Kako je nastala priča za film ‘Veliki bijeg’

Autor:

ilustracija mm

Dana 24. ožujka 1944. godine, u jeku Drugog svjetskog rata, zarobljeni saveznički vojnici započeli su “Veliki bijeg”, probivši Stalag Luft III, zatvorenički logor pod vodstvom Luftwaffea. Avantura je to koja se zaista pokazala dostojnom da ju se ekranizira s obzirom na to kako se bijeg odvio.

Dick Churchill, sudionik u bijegu iz njemačkog logora za ratne zarobljenike, bio je inspiracija za kultni film “The Great Escape”. Nijemci su Churchilla, vođu eskadrile u to doba, srušili dok je prelijetao Nizozemsku 1940. godine. Prebačen je u Stalag Luft III, jugoistočno od Berlina. Nakon dvije godine u logoru nekoliko se stotina zatvorenika organiziralo da krenu s kopanjem tunela za bijeg. “Morao sam nešto poduzeti iako nam je bilo jasnije da je možda sigurnija varijanta čekati da rat završi, ali nismo više mogli. U tom logoru baš nismo uživali, a žudili smo da se pridružimo ratnim drugovima i bacamo bombe po neprijatelju”, rekao je Churchill 2018. u intervjuu za BBC.

I tako su se zarobljenici bacili na kopanje. Radilo se na tri glavna tunela koje su zatvorenici prozvali Tom, Dick i Harry. I danas je teško vjerovati da ih nisu otkrili. Kopalo se i rovalo improviziranim oruđem i stalno im je prijetio rizik urušavanja tunela što ne samo da bi poništilo sav njihov trud već bi i ih i otkrilo. “Nije bilo zraka, imali ste samo malu lampicu napravljenu od komadića pidžame natopljene nacističkim margarinom, koja je jedva svjetlucala. Kad bi, u ležećem položaju, otkrhao pijesak- gurao si ga prema jadniku iza tebe, i tako sve do izlaska iz rupe”, rekao je Churchill.

OZNAKE: veliki bijeg

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.