Kako je slučaj Achmea trebao spasiti DORH i Plenkovića od suda u Washingtonu

Autor:

Patrik Macek, Marko Prpic, Igor Soban/PIXSELL

DORH i Vlada pokušali su se izvući iz arbitraže koju su u ožujku 2020. u Washingtonu formalno pokrenule dvije Todorićeve nizozemske kompanije Adria Group B.V. i Adria Group Holding B.V., tako što su se pozvali na slučaj Achmea, to jest na presudu Suda Europske unije iz 2018. prema kojoj su bilateralni sporazumi o zaštiti ulaganja između zemalja članica EU-a, koji predviđaju arbitražu kao način rješavanja sporova između članica, protivni ugovorima EU-a. Odluka je bila donesena u slučaju tužbe nizozemskog osiguravajućeg društva Achmea protiv Slovačke.

DORH se već u svojim ranijim priopćenjima pozivao na slučaj Achmea te su naveli da su u svim predmetima u kojima je RH tužena istaknuli prigovor nenadležnosti. Međutim, Todorićeva tužba nije jedina tužba protiv Hrvatske na arbitraži u Washingtonu i za sada nije poznato da je ijedan od tih postupaka prekinut zbog nenadležnosti.

Todorićevi zastupnici u sporu mogu tvrditi da je slučaj Achmea irelevantan za tu arbitražu jer jurisdikcija suda u Washingtonu proizlazi iz Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora te iz drugih međunarodnih povelja.

Todorićev odvjetnički tim iz francuskog društva Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP, Pariz, smatra da sama činjenica da su u aferi Agrokor sudjelovali i dvije ruske banke i jedan američki fond daje ingerenciju američkom pravosuđu da se uključi u ovaj predmet.

Više pročitajte u novom broju Nacionala

>> EKSKLUZIVNO: Ohrabren pritiskom arbitražnog suda u Washingtonu na Plenkovića i DORH, bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić šalje znakovitu poruku

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.