SUDAC NIJE KRIV Dalić: ‘Kritičari se moraju ustati kada govore o ovim igračima i reprezentaciji’

20.06.2024., Neuruppin, Njemacka - Europsko prvenstvo 2024. Konferencija za medije hrvatske nogometne reprezentacije na trening-igralistu Volksparkstadion. Zlatko Dalic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Hrvatska reprezentacija remizirala je s Italijom 1:1 u zadnjem kolu skupine B Europskog prvenstva. Tako završava na trećem mjestu u grupi s dva osvojena boda i samo u teoriji ima nadu za prolazak u osminu finala.

Vodila je Hrvatska od 55. minute golom Luke Modrića, no u osmoj minuti sudačke nadoknade, odnosno u zadnjem napadu na utakmici, Mattia Zaccagni šokirao je momčad Zlatka Dalića i zabio za prolazak Italije.

Hrvatska može proći samo kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe, no za to joj se mora poklopiti nekoliko rezultata. U utorak Engleska mora pobijediti Sloveniju s barem tri gola razlike, a Danska mora pobijediti Srbiju. Zatim se u srijedu mora dogoditi da Turska pobijedi Češku, a Portugal Gruziju.

DAO SI ODUŠKA Dalić napunio naslovnice svjetskih medija: ‘Hrvatski izbornik širi teorije zavjere’

Izbornik hrvatske reprezentacije će u kampu u Neuruppinu održati konferenciju za medije s početkom u 12 sati, a tekstualni prijenos te press konferencije pratite uživo na portalu Nacional.hr.

Marko Pjaca, Marco Pašalić nisu dobili minute. Kako to komentirate?

Tu je 26 igrača i ne mogu igrati svi, to je tako. Danas ću odraditi sastanak s igračima i tim dečkima ću se posebno zahvaliti jer su bili jako korektni. Njihovo vrijeme dolazi. Hvala igračima na ovih mjesec dana. Moja najveća isprika ide Domagoju Vidi.

S nama je mjesec dana, nije igrao ni minute, on je legenda i ispričat ću se pred svima što nije igrao ni minute. Podrška je, ne pokazuje nezadovoljstvo, a znam da mu je teško, da mu je krivo, ali zavređuje moje pohvale i isprike, iako nije na meni da se ispričavam nekome.

Postoji još ta teoretska šansa, kako uopće pripremati ekipu?

Ja sam prvi koji ne gubim vjeru i nadu, ali dva penala promašiš, primiš dva gola u nadoknadi i Mađarska da gol u 98. Ako mi nismo nikoga pobijedili, onda nismo zavrijedili proći dalje. Daj bože da se dogodi, čekat ćemo, ali sve je bilo u našim rukama.

Kvalifikacije su već na jesen. Imate li viziju kako će Hrvatska izgledati?

Što god da se desi, Liga nacija mora biti priprema i podloga za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. Kroz tih šest utakmica mora se složiti reprezentacija koja će ili nastaviti Ligu nacija ili igrati kvalifikacije. To je plan, treba ga jasno komunicirati prema javnosti, a plan je plasman na Svjetsko prvenstvo.

Kroz te utakmice Lige nacija moramo vidjeti tko, što i kako, tko će igrati, tko neće. Sigurno da reprezentacija zahtjeva remont, okomitost i moderniji nogomet i moramo gledati u tom smjeru.

Lukine suze su obišle Europu. Jeste li razgovarali i hoće li vaša odluka ovisiti i o njegovoj?

Svatko odlučuje sam za sebe. Modrića već dvije godine spremamo u penziju. Na njemu je da sam odluči, nisam razgovarao s njim o tome. Imamo dobar odnos, ali to ćemo prepustti Luki da odluči on sam za sebe i ja sam za sebe. Naš put je bio zajednički ovih sedam godina, jako smo bili povezani, ali ćemo svatko odlučiti sam za sebe.

Kinezi i Japanci u dresovima Modrića u Leipzigu, svi misle da se oprašta?

Kažem, nismo o tome razgovarali. Nije bilo ni vrijeme za to. Činjenica da ti ljudi prate Hrvatsku je ono što ja govorim, što je postala hrvatska reprezentacija. Kakva priča, kakav brend… Četiri milijuna ljudi i da mi bez ičije podrške sve to radimo.

Ali, sad moramo biti jaki i čvrsti kad nismo uspjeli. Moramo biti smireni i ne pasti na te nekakve tragedije nego ići dalje. To je život. Luka će odlučiti sam i što god odluči, moramo mu se samo nakloniti. Ne samo njemu, nego većini ovih starijih igrača za koje sam ja posebno emotivno vezan. Možemo mi govoriti što hoćemo, ali ćemo nakon par idućih godina, pet, šest, deset, pa ćemo vidjeti gdje smo i što smo.

Kako ste preživjeli oba gola. Naš nakon promašenog penala i onda talijanski u zadnjim sekundama?

Kako smo i planirali, u poluvremenu smo se dogovorili da idemo u potpuni rizik. Sve je bilo kako smo planirali. Prvo poluvrijeme nula, da ne primimo gol ako ga već ne zabijemo. Talijani su dobra reprezentacija, prvaci Europe. U tome smo uspjeli, krenuli smo bolje u drugom poluvremenu, Budimir je sjajno reagirao i zabili smo gol.

Prije toga je Luka promašio penal i za minutu daje gol iz igre i postaje najstariji strijelac u Europskim prvenstvima. Sve ti se slaže, njemu se vraća samopouzdanje i normalno da je Italija krenula va banque. Nismo se željeli grčevito braniti, ali bili smo prisiljeni jer smo se potrošili.

Uveli smo igrače da nam donesu stabilnost i to smo držali. Oni su imali inicijativu, ali nisu imali neku izgledniju situaciju za gol. Taman smo se posložili, ušao je i Majer i idemo u kontru tri na dva u 95. minuti i moramo reagirati kvalitetnije.

I onda dvije odluke suca, dva kriva faula, ali i u toj situaciji moramo reagirati bolje. Stati pred loptu, ne dati da izvedu, ali nismo. Ispadne nam jedan stoper, drugi stoper, bek i čovjek pogodi rašlje iz suprotnoga kuta. Kad dođeš do te osme minute nadoknade moraš nešto napraviti, leći na loptu, nešto… Mogao je netko od nas ući u teren, ne znam. I onda svira kraj dok su oni još slavili.

Od euforije do šoka i tuge, ne znaš što bi napravio u tim trenucima. To je nogomet, nekad ti da, nekad ti uzme. To je tako.

JUNAK ITALIJE Hrvatskoj je zabio prvi reprezentativni gol, pa ispalio: ‘Nisam ni znao da je to zadnji napad’