Kako je Putinov omiljeni biznismen i bivši KGB-ovac kreditirao kupnju 42 posto Fortenove

Autor:

Imago images/El Mundo/GuliverImage

Nakon otkrića da je kupnju udjela Sberbanka u Fortenovi, iza koje fiktivno stoji arapski investitor Saif Alketbi, zapravo kreditirao Gazprombank, Nacional je istražio poslovni profil predsjednika Uprave te banke Andreja Akimova, čovjeka od povjerenja režima Vladimira Putina koji je pod sankcijama

Nakon što je u hrvatskim medijima proteklog tjedna neslužbeno objavljeno kako je kupnju udjela Sberbanka u hrvatskoj Fortenova grupi kreditom financirao Gazprombank, Nacional je istražio poslovni profil Andreja Akimova, poslovnog čovjeka od povjerenja režima Vladimira Putina i dugogodišnjeg predsjednika uprave Gazprombanka, koji je pod međunarodnim sankcijama, premda ne i u EU, i za kojega je međunarodna novinarska istraga poreznih oaza, poznata pod kolokvijalnim nazivom “Panama papers”, pokazala kako je ulagao stotine milijuna dolara u tvrtke na Cipru, a u najelitnijim odredištima Europe s partnericom posjeduje nekretnine vrijedne desetke milijuna dolara.

Andrej Igorevič Akimov jedan je od ruskih biznismena koji su, kao i Gazprombank koji vodi, podvrgnuti sankcijama dijela zapadnih zemalja jer pomažu rusku agresiju na Ukrajinu. Blizak je režimu – prošle godine odlikovao ga je Vladimir Putin – obogatio se poslovima s naftom i ruskim državnim tvrtkama, a postoje i nagađanja kako je radio za rusku tajnu službu. Akimova su sankcionirali SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija, Novi Zeland i Ukrajina, premda ne i Europska unija. Javni izvori navode kako je na visokim položajima u nekoliko ruskih kompanija: već dvadeset godina predsjednik je Upravnog odbora Gazprombanka, treće po veličini banke u Rusiji, strateški važne financijske institucije za vladajući režim Vladimira Putina koja je, nakon Putinova napada na Ukrajinu, podvrgnuta sankcijama, kao i Sberbank, vlasnik 42,5 posto udjela u hrvatskoj Fortenovi. Akimov je u više zapadnih zemalja i osobno podvrgnut režimu sankcija, a u nalazi se u upravama nekoliko važnih ruskih poduzeća povezanih s državom, od kojih su najveća Gazprom i Novatek strateški važne ruske energetske tvrtke, od kojih je Gazprom pod izravnom kontrolom ruske vlade. Kako navodi internetska stranica sanctions.nazk.gov.ua, koja evidentira ruske tvrtke i biznismene pod sankcijama, “Akimov je imao korist ili je koristio vladi Rusije radeći kao direktor subjekata koji posluju u sektoru od strateškog značaja za rusku vladu”. U prosincu prošle godine, dva mjeseca prije ruskog napada na Ukrajinu, imenovan je predsjednikom uprave ruske transportne tvrtke Aeroekspress, u vlasništvu ruskih državnih željeznica, koja u cijeloj Rusiji upravlja prugama i autobusnim linijama što povezuju zračne luke s gradovima.

Putin je 2021. godine Akimova odlikovao Ordenom zasluga za domovinu, za njegov ‘doprinos razvoju Rusije’, a El Mundo je objavio i da je Putin bio gost na Akimovljevu imanju u gradu Pollença

Prema istom izvoru, 69-godišnji Akimov je, s partnericom Marijanom Čajkinom, vlasnik devet tvrtki, od kojih je sedam na Cipru, a dvije u Velikoj Britaniji. Preko tih je tvrtki, po svemu sudeći, Akimov goleme iznose novca uložio u nekretnine i tvrtke izvan Rusije. Te je nalaze u travnju ove godine pokazalo intenzivno istraživanje Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ), globalne mreže od gotovo tristo istraživačkih novinara u stotinu zemalja, koji istražuju financijske operacije u “poreznim oazama” diljem svijeta, na temelju dokumenata kolokvijalno nazvanih “Panama papers”, koje je njemački list Süddeutsche Zeitung 2015. pribavio iz panamske računovodstvene tvrtke Mossack Fonseca. Istraživanje ICIJ-a o šefovima pet ruskih najvećih financijskih institucija objavljeno je u svjetskim medijima u travnju ove godine, s općim zaključkom kako su ti ruski oligarsi, usprkos međunarodnim sankcijama koje su započele još 2014., nakon ruske okupacije Krima, u tvrtke i luksuzne nekretnine diljem svijeta uložili “stotine milijuna dolara”. Među tim biznismenima ICIJ je naveo i ime Andreja Akimova.

