fbpx

Kako je Banožić dobio nadimak Jaglac i hoće li USKOK istražiti njegove poruke Josipi Rimac o uhljebljivanju HDZ-ovaca

Autor:

Slavko Midzor, Hrvoje Jelavic, Patrik Macek/PIXSELL

Mario Banožić je Josipi Rimac otkrio koga je sve progurao da se zaposli u Uredu državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji da bi olakšao svoj uspon do ministarske funkcije u Vladi Andreja Plenkovića. U tome mu je pomagala i sumještanka Gabrijela Žalac, nedavno uhićena bivša ministrica europskih fondova, zbog koje je dobio nadimak Jaglac

Nacional je od izvora koji o tomu imaju neposredna saznanja doznao da Uskok raspolaže dokaznim materijalom na temelju kojeg bi mogao inicirati kazneni progon aktualnog ministra obrane Marija Banožića zbog zloupotrebe položaja i ovlasti. Taj dokazni materijal su SMS-ovi pronađeni u sadržaju mobitela koji je zaplijenjen u kontekstu afere Vjetroelektrane. Riječ je o mobitelu Josipe Rimac, bivše državne tajnice u Ministarstvu uprave. Ti SMS-ovi skriveni su među tisućama sličnih koje je Josipa Rimac razmjenjivala s brojnim dužnosnicima i prominentnim članovima HDZ-a. Ali postoji jednostavan način da ih Uskok pronađe jer se točno zna gdje se oni nalaze, kada su poslani, ali i što u njima piše. Spomenute poruke jasno ukazuju na to da se Mario Banožić upleo i intervenirao u jedan javni natječaj tijekom 2018. te putem tog natječaja u državnu službu progurao stranački podobne osobe, i to kako bi sebi osigurao preduvjete za lakši politički uspon unutar HDZ-a.

Uskok je to sve dosad možda mogao i ignorirati, ali sada za takvo što više nema izlike jer su Nacionalu dojavljene precizne koordinate kako ih locirati i istražiti.

Nacional je to doznao koncem protekloga tjedna, uz dosad nepoznate detalje o političkom usponu aktualnog ministra obrane Marija Banožića, njegovu prijateljstvu s nedavno uhićenom Gabrijelom Žalac, o tomu kako je u užem krugu političkih kolega zaradio nadimak Jaglac, kako je zbog straha za vlastitu političku budućnost kritizirao jedan od rijetkih konkretnih reformskih poteza premijera Andreja Plenkovića te, što je u svemu najintrigantnije, kako je prije svog političkog uzleta do ministarskih funkcija poslao dva SMS-a koja ga, po svemu sudeći, kvalificiraju za kazneni progon zbog zlouporabe položaja i ovlasti.

Bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac, koja je bila uhićena u aferi vjetroelektrane, dopisivala se i s Banožićem. FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Mario Banožić je Josipi Rimac doslovno prijavio koje je osobe progurao na pozicije u Uredu državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji u vrijeme dok je obnašao funkciju predstojnika tog ureda. U tim porukama naveo je njihova imena, kao i u kakvom su srodstvu s osobama u članstvu HDZ-a na tom području.

Time je, po svemu sudeĆI, radio političku uslugu dugogodišnjem gradonačelniku Grada Otoka Josipu Šariću, koji je od rujna 2018. preuzeo funkciju zamjenika glavnog tajnika predsjedništva HDZ-a zaduženog za pet slavonskih, Bjelovarsko-bilogorsku i Sisačko-moslavačku županiju. Bar je tako ispričao Josipi Rimac. Prema Planu prihvaćanja zaposlenika u državnu službu u tijela državne uprave i stručne službe i urede Vlade za 2018., na području Vukovarsko-srijemske županije bilo je predviđeno zapošljavanje ukupno četvero osoba na neodređeno radno vrijeme te troje vježbenika.

Poruke koje je Mario Banožić poslao Josipi Rimac sugeriraju da su javni natječaji za ta radna mjesta bili tek formalni dekor te da se unaprijed znalo tko će većinu tih mjesta popuniti. Ti Banožićevi SMS-ovi mogu se, ponavljamo, pronaći u sadržaju mobitela Josipe Rimac, koji joj je zaplijenjen kao tehnički uređaj na kojem istražitelji vjeruju da mogu pronaći dokaze za inkriminacije koje joj se stavljaju na teret u aferi Vjetroelektrane i drugim krakovima te afere.

