Reporter Navigarea posjetio je Costu Bravu i istražio specifičnosti tog dijela španjolske obale i kako je filmska industrija još 50-ih godina počela pridonositi rastu njihova turizma, kad je u gradiću Tossa de Mar snimala Ava Gardner
Pokrajina Girona u Kataloniji već desetljećima koristi filmsku industriju kako bi promovirala svoje ljepote, poticala turizam i produžila sezonu. Milijuni fanova HBO-ove serije ‘’Igra prijestolja’’ upoznali su Gironu, kao i Dubrovnik, nakon što je 2015. znatni dio šeste sezone snimljen baš u ovom gradu, no već preko 70 godina filmska industrija igra važnu ulogu turističke promocije obalnog dijela ove pokrajine, koje je poznato kao Costa Brava. Reporter Navigarea posjetio je Costu Bravu i istražio specifičnosti ove obale i kako je filmska industrija pridonijela rastu turizma.
Costa Brava nalazi se sedamdesetak kilometara sjeverno od Barcelone i prostire se na 214 kilometra, a njeno ime govori da je nemirna i sastavljena od strmih litica koje se prostiru u more. Vjetar tramuntana kleše stijene, grmlje raste između okomitih usjeka, a borovi uspijevaju zabiti svoje korijenje u okomite zidove koji neustrašivo gledaju u provaliju. Pokraj ovog surovog krajolika uvijek je kristalno more, uz uvale svih mogućih boja i oblika, pa se često ove plaže mogu naći na listi najboljih na Mediteranu, ali i u svijetu.
Turizam je ovdje počeo baš zahvaljujući Hollywoodu i paparazzima. Naime, Costa Brava je bila nepoznato mjesto za turiste do 1951., kad su je proslavili holivudski paparazzi. U obalnom gradiću Tossa de Mar glumica Ava Gardner snimala je film “Pandora i Leteći Holandez”, a američki mediji počeli su pisati o izuzetno dobroj kemiji između nje i drugog glumca, španjolskog toreadora Maria Cabréa. To je natjeralo njenog zaručnika, pjevača Franka Sinatru, da se iznenada pojavi u Tossu, što je malom mjestu dalo medijskog prostora. Zahvaljujući filmu, ali pogotovo žutilu koje je pratilo Avu Gardner, Costa Brava postala je poznata turistička destinacija. Slastičarnica Granja Tomás koja je otvorena 1885. još prodaje “poljupce” Ave Gardner, nekoliko meringue okusa u kutiji s fotografijom holivudske zvijezde.
Stari centar gradića Tossa de Mar prava je utvrda, potpuno ograđen i sa stiliziranim tornjevima, sagrađen između 12. i 14. stoljeća da bi zaštitio ribarsko mjesto od napada gusara, uključujući i mitskog Barbarossu. Topovi upereni u more vrlo su dobro očuvani, a i osmatračnice i zidine koje su svjedočanstvo burnih vremena u prošlosti Tosse de Mar. Danas je to ipak šarmantan i miran srednjovjekovni stari grad.
Tossa je bila fascinantna davno prije dolaska masovnog turizma. U tridesetim godinama prošlog stoljeća privlačio je europsku boemu. Ovdje je utočište pronašao i Mark Chagall koji je u gradu proveo dugo vremena i nazvao ga “Plavim rajem”. Ova općina je postala važno avangardno središte i mnogi su joj umjetnici poklanjali svoja umjetnička djela. Zahvaljujući toj velikodušnosti, Gradski muzej može se pohvaliti da je prvi u Španjolskoj (otvoren je 1935.) koji izlaže djela suvremenih stranih umjetnika, među kojima je i Chagall.
Za promociju Coste Brave zaslužan je i umjetnik Salvador Dalì koji je živio i radio u ribarskom mjestu Cadaqués, ne samo zbog raznih njegovih kuća-muzeja koje se ovdje nalaze, nego i zbog toga što je u ovu pokrajinu dovodio svoje prijatelje, među kojima i redatelje i glumce. Tako je 1971. obala Coste Brave ovjekovječena u filmu “Svjetlo na rubu svijeta” temeljenom na istoimenom romanu Julesa Vernea i u kojemu je glumio jedan od Dalijevih prijatelja Kirk Douglas.
Kad su američki mediji počeli pisati o kemiji između Ave Gardner i španjolskog toreadora Maria Cabréa, Frank Sinatra se pojavio u Tossi
Jedno od amblematskih mjesta Coste Brave je Camí de Ronda, obalna staza koja prati neravnu obalu, a proteže se između gradova Blanes i Portbou. Riječ je o povijesnoj stazi koja je stvorena za povezivanje različitih gradova, plaža i uvala obale, a istovremeno je ribarima i obalnim pomorcima jamčila povratak u luke u slučaju brodoloma, ali prije svega služila je za kontrolu šverca ili pomorskog crnog tržišta. Camí de Ronda je svoje ime dobio po kružnoj rundi koju su policija i civilna straža obavljali da bi kontrolirali nelegalne aktivnosti šverca i crnog tržišta koji su se u to vrijeme odvijali na obali.
