Kako je Cibona došla do 5 milijuna eura duga zbog kojih joj prijeti stečaj

Autor:

Igor Soban/PIXSELL, Tempo

Tempo ekskluzivno donosi detalje financijskog nalaza nezavisne revizorske kuće iz kojeg se vidi kako Cibona godinama nije plaćala dug iz predstečajne nagodbe, gubila sponzorski novac i kršila financijska pravila poslovanja

Tempo je došao u posjed revizorskog nalaza koji je za Košarkaški klub Cibonu izradila neovisna revizijska tvrtka s ciljem da se napokon utvrdi precizno financijsko stanje u Klubu. Prema sadržaju tog nalaza, Cibona ukupno duguje 33,7 milijuna kuna. Nalaz revizije koja se bavila financijskim stanjem u 2020. te do 30. rujna 2021. godine, otkriva i da su vodeći ljudi Kluba kršili zakon, da je u Klubu postojao vrlo slab sustav interne kontrole te da je dio dokumentacije naprosto nestao. Sadržaj tog nalaza napokon precizno rekonstruira ono o čemu se već više od desetljeća moglo tek nagađati – kome se, koliko i po kojim osnovama duguje.

Da je KK Cibona već više od deset godina na rubu stečaja, javna je stvar. Ništa se nije bitno promijenilo ni otkako je Cibona prije šest godina prošla kroz stečajnu nagodbu, kada je 217 vjerovnika pristalo, uz godinu dana počeka, u narednih sedam godina dobiti 17 umjesto 40,5 milijuna kuna, koliko je tada iznosio dug. Tada je utvrđeno da Klub igračima duguje 16 milijuna kuna, dobavljačima 18, bankama i tijelima javne uprave, odnosno Gradu Zagrebu, oko 6,5 milijuna, a dugovanja bi, prema planu, trebali otplatiti do 2023. godine u 84 rate. Međutim, ni tako utvrđene i definirane obaveze Cibona nije redovito otplaćivala pa je dug u međuvremenu porastao do spomenutih 33,7 milijuna kuna, čemu treba pridodati i dva do tri milijuna kuna koliko Klub duguje Gradu.

Trener Ivan Velić i direktor Domagoj Čavlović najavljivali su prije tri godine uspjehe nove Cibone. Obojica više nisu u Ciboni, čiji dug iznosi 33,7 milijuna kuna. FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Deset godina, od 2011. do 2021., direktor Cibone je bio Domagoj Čavlović, koji je gotovo do posljednjeg dana svog vođenja Cibone tvrdio da situacija nije tako nezavidna te da se nazire svijetla budućnost. Dokument u posjedu Nacionala ga demantira. Ali pokazuje i da je o stanju u Ciboni vrlo precizno bio informiran Aleksandar Petrović, koji je prije šest godina bio izvršni dopredsjednik tog kluba. U studenome prošle godine on je rekao da je dug Cibone oko 30 milijuna kuna. Ta informacija izazvala je paniku, a u košarkaškim krugovima tvrdilo se da Petrović pretjeruje. On je tada prilikom gostovanja u podcastu Sportskih novosti rekao:

„Do kraja tjedna Cibona će na FIBA-i biti blokirana s tri BAT slučaja u visini 100 tisuća eura. Donatas Sabeckis 57 tisuća eura, Roberto Kovač 21 i Fran Pilepić 21, a to je samo za sezonu 2018/19, s time da ne znamo što nas još čeka za sezone nakon toga. U ovom trenutku moraju platiti 100 tisuća eura da bi uopće mogli nekoga dovesti. Cibona to proteklih godina nije plaćala sve do ljeta. Tijekom ljeta bi pronašla novac, platila i licencirala igrače. Do kraja godine govorimo još o slučajevima u visini 180 tisuća eura. Tu se radi o Bilinovcu, Novačiću, Ljubičiću, dvojici trenera, Nazoru i Veliću. Novca nema i to je problem Cibone.”

Srpski trener Vladimir Jovanović nije se ni godinu dana zadržao na klupi Cibone, za svoj je posao trebao dobiti desetke tisuća eura. Ivo Cagalj/PIXSELL

Cibona je u međuvremenu 2014. osvojila ABA ligu, dok je 2012., 2013. i 2019. osvojila prvenstvo Hrvatske.

