JUDITH SARGENTINI 2018. IZAZVALA SENZACIJU: Tko je nizozemska Zelena koja je udarila na mađarskog diktatora

Autor:

EP Plenary session - The situation in Hungary

Genevieve ENGEL/Europski parlament

Objavljeno u Nacionalu br. 1065, 18. rujan 2018.

JUDITH SARGENTINI, članica nizozemske Stranke zelenih, u Europskom parlamentu izazvala je senzaciju svojim oštrim napadom na Viktora Orbána te potakla europarlamentarce da Mađarskoj izglasaju sankcije

S 448 glasova za i 197 protiv, Europski parlament prošloga tjedna u Strasbourgu usvojio je izvješće o stanju u Mađarskoj koje je predstavila Judith Sargentini iz Kluba zastupnika Zelenih / Europskog slobodnog saveza.

Izvješće u kojem se traži aktiviranje članka 7. Lisabonskog ugovora, zbog opasnosti da Mađarska teško prekrši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija, podijelilo je Europski parlament, ali i Europsku pučku stranku (EPP), čije su članice glasale po savjesti. Predsjednik Europskih pučana, Nijemac Manfred Weber, koji je istaknuo svoju kandidaturu za Spitzenkandidata, odnosno predsjednika EU komisije, glasao je za Izvješće, dok su, na primjer, članice HDZ-a – Dubravka Šuica, Ivana Maletić, Željana Zovko i Marijana Petir – glasale protiv, kao i zastupnica Europskih konzervativaca Ruža Tomašić.

Ključna područja oko kojih je Europski parlament izrazio zabrinutost su neovisnost sudstva, sloboda izražavanja, korupcija, prava manjina i pitanje migranata. Bivši liberal i jedan od prvih stipendista Georgea Sorosa, mađarski premijer Viktor Orbán, od dolaska na vlast 2010. prometnuo se u vođu tvrde desnice unutar vlastite političke grupacije Europskih pučana, u kojoj ima mnogo kritičara, ali koja ipak treba njegove zastupnike u Europskom parlamentu. Predsjednik EU komisije Jean Claude Juncker jednom prilikom pozdravio ga je s „gdje si diktatore!“ Pa ipak, zanimljivo, u svom posljednjem govoru o stanju Unije nije ga spomenuo niti jednom riječju.

Inače, to je prvi put od njegova osnivanja da je Europski parlament odlučio pozvati Vijeće EU-a na pokretanje postupka protiv jedne članice, a koji bi u kasnijoj fazi mogao dovesti do privremenog oduzimanja prava glasa u Vijeću u kojem sjede šefovi država i vlada zemalja članica. Problem je u tome što se takva odluka mora donijeti jednoglasno, no već sada je jasno da će protiv nje biti Poljska, protiv koje je EU Komisija pokrenula isti postupak, a vrlo moguće i Hrvatska. Izglasavanju Izvješća prethodila je burna rasprava u Europskom parlamentu, pale su mnoge teške riječi i optužbe na račun mađarske vlade, koja je, s druge strane, dobila nepodijeljenu podršku najdesnijih i najkonzervativnijih stranaka. Zvijezda rasprave bila je izvjestiteljica Judith Sargentini iz Kluba zastupnika Zelenih / Europskog slobodnog saveza, koja je posebno naljutila Viktora Orbána. Rođena i odrasla u Amsterdamu, Judith Sargentini diplomirala je modernu povijest i specijalizirala se za totalitarne režime i demokratizaciju Europe. Članica Zelenih postala je 1998. godine, a na početku karijere radila je za nevladine udruge i bila zastupnica u Gradskoj skupštini Amsterdama. Zastupnica u EU parlamentu postala je 2009. godine. U ovom mandatu koordinatorica je Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, članica Odbora za razvoj, kao i Odbora za ljudska prava, Izaslanstva za južnu Afriku i Grupe za potporu demokraciji i koordinaciju izbora. Nakon što je njeno Izvješće izglasano u Europskom parlamentu, Judith Sargentini dala je intervju tjedniku Nacional.

NACIONAL: Vrlo strastveno prezentirali ste svoje izvješće o Mađarskoj u Europskom parlamentu i izazvali burnu raspravu, ali i negativne reakcije dijela zastupnika koji predstavljaju europsku desnicu i podržavaju Viktora Orbána. Otkud ta strast? Jeste li bili u Mađarskoj?