Grci, koji su imali oštro oko za ljepotu, iskrcali su se na jednu od najmirnijih plaža na Pirinejskom poluotoku i tamo osnovali Emporion. Bilo je to 218. godine p.n.e. Dvadeset i dva stoljeća su prošla, a taj pješčani sprud i dalje ostaje u svojoj izvornoj ljepoti. Stjenovita obala, savladive litice, ružičasti granit i zaklonjeni gradovi. Čini se da ružičasti granit Costa Brave oksidira kako Sunce zalazi, sve dok na kraju dana ne postane narančast, prošaran pikantnim morskim komoračem kojim se mornari bore protiv skorbuta.
Camí de Ronda najslikovitija je obalna staza Costa Brave. Danas je to i turistička ruta koja prolazi uskim stazama prikladnim samo za pješačenje. Radi se o neravnom terenu, uz česte uspone i nizbrdice, s nekim fazama pristupačnijim od drugih, u skladu s naglim i neravnim profilom obale, ali ima i potpuno ravnih dionica. Za razliku od mnogih drugih ruta, prohodna je 365 dana u godini. Ova šarmantna enklava prolazi kroz uvale i nad liticama, unutar krajolika koji izgleda egzotično i za Mediteran nudi niz kulturnih ponuda i sportskih i gastronomskih aktivnosti.
Kroz Camí de Ronda može se pješačiti danima, ali moguće je prohodati i kraće dijelove ove rute. Među najljepšim dijelovima ovog itinerera izdvaja se onaj koji povezuje Calellu de Palafrugell sa susjednim Llafrancom, kilometar i pol hoda koji traje oko 20 minuta, uz promatranje stijena i čamaca koji plutaju na vodi.
U jednoj od djevičanskih uvala pored gradića Palamósa svoj je mir na tri ljeta pronašao američki novinar, spisatelj i autor bestselera “Doručak kod Tiffanyja” Truman Capote, koji je ovdje napisao dobar dio svog remek-djela “Hladnokrvno ubojstvo”.
Polovica uvala Costa Brave potpuno je djevičanska, dok druga polovica ima sve potrebne usluge, od tuševa i parkirališta do najma ležaljki i kajaka. Na “nedjevičanskim” plažama nalaze se i beach barovi koji ovdje nose ime “chiringuito”. Mi smo započeli našu rutu u blizini gradića Begura. Prvo smo prošli kroz Calu Aiguablava, koja je stara prirodna luka, jedna od onih obiteljskih plaža za one koji se ne žele odreći prekrasnog prirodnog okruženja. Udaljena tek nekoliko minuta hoda šumskim putem nalazi se Cala Sa Tuna, uvala tirkiznog i mirnog mora okružena borovima. Osim u mirisu soli i smole, u uvali Sa Tuna moći ćete uživati u šarmu ribarskog mjesta čiji je glavni trg na plaži.
Pješačenje se nastavlja prema jugu kroz uvalu Aiguablava (plava voda), koja je bila jedna od najpopularnijih na Costa Bravi početkom pedesetih. Ova kratka uvala duga samo 80 metara, sa zlatnim pijeskom i plitkim, intenzivno tirkiznim morem, nudi viziju jedinstvenog krajobraznog okruženja. Uvala Aiguafreda (hladna voda) ističe se svojom mirnoćom i kvalitetom kristalno čiste vode. Nekoliko kilometara južnije nalazi se uvala Aigua Xelida (ledena voda), u kojoj se još nalaze ostave i trijemovi u kojima su ribari držali svoje čamce i ribarski pribor. Neki još i danas zadržavaju svoju nekadašnju funkciju, a drugi su pretvoreni u male restorane ili ronilačke centre. Jedna od prednosti plaža na Costi Bravi jest njen pijesak. Radi se o velikim, grubim i teškim zrncima koji su ugodni na dodir, a šljunak se ne lijepi na vas.
