Jug Europe ‘prži’ se na visokim temperaturama, Španjolska i Portugal bore se sa šumskim požarima

Autor:

epa10072820 A helicopter pours water into the flames of a forest fire in Mijas, Malaga, southern Spain, 15 July 2022. Regional authorities activated the first level of the Emergency Plan for Forest Fire Emergencies as the fire has been spreading since noon and some residential areas have already been evacuated.  EPA/DANIEL PEREZ

EPA/DANIEL PEREZ

Vlasti diljem južne Europe u nedjelju su nastojale uspostaviti kontrolu nad šumskim požarima na tisućama hektara zemlje u Španjolskoj, Grčkoj i Francuskoj, gdje su zbog visokih temperatura evakuirane tisuće ljudi.

U Španjolskoj su helikopteri ispuštali vodu na požare dok su velika vrućina i planinski teren vatrogascima otežavali posao.

Nacionalna meteorološka agencija AEMET izdala je u nedjelju upozorenje zbog visokih temperatura, s prognoziranim najvišim temperaturama od 42 stupnja Celzija u Aragonu, Navarri i La Rioji, na sjeveru. Rečeno je da će toplinski val završiti u ponedjeljak, ali su upozorili da će temperature ostati “abnormalno visoke”.

Španjolska se već gotovo tjedan dana bori s toplinskim valom, s najvišim temperaturama koje su dosezale 45.7 stupnjeva Celzija.

U pokrajini Malagi, šumski požari gorjeli su do kasno u noć, pogodivši lokalno stanovništvo nedaleko od Mijasa, grada koji je popularan među turistima iz sjeverne Europe.

Britanski umirovljenici William i Ellen McCurdy morali su u subotu brzo pobjeći iz svoga doma. Odvedeni su u lokalni sportski centar s drugim evakuiranim ljudima.

“Bilo je vrlo brzo. Nisam to uzeo preozbiljno. Mislio sam da ga imaju pod kontrolom i bio sam vrlo iznenađen kad je izgledalo da kreće u našem smjeru i tad nam je rečeno da moramo ići. Ostavili smo puno stvari”, William (68) je ispričao Reutersu.

“Zgrabili smo nekoliko važnih stvari i pobjegli u trenutku kad su svi u ulici bili u pokretu”, rekla je Ellen.

Mari Carmen Molina, lokalna vijećnica u Alhaurinu, jednom od evakuiranih gradova, rekla je da se brine da bi domovi stanovnika mogli biti uništeni.

“To je užasno. Vrlo je teška situacija”, rekla je.

U Portugalu, s temperaturama koje su pale za vikend, bila su aktivna samo dva šumska požara u nedjelju, oba na sjeveru, prema riječima vlasti.

Portugalsko ministarstvo zdravstva reklo je kasno u subotu da je u proteklih sedam dana od toplinskog vala umrlo 659 osoba, uglavnom starijih. Reklo je da je tjedni vrhunac kad je umrlo 440 osoba bio u četvrtak, kad su temperature prešle 40 stupnjeva u nekoliko regija i 47 na meteorološkoj postaji u okrugu Vizeu u središnjem dijelu zemlje.

U Grčkoj, vatrogasna služba rekla je da je u 24 sata izbio 71 požar. U nedjelju je više od 150 vatrogasaca gasilo je požar koji je gorio od petka na otoku Kreti. Plamen su nosili snažni vjetrovi. Lokalni dužnosnici vatrogasnog odreda rekli su u nedjelju da je požar djelomično ugašen.

Vlasti u južnoj Francuskoj rekle su u nedjelju da se i dalje bore sa šumskim požarima koji su prisilili tisuće ljudi na bijeg iz svojih domova.

U Britaniji, nacionalna meteorološka služba izdala je prvo crveno upozorenje na ekstremne vrućine za dijelove Engleske u ponedjeljak i utorak, predviđajući da se temperature mogu popeti na 40 stupnjeva i srušiti prethodni rekord od 38.7 stupnjeva iz 2019. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.