Kako poduzetnika Vidulina koji bespravno gradi na Hvaru štite županijski HDZ-ovci i državni inspektori

Autor:

Ivo Cagalj, Josip Regovic/PIXSELL, Privatni arhiv

Marinko Vidulin, bahati Hrvat s njemačkim državljanstvom, ilegalno je i bez ikakvih dozvola sagradio bespravne objekte i cestu do mora iznad uvale Žukova na Hvaru. Oglušio se na kazne i nalog da sruši objekte te zatražio koncesiju za nautičko sidrište u istoj uvali

Nacional je od više političkih izvora došao do informacije da Državni inspektorat na čelu s Andrijom Mikulićem, bivšim predsjednikom zagrebačkog HDZ-a a jedno vrijeme i Skupštine Grada Zagreba, iz zasad potpuno nepoznatih razloga štiti Marinka Vidulina, Hrvata s njemačkim državljanstvom koji je na Hvaru iznad uvale Žukova raskrčio svoju parcelu na kojoj je bila šuma i na njoj sagradio nekoliko objekata te cestu do mora – i to potpuno ilegalno i bez ikakvih dozvola. Umjesto da mu bespravni objekti – bazen, pomoćna prostorija, vrtna kućica i podrum te betonska terasa – budu srušeni, kao što je to učinjeno u sličnim primjerima divlje bespravne gradnje na otoku, Vidulin je prošao tek s nekoliko upozorenja i kazni te nalogom da sam sruši navedene objekte. No Vidulin ne samo da se na taj nalog oglušio, već je od Splitsko-dalmatinske županije zatražio i koncesiju za nautičko sidrište u istoj uvali Žukova, pa Nacionalovi izvori sumnjaju da Mikulić moguće štiti tog čovjeka jer je za njega urgirao netko iz splitsko-dalmatinskog HDZ-a.

Naime, s tim su slučajem upoznati i politički tajnik HDZ-a i saborski zastupnik Ante Sanader i HDZ-ov župan Blaženko Boban, ali nitko od njih nije ništa konkretno poduzeo.  A upravo u ingerenciji Županije je dodjela spomenute koncesije za nautičko sidrište. Da je na konkretan slučaj bespravne gradnje u nekoliko navrata već upozoravao nadležne institucije, Nacionalu je potvrdio i gradonačelnik Starog Grada na Hvaru Antonio Škarpa, koji kaže da i ovom i svim sličnim ilegalnim građevinskim pothvatima treba definitivno stati na kraj i sve do sada protuzakonito izgrađene objekte ukloniti jer, odluči li građevinska inspekcija zažmiriti na ove slučajeve i zadržati te objekte, time šalje lošu poruku ne samo postojećim ilegalnim graditeljima nego i svima onima koji zaključe da mogu činiti isto i da se ne moraju bojati posljedica. I Škarpa upozorava na činjenicu da pojedinci, često bez posljedica, ignoriraju sankcije Državnog inspektorata i naloge za rušenje koje im građevinski inspektori odrede.

Sa slučajem vidulinove bespravne gradnje upoznati su HDZ-ov župan Blaženko Boban i politički tajnik HDZ-a i saborski zastupnik Ante Sanader, ali nitko nije ništa poduzeo. FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL

Prema informacijama do kojih je došao Nacional iz neslužbenih, ali dobro obaviještenih izvora bliskih gradskoj upravi Staroga Grada, Marinko Vidulin iz Splita je tijekom 2017. i 2018. godine iskrčio nisko raslinje na svojoj parceli u uvali Žukova sjeverno od grada i na njoj posadio masline, što nije protivno zakonu jer parcele na tom prostoru spadaju u poljoprivredno zemljište. No Vidulin potom odlučuje samoinicijativno i ilegalno, bez odobrenja gradskih vlasti i suprotno prostornim planovima, pretvoriti poljoprivredno zemljište u građevinsko pa kratko nakon toga, u proljeće 2020. na donjem dijelu parcele počinje graditi betonski zid. Taj mu potez, iako je bio u suprotnosti s pravilnicima o građenju na takvim prostorima, građevinski inspektori ipak nisu uzeli za zlo i odlučili su tolerirati njegovu gradnju. Ohrabren benevolentnim pristupom inspektora, Vidulin kreće dalje i gradi bazen i pripadajuću strojarnicu za bazensku pumpu, podrum površine oko 60 kvadratnih metara i manju vrtnu kućicu. Sve radove obavljao je bez građevinske dozvole i bilo kakvih odobrenja gradske uprave. U rujnu 2020. u Državni inspektorat stiže prijava protiv Vidulina zbog ilegalne gradnje u uvali Žukova.