Čavlović je podnio ostavku na mjesto direktora Cibone u listopadu prošle godine. Na njegovo mjesto je došao Mauro Lukić, dok je predsjednik kluba postao Mario Petrović. Potom je naručena izrada revizijskog nalaza, koji prvenstveno otkriva da je ionako siromašna Cibona 2021. godine dodatno osiromašila. U prvih devet mjeseci 2021. godine ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 7,18 milijuna kuna, što je za 7 milijuna kuna odnosno 49,7 % manje nego za cijelu 2020. godinu. Prihodi od sponzorstva smanjili su se s 4,5 milijuna kuna na nepunih 1,5 milijuna kuna. Prihodi od donatora manji su 40 posto. Tako je Grad Zagreb 2020. godine kao donator uplatio Ciboni tri milijuna kuna, a 2021. upola manje. Sportski savez Grada Zagreba je prije dvije godine dao nešto više od 3,7 milijuna kuna, prošle godine 41 posto manje, odnosno nešto više od 1,5 milijuna kuna. Jedino je Erste&Steiermärkische Bank prošle godine dao 2,25 milijuna kuna, što je nešto više od gotovo dva milijuna kuna iz 2020. godine.

Predstečajnom nagodbom iz 2016. godine dug Cibone smanjen je s 40,5 na 17 milijuna kuna. Taj dug sada iznosi 14,1 milijun, iako do 2023. treba biti isplaćen

Očigledno je nastala panika pa je klub odlučio posuđivati novac. Bivši član Upravnog odbora Fortenove Miodrag Borojević posudio je 1,55 milijuna kuna Ciboni, što Klub treba vratiti na ljeto ove godine jer se radi o kratkoročnoj pozajmici. Zajam je u čak četiri slučaja, od veljače do srpnja prošle godine, uziman od Sportskog saveza Grada Zagreba, ukupan iznos zajma je 1,12 milijuna kuna. Čak je i direktor Domagoj Čavlović posudio Ciboni krajem rujna prošle godine 110 tisuća kuna.

Nije to jedini novac koji je Čavlović posudio Klubu, 2019. je posudio 120 tisuća kuna, 2021. još 12 tisuća. To su pozajmice novijeg datuma, postoje i pozajmice od prije nekoliko godina. Kada je 2015. godine postao član Upravnog odbora Cibone, Aleksandar Petrović u dva je navrata dao kratkoročnu pozajmicu Klubu, ukupno 176 tisuća kuna. U studenome 2020. godine to je napravio još jedan tadašnji član Upravnog odbora Dubravko Kmetović, koji je preko svoje tvrtke Mecta dao zajam Ciboni u iznosu od 50 tisuća eura odnosno 388 tisuća kuna. Taj novac nikome još nije vraćen.

Novi predsjednik Cibone Mario Petrović, direktor Mauro Lukić i član uprave Saša Turkalj nastoje dovođenjem sponzora spasiti košarkaški klub Cibonu. FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Najveći financijski teret za Cibonu je dug iz predstečajne nagodbe. Godine 2016., nakon provedene stečajne nagodbe, odlučeno je da Cibona treba vratiti dugove u iznosu od 17 milijuna kuna. Nakon godine dana počeka, u preostalih pet godina plaćena su ni tri milijuna kuna duga tako da je Cibona još uvijek opterećena s 14,1 milijunom duga. Najveća potraživanja iz predstečajne nagodbe ima Grad Zagreb, gotovo milijun i pol kuna, dok je na drugom mjestu agencija za menadžment XL s 1,34 milijuna kuna. Riječ je o najjačoj hrvatskoj košarkaško-menadžerskoj agenciji na čijem je čelu Robert Jablan, a očito je da je taj iznos zapravo provizija koju je Klub morao platiti agenciji prilikom angažiranja njenih košarkaša.

