnost da ona time ugrozi kandidata HDZ-a ili možda sama postane njihova kandidatkinja, Domagoj Milošević je rekao:
„Treba pozdraviti kandidaturu Vesne Škare Ožbolt, ali HDZ će imati svoju kandidatkinju ili kandidata koji će pobijediti na izborima za Zagreb.“
Budući da vrijeme curi, logično se nameće pitanje je li došlo do inicijative da započnu razgovori među strankama opozicije o zajedničkom nastupu na izborima, o čemu je Rada Borić rekla:
„Kako je Tomašević jedini do sada istaknuo kandidaturu, očekujem da ljudi koji imaju slične ambicije i dolaze iz sličnog političkog i svjetonazorskog spektra dođu i razgovaraju. Razgovori su uvijek vrlo korisni. Po mom mišljenju – što šira koalicija, to bolja.“
Upitan što misli o Tomislavu Tomaševiću, Domagoj Milošević diplomatski je odgovorio:
„Gospodin Tomašević je vrijedan aktivist i oporbeni zastupnik. Cijenim njegov aktivizam, ali on ne stavlja kruh na stol ni krov nad glavu. Posebno cijenim zalaganje za ekološke teme. Nažalost, kod nas su one još uvijek na margini politike. Ali kada je u pitanju njegova platforma Zagreb je NAŠ, mogu reći samo da Zagreb nije samo njihov, nego je i naš, i njihov, i Hrvatski, i svih onih koji u njemu žive i rade. Kad HDZ pobjedi na idućim izborima, uvjeren sam da će Zagreb postati Zagreb svih Zagrepčana.“
Anka Mrak Taritaš za kraj je rekla:
„Moramo pričekati da završe izbori u SDP-u i da onda svi sjednemo za stol i vidimo je li moguće odraditi izbore zajedno bez fige u džepu. Treba maknuti sujetu i taštinu, maknuti argumente zašto netko s nekim ne može i koncentrirati se na bitne teme. Još uvijek nije kasno da sjednemo i dogovorimo se. Imamo mjesec, dva vremena, a ako do tada ne uspijemo, ići će svatko svojim putem.“
Komentari