Teško je odlučiti koje je najpitoresknije mjesto Coste Brave, ali na vrhu liste sigurno se nalazi ribarsko selo Calella de Palafrugell, poznato po tome da je ovdje potpuno sačuvan stari morski šarm ribarskog grada. Gradić izgleda kao naslikan, s bijelim kućama i čamcima nasukanima na pijesku između malih kamenih izbočina. Najljepši pogled na mjesto je s nekoliko vidikovaca južno od centra, a na plaži uobičajeno je naići na slikare s platnima koji ovjekovječuju krajolik koji kroz godine ostaje nepromijenjen. Pokraj uvale Port Bo, gdje se još uvijek skrivaju ribarski brodovi, počinju Les Voltes, slikoviti i fotografirani trijemovi Calelle de Palafrugell, sklonište zimi i ljeti koje koriste posjetitelji i slikari koji ondje postavljaju svoje štafelaje. “More gledano kroz luk… Ima li išta ljepše?” napisao je pisac Josep Pla, rođen 1897. u Palafrugellu. Grad ima atraktivne restorane nekoliko metara od mora, od kojih je većina specijalizirana za jela od riže, paelle, školjke i ribu. Mnogi nude i tipični “cremat”, piće na bazi ruma i vruće kave koje su nekada ribari pili da se zagriju, a danas se u njemu uživa.
No ako je na površini Calella de Palafrugell zadivljujuća, otkrivanje njenog podmorja nikoga ne ostavlja ravnodušnima, piše National Geographic. U jednoj od gradskih uvala nalazi se Poseidon Diving, ronilačka tvrtka nastala 1969. koja danas nudi i ronjenje, surfanje na vesla i vožnju čamcem duž ove obale do mnogih kutaka dostupnih samo s mora. Osim toga, Costa Brava nalazi se u regiji Baix Empordà, svjetski poznatom području po malim vinarijama i kvalitetnim vinima. Iskustva kao što su posjete vinarijama, šetnje vinogradima i degustacije dio su turističke ponude Coste Brave, kao i šetnje između seoskih kuća, rižinih polja i polja pšenice ili jabuka. Od siječnja do ožujka mjesta Calella de Palafrugell, Llafranc i Tamariu promoviraju morskog ježa kao gastro deliciju.
U uvali Sa Boadella sniman je i ‘Uncharted’ redatelja Rubena Fleischera u kojem glume Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sofía Taylor…
Na jugu Coste Brave nalazi se Lloret de Mar, poznat zbog masifikacije i jeftinog, ali nekvalitetnog turizma. No nekoliko metara od Lloreta nalazi se jedna od najnetaknutijih uvala, Sa Boadella, okružena prostranom borovom šumom na litici. Netaknuta priroda ove uvale i egzotični izgled pretvorili su je u proteklih nekoliko godina u set poznatih filmova, serija i reklama. Posljednji u nizu je “Uncharted” redatelja Rubena Fleischera, nazvan po jednoj od najuspješnijih saga o videoigrama na konzoli PlayStation i u kojem glavne uloge tumače Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Tati Gabrielle i Sofía Taylor. Radi se o najskupljem filmu koji je Sony Pictures proizveo u pandemijskoj 2020. koji je trebao biti sniman u Aziji. Zbog međunarodnih restrikcija, produkcija je bila prisiljena pronaći lokaciju u Europi koja će “glumiti” luksuznu azijsku rajsku plažu.
“U tom teškom gospodarskom kontekstu usred pandemije, omogućena je gospodarska aktivnost koja je donijela korist različitim malim i srednjim lokalnim tvrtkama”, poručuju iz filmskog ureda u Lloret de Maru, koji posluje uz bok onome u Gironi i Katalonskoj filmskoj komisiji i koji je osnovan 2005. kad se snimao film “Sahara” s Penélope Cruz i Matthewom McConaugheyem, a djevičansku plažu opremio je osnovnom infrastrukturom koja je potrebna za audiovizualne produkcije pa se ova lokacija, izvan sezone, koristi za snimanja. Poznate kampanje za supermarkete, parfeme, kupaće kostime, aviokompanije i banke snimljene su u ovoj uvali usred zime. S jedne strane, filmovi, serije i reklame utječu na promociju lokaliteta, a s druge utjecaj na gospodarstvo u pred i posezoni je značajan jer su filmske ekipe smještene u okolnim objektima, a zapošljava se niz lokalnih profesionalaca iz raznih polja, od statista i audiovizualnih profesija, do stolara, vrtlara, vodoinstalatera i medicinskog osoblja koje je potrebno na terenu.
Iako je prošle godine kroz najbližu zračnu luku, onu u Gironi, prošlo 1,3 milijuna putnika, što je preko 30 posto manje nego 2019., turistička aktivnost se u potpunosti oporavila i 2022. premašen je broj posjetitelja u odnosu na pretpandemijsko vrijeme. Girona i okolica primili su 8,4 milijuna turista i zabilježili 26,4 milijuna noćenja, što je 6,2 posto više u odnosu na 2019. Najveći dio turista posjetio je Costu Bravu – 7,35 milijuna dolazaka (8,8 posto više nego godinu prije pandemije) i preko 24 milijuna noćenja (3,2 posto više nego 2019.). Osim velikog broja španjolskih turista, najviše dolaze Francuzi, Nizozemci, Nijemci i Britanci.
Komentari