Ja sam općenito strastvena kada se radi o vladavini prava i zaštiti ljudskih prava. Prije svega zato što smatram da je jedan od glavnih zadataka i ciljeva projekta Europske unije zaštita prava svakog pojedinca. Da, posjetila sam Mađarsku u funkciji europske parlamentarke, ali i privatno i vrlo sam temeljito promatrala što se događa u toj zemlji još od 2010. godine. Nakon svega došla sam do zaključka da su sve slobode, na svim područjima, opasno ugrožene. Od pravosuđa – gdje su doneseni zakoni koji Vladi omogućuju zamjenu sudaca onima koji su skloniji vladajućem režimu, preko civilnog društva, medija do nevladinih udruga i neovisnosti akademske zajednice. Kao što sam u raspravi napomenula – svi programi za pomoć imigrantima koje plaća Europska unija, ukinuti su, gotovo svi mediji pod kontrolom su vlade, a posljednje neovisne novine ugašene su ovoga ljeta. Osim toga, moji kolege izvjestitelji za područje ekonomije upozorili su na činjenicu da je u Mađarskoj na snazi državno kontrolirana ekonomija, najgora u Višegradskoj skupini, dok su nepotizam, klijentelizam i korupcija uzeli maha na najvišim razinama. Mađarska vlada konstantno ograničava prava građana Mađarske.

‘U MAĐARSKOJ JE NA snazi državno kontrolirana ekonomija, najgora u Višegradskoj skupini, dok su nepotizam, klijentelizam i korupcija uzeli maha na najvišim razinama. Sve su slobode o

NACIONAL: Dan prije no što je predsjednik EU komisije Jean Claude Juncker održao govor o stanju Europske unije, vi ste o stvarnom stanju Unije pitali svoje kolege zastupnike. Predsjednik Juncker bio je prilično umjeren u svojim ocjenama. Kakvo je, po vašem mišljenju, stanje Unije?

To što je govor predsjednika Junckera bio tako umjeren povezano je s njegovim karakterom, ali i s činjenicom da on i njegova Komisija nisu poduzeli baš nikakve akcije protiv Mađarske, a mogli su i trebali, još od 2010. Iako je Juncker nastojao djelovati umirujuće i optimistično, trenutačno stanje Europske unije, po mom mišljenju, moralo bi nas sve zabrinuti. Svjedočimo ubojstvima novinara na Malti i u Slovačkoj, svjedočimo pokretanju procedure protiv Poljske, koju je inicirala EU komisija, ljudi demonstriraju po ulicama Rumunjske tražeći ista prava i borbu protiv korupcije kao u ostatku Europe, gledamo režim u Mađarskoj koji od 2010. oduzima svojim građanima stečena prava. Apsolutno sam zabrinuta za stanje Europske unije, ali i uvjerena kako je došao trenutak da djelujemo. Europski izbori u svibnju 2019. bit će test koji će nam pokazati jesmo li i dalje zajedno u zajedničkom projektu za mir, stabilnost i građanska prava ili smo se potpuno udaljili od te ideje.

NACIONAL: Iako je premijer Orbán bio izložen najoštrijim kritikama velikog broja zastupnika, uključujući i predsjednika Kluba zastupnika Europskih pučana Manfreda Webera, nije bio ni najmanje nervozan, dapače, optužio vas je da ste za Izvješće koristili isključivo izvore iz NGO-a, opozicije i protivnika mađarskih vlasti. Je li to točno?

To je apsolutna laž. U Izvješću koje sam predstavila nema niti jednog izvora iz nevladinih udruga. Ono se u potpunosti temelji na podacima međuvladinih i međunarodnih tijela – od Ujedinjenih naroda preko Vijeća Europe, OESS-a, kao i na sudskim procesima na europskim sudovima u Strasbourgu i Luksemburgu. Nitko drugi nije utjecao na sadržaj tog izvješća. Mađarska vlada može dostaviti svoje primjedbe na preko 100 stranica, što je i učinila, no niti jedna njihova tvrdnja nije potkrijepljena činjenicama. Razgovarala sam s brojnim znanstvenicima, političkim analitičarima i savjetnicima, s predstavnicima mađarske vlade, veleposlanicima u Bruxellesu, kao i nekim ministrima koji su dolazili na saslušanja u Parlament. Dakle, potrudila sam se čuti sve strane.

