Krasna mlječika biljka je iz porodice Euphorbiaceae. Svoje je botaničko ime dobila po Euphorbusu, omiljenom liječniku numidijskog kralja Jube koji je, prema predaji, prvi upotrijebio otrovan sok ove biljke, i to navodno kao lijek. Riječ je, naravno, o božićnoj zvijezdi. Podrijetlom je iz Meksika, i uopće nije riječ o cvijetu već o šarenom lišću. No, smatra se službenim božićnim cvijetom.
Razlog zbog kojeg mlječiku povezujemo s Božićem dolazi iz stare meksičke legende. Mladu djevojku Pepitu obuzela je velika tuga jer nije imala poklon koji bi ostavila malom Isusu na božićnoj misi. Njen ju je rođak pokušao utješiti, poručivši joj da će Isus cijeniti bilo koji njen poklon, čak i najmanji. Bez novca za kupnju pravog poklona, Pepita je ubrala buket korova na kojeg je naišla na putu za crkvu. Prije mise je buket korova ostavila u podnožju jaslica, a tada se korov pretvorio u prekrasne crvene cvjetove. Prema legendi, iz tog su razloga boje koje obilježevaju božić upravo zelena i crvena. Od tog dana ti su cvjetovi postali poznati kao ‘Flores de Noche Buena’ (‘Cvijeće svete noći’).
Prema drugoj legendi, ljepotu duguje astečkoj boginji kojoj je zbog nesretne ljubavi, prepuklo srce. Iz kapljica njezine krvi izrastao je vatreni cvijet žarkocrvene boje okružen zelenim listovima.
Krasna mlječika svoje je englesko ime Poinsettia (poinzetija) dobila po Joelu Robertsu Poinsettu, prvom američkom veleposlaniku u Meksiku, koji ih je 1828. godine prvi doveo u Sjevernu Ameriku. No, nisu postali tradicionalni blagdanski ukrasi sve dok ih poduzetnička obitelj Ecke nije počela promovirati stotinu godina kasnije.
Paul Ecke mlađi poslao je besplatne biljke božićne zvijezde na adrese televizijskih studija diljem zemlje, a trend je na kraju prihvaćen, pa su sada božićne zvijezde među najpopularnijim biljkama koje se prodaju u SAD-u. Američki Kongres čak je proglasio 12. prosinac, obljetnicu smrti Joela Robertsa Poinsette, Nacionalnim danom poinzetija.
Komentari