Kadulja je jedna od najljekovitijih biljaka na Zemlji, a raste duž cijele naše obale i otoka. I sam latinski naziv – Salvia, od glagola salvare, što znači spašavati liječiti – govori o njezinim moćima.
Kadulja se najčešće koristi u obliku čaja. Med od kadulje također je jedan od aromatičnijih i zdravijih, a koristi se za liječenje dišnih puteva. Potiče izbacivanje sluzi. Iako je cvijet ljekovit, puno je ljekovitiji list kadulje.
Raste li vam u vrtu ili u blizini kuće kadulja, imate najbolji mogući lijek za zubobolju i desne. Uberite par listova i žvačite ih par minuta. Postupak ponovite nekoliko puta kroz dan i bol će proći.
Kadulja ima jaka antiseptička svojstva te ubija viruse i bakterije.
Čaj od kadulje može se i grgljati – tako liječite grlobolju i ranice u ustima. Kadulja je i odličan osvježivač daha.
Koristi se i u njezi kože te kao sredstvo za dezinfekciju rana. Zaustavlja krvarenje i pospješuje zacjeljivanje rana.
Kadulja je i spazmolitik – opušta mišiće.
Pomaže kod astme i dišnih problema, osobito ako se njome inhalirate.
Za žensko zdravlje
Osim toga, odlična je saveznica ženskog zdravlja. Pomaže kod poremećaja menstrualnog ciklusa, potiče zdravlje reproduktivnog sustava te je neizostavna pomoć u menopauzi – umiruje, regulira znojenje.
Kod osoba koje se prejako znoje, kadulja djeluje tako da smanjuje znojenje. Kod onih koje se premalo znoje, potiče ga.
Odlično djeluje na kožu i na kosu. Smanjuje upale na koži, ublažava akne, a tradicionalno se koristi za tretiranje masne kose.
Kamfor, jedan od ključnih spojeva u kadulji, potiče regeneraciju stanica kože, usporava znakove starenja i smanjuje stvaranje bora.
Čaj od kadulje
Bitno je reći da se čaj od kadulje priprema tako što ćete listove kadulje kuhati u kipućoj vodi pet minuta kako bi se smanjila razina tujona – snažnog antiseptika koji treba dozirati. Nemojte ga kuhati kraće.
Također, ne pretjerujte s konzumacijom i nemojte ga piti ako patite od epilepsije ili ste trudni ili dojite. Ne zaboravite da je kaduljalijke, a lijekovi se uzimaju s oprezom.
Ako ćete kadulju grgljati pa ispljunuti ili je koristiti za vanjsku primjenu, listiće prelijte kipućom vodom i ostavite nekoliko minuta.
Ovo su tek neke od zdravstvenih dobrobiti biljke koja se od davnina koristi u medicini. Čak i ako vam nije važan njezin učinak u zdravlje, nećete požaliti posadite li je u vrtu.
Divno miriše i izgleda, a njezino cvijeće privlači oprašivače, osobito pčele. Iako je mediteranska biljka i voli sunce, uspijevat će i u kontinentalnoj Hrvatskoj. Bitno je osigurati joj dobro drenirano tlo.
Komentari