To se odnosi na provizije iz ugovora s Marinom Rozićem, Brunom Šundovom, Davorom Kusom, Branimirom Longinom, Damirom Markotom, Goranom Vrbancem, Frankom Kaštropilom, Markom Tomasom, Dragom Pašalićem, Rokom Stipčevićem, Marijom Delašem te Zdravkom Radulovićem, a ta potraživanja datiraju iz 2008., 2009. i 2010. godine. Slijedi Marin Rozić, današnji sportski direktor Cibone, kojem Klub prema predstečajnoj nagodbi treba isplatiti malo više od milijun kuna. Ono što je zanimljivo jest da je i nakon toga Rozić nastavio igrati za Cibonu, a Cibona mu je nastavila ne isplaćivati plaće. Stoga osim tih milijun kuna, Rozić potražuje od Kluba još dva milijuna kuna za razdoblje nakon predstečajne nagodbe. Zbrojeno, Cibona duguje Roziću tri milijuna kuna i zato je iznenađenje što je u tim okolnostima Rozić prihvatio ulogu sportskog direktora koju, kako saznajemo, obavlja s puno volje i želje za uspjehom.

Kada je 2015. godine postao član Upravnog odbora Cibone, Aco Petrović u dva je navrata dao kratkoročnu pozajmicu klubu, ukupno 176 tisuća kuna

Sljedeći vjerovnik je Nogometni klub Dinamo, a taj dug veže se na 2009. godinu kada nije bilo novca za plaće košarkašima Cibone, a oni su prijetili štrajkom. Da bi se štrajk izbjegao, uskočio je GNK Dinamo – odnosno, Zdravko Mamić, koji je posudio novac Ciboni i tako je nakratko smirena situacija u tom klubu. Prema ugovoru iz 2011. godine, Dinamo je posudio Ciboni osam milijuna kuna čije je vraćanje aneksima odgađano, a dijelom je kompenzirano reklamama za Dinamo u Dvorani Cibona tijekom njihovih utakmica.

Dug koji Cibona sada treba vratiti Dinamu je gotovo 870 tisuća kuna. Slijede trojica bivših košarkaša Cibone, a to su Marko Tomas (740 tisuća kuna), Davor Kus (561,5 tisuća kuna) i Lukša Andrić (524 tisuće kuna). Sva četvorica spomenutih bivših košarkaša Cibone, kao i ostali vjerovnici, potraživala su prije predstečajne nagodbe dvostruko više iznose od Cibone, koji su nakon predstečajne nagodbe značajno smanjeni, a klubu su oproštene i kamate.

Perfectus revizija izradila je dubinsko izviješće o strukturi duga Cibone i otkrila brojne nepravilnosti u poslovanju. FOTO: Tempo

Slijedi niz vjerovnika, od Zagrebačkog holdinga preko brojnih igrača, kako domaćih tako i stranih, raznih odvjetnika i menadžerskih agencija. Za ljubitelje kurioziteta, jedno ime se izdvaja. Cibona (još uvijek) duguje bivšem košarkašu Adnanu Bečiću 76 tisuća kuna. Bečiću, koji je u osamdesetima sa slavnom generacijom Cibone osvajao prvenstva Jugoslavije, europski Kup pobjednika kupova i Kup prvaka.

Plaćanja igrača kasnije su se sredila, ali je revizija naišla na zanimljiv podatak koji Klub uvodi u dodatne probleme. Cibona je igrače plaćala kroz predujmove te je na popisu za 2020. i 2021. godinu lista isplata igračima iznosila gotovo 3,7 milijuna kuna. Najviše je isplaćeno Scottu Reynoldsu koji je za Cibonu igrao u sezoni 2017/2018, a ponovo je došao u prosincu 2020. godine. Njemu je isplaćeno 648,5 tisuća kuna, dok je Shane Gibson, koji je igrao u sezoni 2019/2020, dobio 477 tisuća kuna. Prema zakonu, igrači koji dobiju predujam moraju klubu ispostaviti račun. Kako igrači nisu izdali račune tako nisu plaćeni porez i prirez, a u slučaju pojedinih igrača nisu plaćeni ni doprinosi, što predstavlja porezni prekršaj. Samo na porez i prirez trebalo je biti uplaćeno, a nije, blizu 600 tisuća kuna.