NACIONAL: Govorili ste i o ugroženosti akademske zajednice i neovisnosti sveučilišta. Naime, Viktor Orbán namjerava protjerati Srednjoeuropsko sveučilište čiji je osnivač Mađar George Soros. Zašto on to radi, pogotovo ako je i sam bio stipendist tog Sveučilišta i kako je moguće da EPP na to ne reagira?

Ukidanje, odnosno protjerivanje se, doduše, još nije dogodilo, ali uskoro bi se moglo dogoditi. Apsolutno ima smisla ukidati Sveučilište ako želite utišati opozicijske glasove u svome društvu. Gdje se drugdje uči kritički razmišljati, gdje se drugdje odgaja nova elita koja bi trebala voditi zemlju, nego na neovisnom, privatnom sveučilištu? Ako uspijete utišati novu generaciju tako da joj uskratite znanja i vještine kako bi mogla procijeniti u kojoj se situaciji nalazi ona i mađarsko društvo, tada možete puno dulje ostati na vlasti.

NACIONAL: Manfred Weber, vođa EPP-a, u EU parlamentu bio je vrlo kritičan prema Viktoru Orbánu, čija je stranka Fidesz njihova članica. Koliko ima u tome hipokrizije; naime, usprkos svemu, EPP treba zastupnike Fidesza i ne pada im na pamet izbaciti ih iz svoje stranke?

Svi se oni boje izbora za EU parlament i zato sasvim sigurno prije njih neće izbaciti Orbána. No rasprava njihova kluba uoči glasanja završila je konferencijom za tisak, na kojoj je Weber najavio da će glasati za moje Izvješće. Još prije nekoliko mjeseci ne bih to očekivala od njega. Kao što znate, Europski pučani dali su slobodu svojim članovima da glasaju po savjesti i drago mi je što je na kraju EU parlament, većinom glasova zastupnika iz različitih političkih opcija, podržao Izvješće. To je pokazalo da bez obzira na naše stranačke različitosti, imamo većinu onih kojima je stalo do europskih vrijednosti, onih koji su željeli iskazati solidarnost s mađarskim građanima, onih koji su spremni preuzeti odgovornost kada se jedna zemlja članica udalji od temeljnih principa demokracije. Očito je i članovima EPP-a dosta ovakvog Orbánova ponašanja, osobito zato što nije uvažio niti jednu primjedbu iz Izvješća ili rasprave, kao ni iz vlastitog Kluba. Orbán punom brzinom nastavlja u istom pravcu. Jedina potpuna podrška koju ima u EU parlamentu dolazi iz redova krajnje desnice. Kršćanski demokrati većinom su proeuropski orijentirani i oni također imaju svoju etiku zbog koje je dio njih na kraju podržao moje izvješće i zatražio aktivaciju članka 7 protiv Mađarske.

‘Zabrinjava me porast neonacističkih stranka i stranaka krajnje desnice u Europi. No iako su nedavno neonacisti u Švedskoj osvojili 17 posto glasova, ipak su umjerene lijeve i desne stranke odnijele većinu’

NACIONAL: Spomenuli ste krajnju desnicu, koja jača i širi se Europom, međusobno je povezana i dobro koordinirana. Vraća li se to Europa u 1930-e?

Izuzetno me zabrinjava porast neonacističkih stranka i stranaka krajnje desnice. Ali u isto vrijeme vidimo da ipak postoji ona umjerena većina koja im se suprotstavlja i na kraju pobjeđuje. Uostalom, vidjeli smo to na parlamentarnim izborima u Švedskoj – iako su neonacisti osvojili 17 posto glasova, ipak su umjerene lijeve i desne stranke odnijele većinu. Rješenje za taj problem imaju članovi političke elite, koji moraju preuzeti odgovornost. Premijeri koji dolaze iz desnog centra ne bi smjeli kopirati politiku krajnje desnice, što se, na primjer, događa u mojoj vlastitoj zemlji – Nizozemskoj. Oni bi morali smoći snage, pretrpjeti kritike i dokazati svojim građanima da su to što govore i čime prijete predstavnici krajnje desnice, laži kojima nastoje kreirati strah u javnosti.

NACIONAL: Europska društva duboko su podijeljena, ideološki i politički, što je jasno bilo vidljivo i u EU parlamentu kada se tijekom rasprave moglo čuti različite povike, hukanje, buukanje, grube komentare koji su dolazili s različitih strana dvorane. Imaju li napredne snage u tako podijeljenoj Europi uopće šanse?