 

Po povratku iz lova, Banožić je Gabrijeli Žalac htio pokloniti kiticu jaglaca, ali njezin suprug to nije dobro primio pa mu je rekao da te jaglace nosi svojoj supruzi. Jer bi ih mogao pojesti. Otad Banožića zovu Jaglac

 

Posebno je intrigantno što Uskok Josipu Rimac sumnjiči da je intervenirala kod Edite Grubišić, tadašnje v.d. predstojnice Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji, tijekom provedbe javnih natječaja za prijam u državnu službu na neodređeno vrijeme, da za četvero osoba osigura ostvarivanje najboljih rezultata na testiranju i zapošljavanje. Pa tako Uskok sumnja da je Edita Grubišić prije provođenja testiranja posredstvom Josipe Rimac dostavila tim osobama pitanja i zadatke i tako im omogućila ostvarivanje najboljeg rezultata. Nakon toga je donijela rješenja o njihovu prihvaćanju u državnu službu u Ured državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji, Ispostavi u Kninu.

Sada se pokazuje da proširenje istrage protiv Josipe Rimac u tom pravcu trasira put i za kazneni progon Marija Banožića. Dakako, primijene li se identični kriteriji u radu Uskoka i pronađu li se, osim tih poruka, i dodatni dokazi koji bi potvrdili snažne indicije o spornom Banožićevu angažmanu.

U vrijeme kada je slao sporne poruke, Banožić je bio u izuzetno bliskim odnosima s Gabrijelom Žalac, ali i njenim suprugom Mariom, koji je netom po njenom uhićenju izgubio živce i zaprijetio novinarima koji su pratili pretres njihove obiteljske kuće. Izvor koji o tomu ima neposredna saznanja otkrio je Nacionalu da je Banožić jednom prilikom po povratku iz lova pokušao Gabrijeli Žalac, kao znak pažnje, pokloniti kiticu jaglaca nabranih u šumi. Međutim, njezin suprug to nije dobro primio. O tomu taj izvor kaže:

„Kad je to vidio Mario Žalac, rekao je Banožiću da ih nosi svojoj supruzi. Jer bi ih mogao pojesti. Tako mu je u užem krugu upućenih ostao nadimak Jaglac.“

U vrijeme kada je slao sporne poruke Josipi Rimac, ministar Mario Banožić bio je u izuzetno bliskim odnosima s Gabrijelom Žalac, ali i s njenim suprugom Mariom. FOTO: Patrik Macek, Goran Stanzl/PIXSELL

Banožić je bio blizak s Gabrijelom Žalac jer je, po svemu sudeći, ona imala presudnu ulogu u tomu da aktualni ministar obrane uopće postane predstojnik Ureda državne uprave za vukovarsko-srijemsku županiju. Izvor blizak oboma za Nacional je o tomu rekao:

„Njih dvoje bili su školski prijatelji i radili zajedno u Županiji. Kad je Gabi napredovala, Banožić je tražio način da i on profesionalno i politički iskorači. Nakon što je ona postala ministrica u Plenkovićevoj vladi, tražila je od tadašnjeg ministra uprave Lovre Kuščevića da progura Banožića za predstojnika Ureda državne uprave za tamošnju županiju. Predstojnik je, po tadašnjem ustroju, izravno odgovarao predsjedniku Vlade i svaki od njih je morao proći sigurnosnu provjeru. Vlada nije baš sve kandidate potvrđivala.

Tako, primjerice, u Splitu nije prošao Bekavac, a ni Zmijanović u Šibeniku. Tomislav Čuljak se protivio da na tu funkciju bude imenovan Banožić. Bilo je to zato što je Gabrijelu Žalac u Vladu odabrao Plenković bez da je o tomu diskutirao s Čuljkom. Ona u to vrijeme nije bila pod Čuljkovom kontrolom. Banožić je to, dakako, shvatio pa se i on počeo otimati Čuljkovoj kontroli. Kuščeviću to nije bilo lako provesti. Međutim, Kuščević je također imao svoje ambicije vezane uz korištenje europskih fondova, što je tada bio resor Gabrijele Žalac, pa je procijenio da mu se isplati njoj tada napraviti tu uslugu.“

Banožić je kadroviranjem u uredu Državne uprave radio uslugu gradonačelniku Otoka Josipu Šariću, zamjeniku glavnog tajnika HDZ-a. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Međutim, nedugo nakon što je dospio na tu funkciju, Banožićevu statusu zaprijetila je reforma državne uprave koju je počela najavljivati Plenkovićeva administracija.

