Poslovica kaže – kada njemačko gospodarstvo zakašlje, ostale zemlje u Europi dobiju upalu pluća. Činjenica da je najsnažnije europsko gospodarstvo počelo slabiti još lani – naime 2023. godinu provelo je u recesiji, a nedavno je Njemački ekonomski institut iznio procjenu kako će u 2024. pasti za 0,5 posto.
Nezadovoljstvo ekonomskom situacijom jasno i glasno izražavaju poljoprivrednici, koji su započeli s velikim jednotjednim prosvjedom, dok željezničko osoblje i vozači kamiona prijete štrajkom i blokiraju prometnice. Njihove pritužbe kreću od visine plaća, preko uvjeta rada do smanjenja poljoprivrednih subvencija i poskupljenja cestarina.
Zbog svega navedenog i podrška koalicijskoj vladi na čelu s premijerom iz redova SPD-a, Olafom Scholzom, rekordno je niska i u prosincu je iznosila tek 17 posto. Uz to, postoji i opravdan strah da bi, u istočnim pokrajinama gdje se ove godine održavaju regionalni izbori, na valu tog nezadovoljstva vlast mogla preuzeti radikalna desnica.
Gost dana Radio Nacionala Josip Juratović, dugogodišnji zastupnik SPD-a u njemačkom Bundestagu rekao je: “Mislim da se prosvjedi koji se odvijaju, s vanjskog gledišta, više promatraju senzacionalistički. Naime, radi se samo o proračunu za 2024. godinu koji smo trebali zaključiti prije Nove Godine, međutim odlukom Ustavnog suda rečeno nam je da je proračun previsok za 60 milijardi eura. Logično je da ćemo morati napraviti određene ustupke i smanjiti subvencije da bi uštedjeli te novce. Moramo izvršiti pregled svih sektora. U planu je bilo da se uskrati poljoprivrednicima prije svega subvencije na gorivo, a na drugoj strani da plaćaju porez na poljoprivredna vozila. To je bilo malo previše i zato sam i sam bio kritičan prema toj odluci kabineta, tako da smo odustali od poreza na tablice”.
O samom odvijanju prosvjeda Juratović je iznio najnovije informacije: “To se sad relativno stišalo. Logično je da su slike velikih poljoprivrednih mašina moćna slika koja ostavlja utisak malo drugačiji nego kad izlaze radnici na ulice. Činjenica je da poljoprivrednici, ne samo u Njemačkoj, nego u cijeloj Europi stoje pred ogromnim izazovima. Sve je teže održati cijene i tražiti one koje bi trebali dobiti. Cijela situacija se stišala, jedino je bila ružna slika, i tu su se svi poljoprivrednici i udruge poljoprivrednika pokušale obraniti od toga da različiti populisti i radikalna desnica to iskoristi kako bi to pokazali kao krizu vlade, a ne kao normalan proces”, zaključio je Josip Juratović.
Komentari