KAKO ODABRATI NAJBOLJU ZAŠTITU? Mali vodič kroz kreme za sunčanje

Autor:

Pixabay

Redovito nanošenje kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom 15 može smanjiti rizik od razvoja raka za 40 do 50 posto, stoga je nužno mazati se, osobito u ljetnim mjesecima. Tada treba povećati i zaštitni faktor jer je SPF 15 preslab za jako sunce. No, koju kremu odabrati?

Mineralnu ili kemijsku? Koja od njih ostavlja trag na koži, a koja ne? Koji zaštitni faktor odabrati? Kada je konačno odaberemo, kako je pravilno koristiti? Na sva ova pitanja odgovaramo u nastavku.

Kemijska ili mineralna krema za sunčanje?

Ove dvije vrste krema razlikuju se po filtrima. Kemijska krema za sunčanje ne ostavlja trag na koži, mineralna ostavlja.

Mineralna krema djeluje na principu fizičke barijere od cinkovog oksida ili titan dioksida, stvarajući bijeli film koji odbija sunčeve zrake.

Kemijske kreme sadrže filtre kao što su avobenzon, oktisalat i oksibenzon koji apsorbiraju UV zrake i pretvaraju ih u toplinu, koja se zatim oslobađa iz kože i štiti od UV zraka.

I dok štiti od sunca, oksibenzon navodno izaziva alergijske reakcije i hormonalni disbalans te uzrokuje izbjeljivanje koralja. Zbog toksičnih učinaka na morske ekosustave zabranjen je u Palauu, Havajima i na Key Westu.

Osim aktivnih sastojaka, mineralne i kemijske kreme za sunčanje razlikuju se i po primjeni.

Dok mineralne pružaju trenutnu zaštitu nakon nanošenja, kemijske je potrebno nanijeti najmanje 15 minuta prije izlaganja suncu kako bi se sastojci u potpunosti upili u kožu i aktivirali.

Odabir između kemijske i mineralne kreme ovisi o vašim navikama i potrebama kože.

Kemijske kreme općenito su laganije i manje je vjerojatno da će ostaviti tragove, međutim, ljudi s osjetljivom kožom mogu doživjeti iritaciju ili alergijske reakcije na određene kemijske filtre.

Na kraju, najbolji način da odaberete između mineralne i kemijske kreme za sunčanje jest isprobati nekoliko formula i prepustiti koži da odluči.

Kako pravilno nanijeti kremu za sunčanje?

Za potpunu učinkovitost proizvoda, treba ga pravilno nanijeti, a to znači:

-namazati se svaka dva sata ili češće ako plivate ili se pojačano znojite

-kremu nanijeti pola sata prije izlaganja suncu kako bi je koža apsorbirala. Ovo vrijedi za kemijske kreme, mineralne se ne trebaju ranije nanositi

-prosječna odrasla osoba treba oko 36 grama kreme za sunčanje, što je otprilike šest do osam žličica

-kada ste na plaži, ne zaboravite namazati stopala i uši.  Nisu nam u vidnom polju, ali sunce ih vidi

VRHUNAC TOPLINSKOG VALA Izdana upozorenja za cijelu zemlju, temperature se penju do 40 stupnjeva!

Koji faktor izabrati?

SPF 30 blokira 97 posto UVB zraka, SPF 50 blokira 98 posto, a SPF 100 blokira 99 posto UVB zraka.

Ako imate tamniju put, ne morate koristiti najviši zaštitni faktor. Za početak koristite 30 pa kako koža bude dobivala boju i navikavala se na sunce, snižavajte faktor.

Ako imate svijetlu put i osjetljivu kožu, koristite najviši faktor. Najviša zaštita od sunca potrebna je i djeci. Kada za njih birate kremu, savjetuje se izbjegavati oksibenzon i ostale kemijske filtre te odabrati mineralnu kremu i redovito je nanositi na mališane.

No, ni kreme s najvišim SPF-om neće vas zaštititi od sunca u vrijeme kada je ono najjače. Stoga, izbjegavajte izlaganje suncu od 11 do 17 sati i čuvajte svoju kožu. Ipak je ona najveći organ našeg tijela.

SPF 30 blokira 97 posto UVB zraka, SPF 50 blokira 98 posto, a SPF 100 blokira 99 posto UVB zraka.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.