Europski parlament je stvarni parlament, što znači da se u njemu mogu čuti različite suprotstavljene strane, mišljenja i stavovi – od lijevog do ekstremno desnog. Kao demokrati, moramo se znati nositi s time, a u samoj raspravi argumentirano ukazati na činjenice koje su pogrešne. Činjenica da je EU parlament imao tako burnu raspravu o vladavini prava u Mađarskoj, kao i da Orbánovi ljudi u njemu žele djelovati, zapravo pokazuje da apsolutno postoji nada za europski projekt. Ne želim biti deprimirana, već gledati naprijed, kako bismo mogli i dalje štititi prava građana cijele Europske unije.

NACIONAL: Nigel Farage, član britanskog UKIP-a koji je pokrenuo Brexit, čestitao je Orbánu i pozvao ga da slijedi Veliku Britaniju. Mislite li da je to moguće? Ili je Mađarska imala toliko koristi od EU fondova da Orbánu izlazak ne pada na pamet?

Mađarski građani zadovoljni su članovi Europske unije. Nema šanse da Mađarska slijedi Veliku Britaniju. Ali rekla bih nešto drugo. Svi europski mediji toliko su preokupirani radikalno desnim i populističkim strankama, da se zapravo precjenjuju važnost tog pitanja i utjecaj tih političkih stranka u Europskoj uniji. Brojke ipak pokazuju da većina europskih građana glasa za umjerene demokratske stranke – s lijeva ili s desna.

NACIONAL: Predsjednik EU komisije Jean Claude Juncker spomenuo je u svom govoru podjelu na sjever i jug, istok i zapad, stare i nove članice, protiv koje se treba boriti. No činjenica je da su najveći problemi s demokracijom upravo u novim zemljama članicama – poput onih u Višegradskoj skupini. I Hrvatska je spomenuta u jednom izvješću o bolesnim demokracijama…

Trenutačno sam fokusirana na ono što se događa u Mađarskoj. Ne osjećam se dovoljno stručnom da bih mogla analizirati stanje u ostalim zemljama, pa ni u Hrvatskoj. A ne bih ni željela dati doprinos svađi između europskog istoka i zapada spekulacijama o tome. No, kao što znate, spomenula sam Rumunjsku i željela bih vidjeti da se sličan postupak provede u toj zemlji, kao i da se o tome sljedeći put raspravlja u EU parlamentu. Smatram vrlo značajnom činjenicu da su pripadnici rumunjske dijaspore izašli na ulice i tražili uspostavu vladavine prava i borbu protiv korupcije, kao i u drugim europskim zemljama. Smatram da je to fantastično! Jer jedino građani mogu pokrenuti promjene, oni su taj glas koji treba slušati.

NACIONAL: Premijer Orbán nazvao je Izvješće, kao i raspravu nakon toga, uvredom za mađarski narod koji se hrabro borio protiv ruskog komunizma za demokraciju i dao veliki doprinos slobodi Europe?

Luj XIV. svojedobno je govorio – država, to sam ja! Nakon njega to su kopirali mnogi autokrati. Smatram da je sugeriranje da je vođa stranke ili predsjednik vlade isto što i sama država i njen narod, fantastična ilustracija autokracije.

NACIONAL: Kakvog smisla ima sve to što je odlučio EU parlament, kada je konačna odluka na Vijeću EU-a koje odlučuje jednoglasno. Poljska neće podržati pokretanje članka 7 protiv Mađarske, Mađarska neće protiv Poljske, a ni hrvatska vlada nije tome sklona?

Budimo jasni. Ovo nije pitanje oko kojeg može biti konsenzusa. Nema konsenzusa o tome kako daleko možete ići u urušavanju temeljnih prava. No moramo ići korak po korak. Ova rasprava i ovo izglasavanje bili su oružje koje EU parlament ima. To će morati dovesti do nekog političkog odgovora i tek onda vidjet ćemo kako će cijela priča završiti i hoće li biti primjer drugima. Teško mi je procijeniti hoće li članak 7 naposljetku biti aktiviran, ali se iskreno nadam da hoće. Činjenica da je Komisija već pokrenula aktiviranje tog članka za Poljsku, ozbiljno je upozorenje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.