Mjesec dana nakon toga, 14. rujna iste godine, građevinski inspektor izlazi na teren i nalaže momentalni prestanak radova te zatvara gradilište, a već 10. studenoga iste godine na do tada izgrađenim objektima postavljena je i službena ploča Državnog inspektorata o zatvaranju gradilišta. No Vidulin nije postupio po nalogu građevinskih inspektora, već je nastavio s gradnjom na parceli. Godinu dana kasnije, u rujnu 2021., Grad Stari Grad Državnom inspektoratu ponovno šalje prijavu protiv Vidulina, a svi objekti koji su se tada nalazili na ilegalnom gradilištu još su uvijek tamo. Da stvar bude apsurdnija, Vidulin na jednom domaćem oglasniku oglašava prodaju spomenute nekretnine površine 4190 kvadratnih metara za iznos od nemalih 180.000 eura, iako je stvarna vrijednost parcele koja se nalazi u negrađevinskoj zoni daleko manja. Iako svjestan da njegovo zemljište u zaštićenom području uvale Žukova nikada neće biti prenamijenjeno u građevinsku parcelu, što je Nacionalu i službeno potvrdio gradonačelnik Škarpa te da na parceli neće biti moguća gradnja, Vidulin u oglasu samouvjereno nabraja sve do sada izgrađene objekte, dovodeći tako u zabludu potencijalnog kupca da je gradnja na parceli slobodna. Da su svi postojeći objekti sagrađeni ilegalno i da postoji nalog građevinske inspekcije o rušenju Vidulin u oglasu, začudo, nigdje ne spominje.

Nacionalovi izvori tvrde da Državni inspektorat na čelu s Andrijom Mikulićem, bivšim predsjednikom zagrebačkog HDZ-a, iz zasad potpuno nepoznatih razloga štiti Marinka Vidulina. FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Gradonačelnik Škarpa je u kratkoj izjavi za Nacional potvrdio da se njegova gradska uprava doista suočava s problemom divlje, nelegalne gradnje na prostoru pod njihovom upravom. No ono što ga, kaže, najviše brine jest loš primjer koji su, kako se čini, odlučili slijediti još neki investitori. „Oštro osuđujemo bilo kakve građevinske aktivnosti koje se provode izvan građevinskog područja, a posebno na područjima koja se nalaze pod krajobraznom i kulturnom zaštitom Grada upravo zbog svojih prirodnih i kulturnih ljepota, u što područje uvale Žukova sigurno spada“, kategoričan je Škarpa.

On objašnjava da nerijetko inozemni investitori dolaze u Stari Grad, kupuju poljoprivredna zemljišta po vrlo niskim cijenama od svega par eura za kvadratni metar jer se takve čestice ne nalaze unutar građevinske zone i na njima bez ikakvih dozvola započinju ilegalnu gradnju. Takvih primjera, kaže Škarpa, ima i u Starogradskom polju koje je pod zaštitom UNESCO-a kao zaštićeni kulturni krajolik proglašen u cilju očuvanja sustava podjele zemljišta iz antičkih vremena. „Mnogo slučajeva nelegalne gradnje naprosto prođe ispod radara i ne prijave se. No ima i onih koji se prijave, inspekcija naloži rušenje no ta se odluka nikada ne provede i te ilegalne građevine nerijetko ostanu u prostoru. Ne reagiramo li na vrijeme i ako ne zaustavimo taj trend, u kratkom ćemo roku biti doslovno zatrpani divljom gradnjom koja izmiče kontroli. A to je onda devastacija otoka i uništavanje najveće vrijednosti koju Hvar ima, a to je priroda“, upozorava Škarpa.

