Kada je palestinski predsjednik Mahmud Abbas posjetio Peking u lipnju, Kina je obećala “kineskom mudrošću i snagom” doprinijeti rješavanju dugotrajnog sukoba između Palestinaca i Izraela.
To obećanje, nakon što je Peking posredovao u pomirenju između Iran i Saudijske Arabije, gorčkih rivala, široko se promatralo kao dio kineske ambicije da proširi svoj diplomatski utjecaj na Bliskom istoku, regiji kojom tradicionalno dominira američka moć.
Nekoliko mjeseci kasnije, ponuda Pekinga da posreduje u mirnom rješavanju jednog od najtežih sukoba na svijetu testirana je novim izbijanjem rata između Izraela i Gaze, nakon što je palestinska militantna skupina Hamas izvela napad na Izrael.
Do sada, kineski odgovor na krizu – koja je rezultirala najmanje 1.200 izraelskih mrtvih zajedno s 950 Palestinaca i tisućama ranjenih ili raseljenih – bio je poziv na suzdržanost s obje strane, bez osude Hamasa za divljanje koje je rezultiralo ubojstvom civila i otmicom taoca.
Kineski lider Xi Jinping, koji je predstavio inicijativu za sigurnost na Bliskom istoku pod kineskim vodstvom kao alternativu američkom sustavu kada je zadnji put posjetio regiju u prosincu, još uvijek nije dao javnu izjavu o sukobu.
Stručnjaci tvrde da ova reakcija može otkriti ograničeni utjecaj Pekinga u regiji, unatoč službenoj propagandi koja predstavlja Kinu kao novog mirotvorca svijeta.
“Kina stvarno nema iskustva ili stručnosti u regiji da bi napravila značajne promjene” u dugotrajnom i složenom sukobu između Palestine i Izraela, rekao je Jonathan Fulton, viši istraživač smješten u Abu Dhabiju.
“Ne vidite vlasti u regiji koje pitaju: ‘Koje je kinesko rješenje za ovo?’ jer ih se još uvijek ne smatra uvjerljivim akterom ovdje”, zaključio je, piše CNN.
Komentari