Igrači Cibone dobivali su predujam, za što su trebali izdati račune. Nisu ih izdali pa tako nije plaćen porez i prirez u iznosu od blizu 600 tisuća kuna

Ugovori s dvojicom posljednjih trenera Cibone iz vremena kada je Čavlović bio direktor, također je tema revizije. U veljači 2021. godine, nakon dvije i pol godine, smijenjen je trener Ivan Velić. U medijima mu se prigovaralo da je razlog taj što nije davao šansu mladim igračima koji su dovedeni zbog stvaranja nove Cibone. U nalazu revizije navodi se da je Veliću temeljem sporazuma o raskidu isplaćeno 367,4 tisuća kuna. Međutim, revizija navodi da je „uvidom u predmetni ugovor utvrđena dodatna obveza KK Cibona u iznosu od 197.600,00 kuna + 10 % manipulativni troškovi (uvećano za PDV), a koja nije evidentirana u poslovnim knjigama“. Zbog toga je Cibona do kraja siječnja ove godine morala isplatiti naknadu od 271,7 tisuća kuna.

Na mjesto Velića došao je srpski trener Vladimir Jovanović, koji je dobio otkaz u siječnju ove godine. Način na koji je plaćan, smatra revizija, bio je nepravilan. Prvo je s njime klub potpisao ugovor o radu po kojem Jovanović dobiva mjesečnu bruto plaću 12.500 kuna. Međutim, istoga dana potpisan je još jedan ugovor između Cibone (potpisao ga je Domagoj Čavlović) i Jovanovića kojeg je zastupala njegova agencija OBE SPORTS MANAGEMENT LTD. Prema ugovoru, bit će plaćen „za poslove trenera koji će uključivati prisustvovanje treninzima, redovnim i postsezonskim utakmicama i playoff mečevima koje Klub ima po rasporedu ili u kojima sudjeluje tijekom perioda važenja ugovora“. Za ostatak sezone 2020/2021 trebao je dobiti 20 tisuća eura, za sezonu 2021/2022 60 tisuća eura, a sezonu 2022/2023 70 tisuća eura. Iznosi su neto, a bili bi uvećani za bonuse. Dakle, za isti posao Jovanović je primao plaću, ali je i ispostavljao fakture, što zakonom nije dopušteno te je revizija upozorila da je takav ugovor neodrživ.

Aleksandar Petrović je 2015. postao predsjednik i član Uprave Cibone, najavljivao je dolazak sponzora u klub, nakon manje od dvije godine podnio je ostavku. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Iako Cibona duguje na sve strane, i njoj netko duguje. To je tvrtka Šimušić d.o.o. koja joj duguje 572.000 kuna, a ni kuna nije naplaćena u prvih devet mjeseci 2021. godine. Šimušić d.o.o. je zakupac lokala Stars caffe koji se nalazi u sklopu Košarkaškog centra Dražen Petrović. Mjesečni najam iznosi 900 eura plus PDV uvećano za najam prostora terase od 7400 kuna godišnje. Ugovor je istekao 31. prosinca 2021. godine i iako tvrtka Šimušić d.o.o. duguje Ciboni 572.000 kuna, direktor Čavlović je odlučio produžiti ugovor o najmu na još pet godina. Na ugovoru koji je potpisao direktor Čavlović kao datum sklapanja ugovora navodi se 30. prosinca 2021. godine. Problem je u tome što je Čavlović odstupio s pozicije direktora u listopadu 2021. godine pa revizori smatraju da taj ugovor nije pravovaljani dokument.

To je tek dio onoga što se navodi u reviziji, gdje revizori napominju da od knjigovodstvenog servisa Cibone nisu dobili sve dokumente potrebne za precizno utvrđivanje financijskog stanja. Prema tome, jasno je da Klub nije bio ni blizu onome što je najavljivao nakon potpisivanja predstečajne nagodbe, a to je da će do 2023. godine Cibona biti financijski sređen klub koji će poslovati u plusu. Sagledavajući sve navedeno, zaključak je da se Cibonu u ovom trenutku konačno vodi transparentno te da javnost ima uvid u sva relevantna dugovanja koja su stvarana niz godina, pa i desetljeća.

U tom kontekstu nova uprava i vodstvo Cibone traže podršku svih institucija, a ponajviše Grada Zagreba, u pokušaju da pronađu kvalitetnog investitora koji bi trebao osigurati izbjegavanje stečaja, podmirivanje svih dugova i dodatni kapital za održivi razvoj kluba.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.