‘Inozemni investitori kupuju poljoprivredna zemljišta u Starom Gradu po cijenama od svega par eura za četvorni metar i na njima bez ikakvih dozvola započinju ilegalnu gradnju’, kaže gradonačelnik Škarpa

Upitali smo stoga Državni inspektorat, koji vodi glavni državni inspektor Andrija Mikulić, što je do sada poduzeto protiv Marinka Vidulina kao nelegalnog investitora na poljoprivrednoj parceli u uvali Žukova. Iz Inspektorata nam je potvrđeno da je njihova građevinska inspekcija na spomenutoj lokaciji obavila više inspekcijskih nadzora zakonitosti građenja, no ne navode precizne datume niti u koliko je točno navrata izvršen nadzor. „Nadzorom je utvrđeno da je investitor na predmetnoj lokaciji izgradio gospodarsku građevinu, spremnik za vodu, bazen i strojarnicu bazena bez građevinske dozvole. Slijedom navedenog, u siječnju 2021. godine doneseno je rješenje kojim se investitoru naređuje uklanjanje nezakonito izgrađenih građevina. S obzirom na to da je kontrolnim nadzorima utvrđeno da je investitor i nakon zatvaranja gradilišta nastavio s građenjem, izrečene su, do dana 18. veljače 2022. godine, dvije novčane kazne kojima ga se prisiljava na obustavu građenja, podnesena je kaznena prijava i izrečena je prva novčana kazna kojom se investitor prisiljava na uklanjanje predmetnih građevina. Inspekcijsko postupanje je u tijeku“, stoji u odgovoru Državnog inspektorata. Zanimljiva je pojedinost da se ime Marinka Vidulina nalazi na listi poreznih dužnika Splitsko-dalmatinske županije. Marinko Vidulin je na dan 31. listopada 2021. Poreznoj upravi bio dužan 119.391 kunu. Odnosi li se ovaj dug na neplaćene kazne zbog ilegalne gradnje nije nam poznato, a budući da se njegovo ime i dalje nalazi na listi jasno je da dug do danas nije podmiren.

Jednom riječju, Vidulin ni do danas nije pokazao da namjerava postupiti po nalogu inspekcije i da će ukloniti nelegalne građevine, a dokaz za to jest i podatak da su sve izgrađene građevine navedene i u oglasu kojim se spomenuto gradilište prodaje. Uputili smo stoga Državnom inspektoratu dodatno pitanje u kojem smo zatražili podatak koliko je prijava nelegalne gradnje na otoku Hvaru primila građevinska inspekcija i koliko je takvih slučajeva do sada sankcionirano. Iz njihova je odgovora razvidno da su tijekom 2020. i 2021. primili 69 takvih prijava, a u 11 slučajeva građevinska inspekcija je utvrdila da se doista radi o bespravnoj gradnji. „U dva upravna predmeta izvršena je naredba iz inspekcijskog rješenja, odnosno pristupilo se uklanjanju bespravne gradnje, a za ostale upravni inspekcijski postupci su u tijeku u kojima se poduzimaju zakonom i pravilnikom predviđene mjere“, stoji u odgovoru. Prema neslužbenim informacijama do kojih je došao Nacional, u jednom od dva spomenuta upravna predmeta investitor je sam, temeljem inspekcijskog rješenja, srušio nelegalne objekte koje je izgradio na svojoj parceli na poluotoku Kabal.

Iako je svjestan da njegovo zemljište u zaštićenom području uvale Žukova nikada neće biti prenamijenjeno u građevinsku parcelu, Vidulin u jednom domaćem oglasniku oglašava prodaju spomenute nekretnine površine 4190 četvornih metara za iznos od 180.000 eura, ne spominjući bespravnu gradnju. FOTO: Privatni arhiv

No ne i Marinko Vidulin. Pokušali smo doći do njega kako bismo ga upitali hoće li poslušati nalog Državnog inspektorata za rušenje nelegalnih objekata na svojoj parceli. Uspjeli smo doći tek do njegova sina Petra Vidulina koji nas je, iako smo se predstavili kao novinari Nacionala, upitao jesmo li mi „neki državni organ“ te nam je rekao da će svojem ocu Marinku proslijediti broj telefona, a ovaj će nam se, kako je kazao, „javiti ako bude imao interesa“.

