Prometna nezgoda koja se dogodila u mjestu Podravska Moslavina otvorila je nova pitanja oko mjera koje Ministarstvo poljoprivrede provodi zbog epidemije svinjske kuge te izazvala nezadovoljstvo u Osječko-baranjskoj županiji
Prometna nezgoda koja se prošloga tjedna dogodila u mjestu Podravska Moslavina u Osječko-baranjskoj županiji otvorila je nova pitanja oko mjera koje se provode zbog epidemije afričke svinjske kuge (ASK). Nacional je razgovarao s dužnosnicima Osječko-baranjske županije koji su zabrinuti mjerama koje je propisalo Ministarstvo poljoprivrede, a koje su se nakon nesreće u Podravskoj Moslavini pokazale vrlo manjkavim, a moguće čak i vrlo štetnim. Naime, u nesreći koja se dogodila prošloga petka došlo je do prevrtanja kamiona koji je iz mjesta Pačetin u Vukovarsko-srijemskoj županiji prevozio svinje u Čakovec na klanje. Nakon nesreće oko 150 svinja razbježalo se po mjestu i njegovoj okolici te je cijeli petak trebalo da se sve svinje ponovne skupe i prevezu do klaonice. Svinje je, prema službenoj verziji Ministarstva poljoprivrede, pregledao veterinarski inspektor koji je utvrdio da su zdrave te je odobrio njihov transport iz Vukovarsko-srijemske županije, u kojoj bukti epidemija afričke svinjske kuge.
No baš je taj pregled izazvao nezadovoljstvo ljudi iz Osječko-baranjske županije koji tvrde da je riječ tek o vizualnom veterinarskom pregledu te da nitko sa sigurnošću ne može tvrditi da su svinje doista i bile zdrave. Nacionalovi izvori se pitaju kako je moguće da se u trenutku kada epidemija u Vukovarsko-srijemskoj županiji bukti i kada se svinje gotovo svakodnevno ubijaju iako nisu zaražene svinjskom kugom, dozvoljava prijevoz svinja iz te županije skroz do Međimurske županije, odnosno do Čakovca. Jedan od izvora je dodao i sljedeće: ‘’Vrlo vjerojatno je da su svinje koje su bile u kamionu zdrave jer farma s koje dolaze nije blizu žarišta, ali postavlja se pitanje s koliko je drugih farmi u Vukovarsko-srijemskoj županiji dozvoljen prijevoz svinja na klanje temeljem vizualnog pregleda. Na kraju su svinje odvezene u klaonicu Ravlić kod Osijeka, a nitko zapravo ne zna jesu li zaražene ili ne.
Ministrica tvrdi da su svinje zdrave, ali ona to očito tvrdi na temelju tog ‘kliničkog vizualnog pregleda’ vizualnog jer svinje nisu serološki testirane.”
Isti izvor navodi i da su stanovnici Podravske Moslavine u panici jer se nesreća dogodila u trenutku dok su djeca na obližnjoj stanici čekala autobuse za prijevoz do škole, a svjedoci navode i da se ne može sa sigurnošću reći i jesu li sve svinje doista i uhvaćene ili su neke pobjegle pa sada postoji potencijalna mogućnost širenja bolesti.
Izvori iz Osječko-baranjske županije napominju da ne žele ispasti kao buntovnici, već da samo upozoravaju na nelogičnosti u mjerama koje provodi Ministarstvo poljoprivrede te da apeliraju da se usvoje njihovi prijedlozi koje su i službeno uputili ministrici Mariji Vučković. Napominju i da ne žele nikoga optuživati, već da ukazuju na probleme u sustavu jer postoji strah da se afrička svinjska kuga iz Brodsko-posavske i Vukovarsko-srijemske županije probije u Osječko-baranjsku županiju koja je do sada odolijevala ovoj bolesti. Nacionalov izvor tako otkriva da su u toj županiji tiskali svoje letke, sazivali koordinacije, napravili filmove i priloge za lokalne televizijske i radijske postaje kako bi zaštitili svinjski fond Slavonsko-baranjske županije koji čini 35 posto ukupnog hrvatskog svinjskog fonda.
‘Ako Afrička svinjska kuga uđe u našu županiju, imat ćemo ogromnu financijsku štetu. Da ne govorimo o Đakovu i Baranji jer bismo mogli ostati bez kulena idućih godina’, kaže izvor Nacionala
“Ako afrička svinjska kuga uđe u našu županiju, imat ćemo ogromnu financijsku štetu. Da ne govorimo o Đakovu i Baranji jer bismo mogli ostati bez kulena u idućih par godina. Stvarno se borimo kako bismo zaštitili naše svinje i svi bismo mi trebali imati isti cilj, a to je zaštita naših uzgajivača svinja. Ako ne uspijemo, doći će do toga da ćemo izgubiti autohtoni svinjski fond i genetiku koju godinama njegujemo. Na kraju će samo veliki proizvođači imati svinje, a oni ih ionako uvoze jer im je to jeftinije”, upozorio je Nacionalov izvor koji je na kraju otkrio da je i Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije prije nekoliko dana donio zaključke koje je proslijedio Ministarstvu poljoprivrede, a u kojima se traže strože mjere kada je u pitanju suzbijanje i širenje afričke svinjske kuge u slavonskim županijama.
Komentari