Kako ciljanim treningom i zdravim odmorom izbjeći trkačke ozljede

Autor:

Zeljko Hladika/PIXSELL

Trčanje je jedno od najpopularnijih fizičkih aktivnosti, ali uz brojne prednosti za zdravlje, ono može biti i opasno, piše fitness.com.hr.

Rizik od razvoja ozljeda je velik pa je nužna priprema, dobro zagrijavanje, kvalitetna obuća i dodatni trening. Pretjerivanje i ‘krivi korak’ su također uzrok razvoja uobičajenih ozljeda.

Profesionalni sportaši, rekreativci i mnoge druge osobe često mogu patiti od simptoma pet najčešćih ozljeda od kojih boluju trkači, a postoje načini kako ih izbjeći.

1. Plantarni fascitis

Plantarni fascitis uzrokuju stopala koja nisu dovoljno jaka da se nose s čestim udarcima o tlo. Ozljeda zahvaća područje pete i česta je u mnogim sportovima. Uz jačanje donjeg dijela nogu, odgovarajuća obuća, kvalitetne tenisice i ulošci ublažavaju bol.

2. Trkačko koljeno

Trkačko koljeno uzrokuje upala koljena, a bol je najizraženija kada se krećete nizbrdo ili tijekom izvođenja dugotrajnog čučnja. Prevelika opterećenja i nemogućnosti kvalitetnog oporavka tkiva unutar koljena su glavni uzroci ove ozljede. Trkačko koljeno se liječi mirovanjem, jačanjem mišića i usporavanjem tempa trčanja.

3. Sindrom trkačke potkoljenice 

Odmor i istezanje su najbolji načini za umirivanje sindroma trkačke potkoljenice. Mala fraktura u potkoljeničnoj kosti izaziva bolove prilikom svakog koraka. Nakon odmora, profesionalni sportaši mogu uz stručno vodstvo polagano krenuti s povećanjem opterećenja u treningu i razvojem veće izdržljivosti.

4. Tendinitis Ahilove tetive

Ova ozljeda zahvaća područje pete i lista. Prenaprezanje, ukrućeni mišići lista i neodgovarajuća obuća dodatno pojačavaju simptome ozljede. Za potpuni oporavak treba puno vremena za pravilno zacjeljivanje pa morate biti strpljivi. Jačanje mišića lista i nogu izvrsna je preventivna metoda.

5. Tendinosis tibialis posterior

Tendinosis tibialis posterior zahvaća cijelu potkoljenicu od koljena do gležnja i stopala, što je vrlo opasno. Najveći pritisak stvara se na stopalu, nemogućnost zakretanja stopala prema unutra ili prema van i snažni bolovi tijekom hodanja pokazuju ozbiljnost ozljede. Led i istezanje nakratko ublažuju bol, često se preporučuju masaže, pa čak i operacija.

OZNAKE: noge, trčanje, ozljeda

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.