U ljeto 2018. Plenković je izjavio da će Vlada do kraja godine pripremiti zakonski okvir za pripajanje ureda državne uprave županijama. Bilo je to nakon četvrtog sastanka Vlade sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Udruge općina te predsjednikom saborskog Odbora za lokalnu (regionalnu) samoupravu.

„Župane smo izvijestili da Vlada namjerava do kraja godine stvoriti zakonski okvir za pripajanje ureda državne uprave sa županijama. Tako želimo županijama dati i više ovlasti i više zadaća, uz odgovarajuća financijska sredstva za obavljanje niza poslova, što smatramo da je dobro i korisno“, izjavio je tada premijer Plenković novinarima.

 

SMS poruke iz mobitela Josipe Rimac, koje bi USKOK vrlo jednostavno mogao pronaći, otkrivaju kako se Banožić upleo u natječaj 2018. moguće da bi si osigurao preduvjete za politički uspon u HDZ-u

 

Nedugo potom ministar Malenica sazvao je svojevrsni radni kolegij u Vodicama, u hotelu Olympia Sky, kojem je prisustvovao veći broj zaposlenih u HDZ-ovoj administraciji. Među njima su bili i Josipa Rimac i Mario Banožić. Banožić se tada usprotivio ideji pripajanja ureda državne uprave županijama. Njemu je to smetalo jer je pretpostavljalo da će se on vratiti raditi u okrilje župana Bože Galića, što bi mu bio korak unatrag.

Tada je Banožić pred svima okupljenima u Vodicama rekao Malenici kako misli da je najavljena reforma najveća pogreška. Potom ga je, također pred svima prisutnima, Josipa Rimac upitala zašto to nije izgovorio pred premijerom Plenkovićem.

Najavljena reforma formalno je provedena u prosincu 2019. Međutim, već i prije toga Banožić je dodatno politički uzletio kada se sredinom te godine dogodila rekonstrukcija Plenkovićeve vlade.

Bivši politički tajnik HDZ-a Tomislav Čuljak protivio se tome da Mario Banožić bude izabran za predstojnika Županijskog ureda državne uprave. FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Prvo je sredinom srpnja 2019. Plenković službeno objavio da iz Vlade odlaze Tomislav Tolušić, Nada Murganić i Gabrijela Žalac. Potom je neopozivu ostavku dao i Goran Marić, pritiješnjen brojnim aferama. Ubrzo potom naslijedio ga je Mario Banožić.

Uz Marića se tih tjedana vezalo nekoliko poslova koji su podigli sumnju u postojanje sukoba interesa. Svega par tjedana kasnije pokazalo se da je Goran Marić pod istragom Uskoka zbog sumnjive prodaje državnog zemljišta od 85,6 hektara u Brodskoj Varoši kod Slavonskog Broda. Za to zemljište bio je zainteresiran Grad Slavonski Brod, ali je ono odlukom Vlade, a na temelju prijedloga Ministarstva državne imovine u Marićevu mandatu, prodano privatnoj tvrtki Marsonia Glas u vlasništvu ministrova prezimenjaka, prijatelja i zemljaka Dragana Marića.

Obojica su, naime, rođena u Grudama u Hercegovini, a uz isto prezime povezuje ih dugogodišnje nogometno prijateljstvo. Marsonia Glas godinu ranije uprihodila je samo 11.875 kuna, uz gubitak u poslovanju od 59.216 kuna. Osnivač te tvrtke je tvrtka Drinus, čiji je direktor Alen Marić, sin Dragana Marića.

 

Za osobe koje je progurao na pozicije u Uredu državne uprave Vukovarsko-srijemske županije Banožić je u porukama Josipi Rimac naveo u kakvom su srodstvu s članovima HDZ-a na tom području

 

Nacional je nedavno otkrio kako je Banožić po mnogo čemu usvojio način funkcioniranja koji je na koncu Goranu Mariću trasirao put prema neopozivoj ostavci. Dodatno je intrigantno da je Banožić po dolasku u Ministarstvo državne imovine naslijedio i pomoćnike Ivanu Pintar i Leona Žulja. Oni su i dalje na tim funkcijama.

Malo je poznato da su upravo njih dvoje inicijalno bili obuhvaćeni mjerama tajnih izvida koje su na koncu rezultirale proširenjem koje je dovelo do otvaranja afere Vjetroelektrane i posljedično uhićenja Josipe Rimac. Kakva je sudbina tih tajnih izvida, što se mjerama prisluškivanja prikupilo i o čemu su oni razgovarali s Mariom Banožićem, zasad je prvorazredna službena tajna.

Od bivšeg ministra državne imovine Gorana Marića Banožić je naslijedio dvoje pomoćnika. FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.