Kako do zdravstvene zaštite na odmoru: Pacijenti se ne smiju odbiti

Autor:

Ljetna turistička sezona i ove je godine otvorila pitanje dostupnosti liječničke skrbi na turističkim destinacijama, pa iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) poručuju da hrvatski građani potrebnu liječničku pomoć, uz zdravstvenu iskaznicu, mogu zatražiti izvan mjesta prebivališta u bilo kojoj ordinaciji primarne zdravstvene zaštite, koja ima ugovor s HZZO-om.

  • Na Hitnoj pomoći ili u bilo kojoj ordinaciji opće medicine, stomatologije, pedijatrije i ginekologije, ne mogu odbiti pacijenta s akutnim zdravstvenim problemima i bolnim stanjima koja zahtijevaju momentalnu liječničku pomoć, ističu u HZZO-u.

 

Građane podsjećaju da planirane preglede i upućivanje na specijalističke preglede ipak moraju obaviti kod svojeg izabranog doktora u mjestu prebivališta.

Turisti liječničku uslugu mogu potražiti i u turističkim ambulantama, koje ugovara i plaća lokalna samouprava. No one nisu ugovorene ambulante HZZO-a i ne obavljaju preglede na teret obveznog zdravstvenog osiguranja, pa građani uslugu moraju sami platiti. Cijene su, doznaje se u HZZO-u, formirane prema cjeniku zdravstvenih usluga Hrvatske liječničke komore, po kojemu prvi pregled specijalista opće medicine, ginekologa ili pedijatra stoji 220 kuna, a kontrolni oko 150 kuna.

S obzirom da ne ugovaraju turističke ambulante, niti sudjeluje u njihovoj organizaciji, u HZZO-u nemaju ni podatak koliko trenutno turističkih liječničkih timova radi na hrvatskoj obali i otocima.

Strani državljani iz država članica Europske unije mogu sa svojom Europskom karticom zdravstvenog osiguranja (EHIC) u ugovornim ordinacijama zdravstvene zaštite ostvariti pravo na neodgodivu zdravstvenu zaštitu. Troškovi zdravstvenih usluga koje se koriste na temelju EHIC kartice, HZZO refundira od inozemnog zdravstvenog osiguranja, a turisti moraju platiti participaciju za one usluge koje bi platili i hrvatski osiguranici koji nemaju ugovoreno dopunsko zdravstveno osiguranje.

U turističkim ambulantama koje nisu ugovorne ustanove HZZO-a stranim turistima se sve zdravstvene usluge naplaćuju, odnosno, Europska kartica zdravstvenog osiguranja se ne može koristiti za usluge pružene u turističkoj ambulanti. Turist u mjestu boravka može otići u ambulantu u koju želi.

Turisti koji dolaze iz zemalja koje nisu članice EU, zdravstvenu zaštitu koriste prema odredbama pojedinog ugovora o socijalnom osiguranju (Bosna i Hercegovina, Turska, Makedonija, Srbija i Crna Gora) na temelju posebnih potvrda, koje im izdaje njihovo zdravstveno osiguranje. Turisti iz zemalja s kojima Hrvatska nema ugovor o socijalnom osiguranju, troškove zdravstvene zaštite snose osobno.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)