U članku ICIJ-a koji je u travnju ove godine objavio španjolski El Pais, Akimov je bio vlasnik najmanje osam lažnih tvrtki registriranih na Britanskim Djevičanskim otocima između 2007. i 2018. godine. Jedna od njegovih tvrtki 2017. dobila je 360 milijuna dolara ruskih zajmova za ulaganje u projekt komercijalnih nekretnina u Moskvi. Još jedna njegova tvrtka dobila je gotovo sto milijuna dolara za ulaganje u vrijednosne papire na Cipru. Akimov je pod sankcijama SAD-a još od 2018. Nekoliko mjeseci prije nego što je SAD objavio sankcije protiv Akimova, pokazala je istraga ICIJ-a, Akimovljevi savjetnici prenijeli su vlasništvo nad najmanje dvije njegove fiktivne tvrtke na tvrtku za financijske usluge na Cipru, koja je navedena kao upravitelj zaklade pod nazivom Amathea. Istraživanje ICIJ-a pokazalo je, također, da je Akimov jedan od ruskih oligarha odgovornih za to što je glavni grad Velike Britanije posljednjih godina dobio posprdno ime “Londongrad”, zbog brojnih ruskih bogataša koji su u Londonu kupili izvanredno skupe nekretnine. Tako fiktivna tvrtka Akimovljeve partnerice, slikarice Marijane Čajkine, u samom središtu Londona, nedaleko Harrodsa, posjeduje stan vrijedan više od 15 milijuna dolara. Čajkina, prema istom istraživanju, posjeduje (i) ciparsku putovnicu, a njih su dvoje fotografirani na događajima poput filmskog festivala u Cannesu ili tango-bala u Moskvi.

Andrej Akimov je od studrnoga 2002. do danas predsjednik Uprave Gazprombanka, a od 2014. i član Odbora direktora Rosnjefta. FOTO: Screenshot/Rosnjeft

Prema informacijama ukrajinske vlade, Akimov je povezan s potpredsjednikom uprave ruske VTB banke Vadimom Valerijevičem Kulikom, kojega su Velika Britanija, SAD i Kanada također podvrgli sankcijama, premda to nije učinio i EU. Kulik je, prema istim izvorima, “odgovoran za financijsku i materijalnu podršku akcijama koje potkopavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine”. Akimovljeva partnerica Marijana Čajkina nije podvrgnuta sankcijama. Ukrajinski izvori prenose kako na “portalu britanske vlade koji sadrži podatke o registriranim tvrtkama od siječnja 2022. postoji podatak da je Pchaykin Limited registriran na Chaykina Marianna, a još dvije engleske tvrtke – UD Soho Ltd, UD Restaurants Ltd – na Chaykin Philipp, dok je London Reluminate na Gladshteyn Yulia. Filip Čajkin sin je Andreja Akimova, a Julija Gladštajn kći Marijane Čajkine.

U lipnju ove godine, španjolski El Mundo objavio je kako Akimov i Marijana Čajkina posjeduju golemo luksuzno imanje Can Gulliot na španjolskom otoku Mallorci, vrijedno 17 milijuna eura. “Vjeruje se da je oligarh bio pripadnik KGB-a, tajne policije u vrijeme SSSR-a, a rođen je u Petrogradu, gdje i Vladimir Putin”, objavio je El Mundo, dodajući kako je Putin 2021. godine Akimova odlikovao Ordenom zasluga za domovinu, za njegov “doprinos razvoju Rusije”. “U obližnjem gradu Pollenci govorka se da je osobno Putin bio gost” na Akimovljevu imanju, “ali to nije službeno potvrđeno”, objavio je El Mundo.

S partnericom Marijanom Čajkinom Akimov je vlasnik devet tvrtki, sedam na Cipru i dviju u Velikoj Britaniji, preko kojih je goleme iznose uložio u nekretnine i tvrtke izvan Rusije

Andrej Akimov rođen je 1953. u Lenjingradu. Diplomirao je financije na Fakultetu međunarodne ekonomije u Moskvi. Radio je u inozemstvu: od 1985. do 1987. bio je zamjenik glavnog direktora podružnice Vneshtorgbank SSSR-a u Zürichu, a sljedeće tri godine, do 1990., bio je generalni direktor Donau banke u Beču. Sljedećih dvanaest godina, do 2002., u glavnom gradu Austrije vodio je financijsku tvrtku IMAG GmbH i radio kao savjetnik predsjednika Uprave Vneshtorgbank. Od studenog 2002. do danas predsjednik je Uprave Gazprombanka, a od prosinca 2006. i član Uprave Novateka te, od 2011., član Upravnog odbora Gazproma.

Proteklog tjedna hrvatski su mediji objavili kako su se, tijekom priprema za Glavnu skupštinu Fortenova grupe, koja zbog manjka kvoruma nije održana prošlog tjedna, pojavili dokumenti iz kojih proizlazi da je kupnja udjela ruskog Sberbanka u Fortenovi financirana kreditom Gazprombanka koji je pod međunarodnim sankcijama kao i Sberbank. Prema tim dokumentima, spomenuti kredit Gazprombanka u iznosu od 400 milijuna eura 31. listopada ove godine dobila je mala, nepoznata tvrtka sa samo jednim zaposlenikom, a transakcija je obavljena u Rusiji s jedne na drugu rusku banku pod sankcijama. Prema istim tim dokumentima, arapski investitor Saif Alketbi kupio je spomenutu rusku tvrtku devet dana kasnije, 9. studenoga, te objavio ulazak u Fortenovu. Prema neslužbenim informacijama hrvatskih medija, spomenuti su dokumenti izašli na vidjelo u sklopu takozvane KYC (engl. Know your customer) procedure upoznavanja klijenta, koja upravo traje u Nizozemskoj, a odnosi se na tvrtku SBK, trenutnog držatelja Sberbankova udjela u Fortenova grupi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.