Nije nam se javio. No porezni dužnik Marinko Vidulin nije stao samo na divljoj i nelegalnoj gradnji, već je posao pokušao proširiti i na cijelu uvalu Žukova. Naime, tvrtka Vidulin koncept d.o.o. u vlasništvu Marinka i Petra Vidulina, koja je registrirana za obavljanje građevinskih radova, ali i za pružanje usluga u nautičkom turizmu, prije dvije godine je nadležnim tijelima Splitsko-dalmatinske županije podnijela zahtjev za dodjelu koncesije za nautičko sidrište u uvali Žukova.

Vidulin nije pokazao da namjerava postupiti po nalogu inspekcije i ukloniti nelegalne građevine, što dokazuje i činjenica da su sve navedene u oglasu kojim se navedeno gradilište prodaje

Pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije Matea Dorčić Nacionalu je potvrdila da je takav zahtjev doista stigao: „Dana 1. lipnja 2020. godine Upravni odjel za turizam i pomorstvo je zaprimio dopis od društva Vidulin koncept d.o.o. iz Splita u kojem traže da ih se Odlukom ovlasti da mogu u ime i račun Splitsko dalmatinske županije ishoditi lokacijsku dozvolu za luku posebne namjene – sidrište u uvali Žukova, Stari Grad, otok Hvar. Sukladno Pravilniku o gospodarskom korištenju, korištenju ili gradnji građevina i posebnoj upotrebi pomorskog dobra na području Splitsko-dalmatinske županije i Uredbe o postupku davanja koncesije na pomorskom dobru, zatraženo je mišljenje Grada Starog Grada“, stoji u odgovoru pročelnice Dorčić. U istom se odgovoru navodi da upravna tijela Staroga Grada nisu izdala pozitivno mišljenje, pa je tvrtki Vidulin koncept zahtjev za koncesiju odbijen.

„Iz svega gore navedenog proizlazi da društvo Vidulin koncept iz Splita nije moglo ishoditi lokacijsku dozvolu za luku posebne namjene – sidrište u uvali Žukova niti ima važeći ugovor o koncesiji za izgradnju (postavljanje) i gospodarsko korištenje luke posebne namjene – sidrišta u uvali Žukova“, stoji na kraju odgovora pročelnice Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije Matee Dorčić. Gradonačelnik Staroga Grada Antonio Škarpa potvrdio nam je da je negativno mišljenje na zahtjev tvrtke Vidulin koncept izdano upravo zbog činjenice da je suvlasnik te tvrtke odgovoran za ilegalnu gradnju u toj uvali.

‘Pojedinci, često bez posljedica, ignoriraju sankcije Državnog inspektorata i naloge za rušenje. mi smo nemoćni’, kaže Antonio Škarpa. FOTO: Privatni arhiv

Primjer bezobzirne i devastirajuće ilegalne gradnje u zaštićenoj živopisnoj uvali Žukova u blizini Staroga Grada na otoku Hvaru, o kojem je obaviješten Nacional, upozorenje je do kojih granica ide bahatost i samouvjerenost pojedinaca koji smatraju da zakone i propise mogu kršiti kako im odgovara.

No još je gora i opasnija činjenica da ovakvo ponašanje neodgovornih pojedinaca nerijetko postaje svojevrsni uzor drugima koji se, vodeći se dobro nam poznatom maksimom „ako može on, mogu i ja“, također odlučuju na slične nelegalne postupke, a dugotrajnost inspekcijskih postupaka i nerijetka neodlučnost Državnog inspektorata da poduzme oštrije korake i krene u akciju rušenja takvih objekata dodatno ide na ruku takvim pojedincima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.