Joško Gvardiol trenutno je najskuplji hrvatski nogometaš, proglašen je jednim od najboljih mladih nogometaša na svijetu, a za Tempo govori o danima u Dinamu, prelasku u RB Leipzig te milijunima koje mu je nudio Chelsea
Iako ima samo 20 godina, Joško Gvardiol u ovom je trenutku najvrjedniji hrvatski nogometaš. Transfermarkt ga procjenjuje na 60 milijuna eura, ali kako je ovoga ljeta Chelsea nudio za njega 90 milijuna eura, jasno je da je njegova tržišna vrijednost još i veća. Uz to, prošlog mjeseca dodjeljivale su se nagrade za najboljeg mladog igrača na svijetu do 21 godine i na toj listi Gvardiol je završio na šestom mjestu. Uz činjenicu da je bio siguran reprezentativni putnik na Svjetsko prvenstvo u Kataru, sve to govori da Gvardiol, korak po korak, ostvaruje ono što mu već odavno predviđaju, a to je fantastična nogometna karijera.
Gvardiol je prije godinu i pol potpisao za RB Leipzig, Dinamo je tada dobio 16 milijuna eura, ali taj će iznos biti još i veći kada se pribroje bonusi i 20 posto od sljedećeg transfera koliko će dobiti zagrebački klub. Tadašnji trener Dinama Damir Krznar izjavio je da je RB Leipzig kupnjom Gvardiola napravio posao desetljeća, a da su i Nijemci toga svjesni pokazuje i činjenica da su odbili ovoljetnu ponudu Chelseaja. Očito, sljedećeg ljeta njegova cijena mogla bi doseći 100 milijuna eura.
Sve to Gvardiol je postigao u iznimno kratkom roku, sa 17 godina zaigrao je za prvu momčad Dinama, a nakon godinu i pol potpisao je za RB Leipzig. Sa 17 je igrao i za juniorsku momčad Dinama koju je vodio Igor Jovičević i koja je 2019. godine igrala u četvrtzavršnici juniorske Lige prvaka. Već tada su nogometni stručnjaci predviđali Gvardiolu veliku karijeru, tvrdeći da na svijetu nema tako snažnog i visokog obrambenog igrača koji ima takvu lijevu nogu.
Njegov razvoj bio je takav da je u lipnju prošle godine bio reprezentativni starter u prvoj utakmici Europskog prvenstva u nogometu, kada je Hrvatska poražena od Engleske. Time je postao najmlađi hrvatski nogometaš ikada koji je započeo utakmicu na nekom od najvećih natjecanja. Od tada je njegova pozicija u reprezentaciji neupitna, a o svemu tome razgovarali smo za Tempo nekoliko dana prije no što se Gvardiol ozlijedio, ali ne tako teško da ne bi otputovao u Katar.
TEMPO: Niste imali ni 19 godina kada ste potpisali za RB Leipzig iako su za vas bile zainteresirani zvučniji europski nogometni klubovi koji su vam nudili veću plaću. Kako je došlo do toga da idete korak po korak u nogometnom razvoju umjesto da odmah potpišete za neki engleski nogometni klub koji bi vas vjerojatno prvih godina slao na posudbe?
Odgovor na to pitanje vrlo je jednostavan – oslonio sam se na mišljenje i potporu svojih roditelja i agenta koji su smatrali da moja karijera treba ići korak po korak, da trebam staviti vlastiti razvoj ispred trenutačne zarade te da je najbolje izabrati klub koji će mi pružiti priliku redovnog igranja, rasta, razvoja i dokazivanja. Iz ove perspektive, vidim da smo definitivno odlučili ono što je tada bilo najbolje za mene. Vjerujem da u tom trenutku nisam bio dovoljno spreman za redovno igranje u Premiershipu i da je RBL baš ono što mi je trebalo kao sljedeća stepenica u karijeri nakon Dinama.
TEMPO: Kako ste se osjećali dok ste kao 18-godišnjak čitali u medijima kako se nudi 20 milijuna funti ili eura za vaš transfer, a vi istovremeno tramvajem putujete na treninge Dinama?
Puno su me puta pitali to pitanje i uvijek odgovorim iskreno i isto – nisam se zamarao time, bio sam svjestan da su se stvari promijenile otkako sam postao prvotimac Dinama, ali sam se pokušavao stopostotno fokusirati na svaki sljedeći trening, svaku sljedeću utakmicu te što manje slušati i čitati o tome što se događa oko mene. Imam ljude koji se brinu o stvarima izvan terena, a ja se bavim onim što se događa na terenu, takav je dogovor i raspodjela poslova još otkako smo počeli suradnju, kada sam bio u nogometnoj školi Dinama, a tako je i danas.
TEMPO: Koliki je utjecaj na vas u Dinamu imao Dalibor Poldrugač, vi ste u mladoj momčadi isprva igrali zadnjeg veznog, on vas je pomaknuo u obrambenu liniju?
Sigurno je Dalibor imao veliki utjecaj na daljnji razvoj moje karijere promijenivši mi poziciju na stopera, vidimo sada da je znao što radi i gdje me vidi kako bih što prije došao na nivo nogometnog profesionalca. Pored Poldrugača, ne bih htio zaboraviti te bih se i ovim putem zahvalio i ostalim trenerima u Nogometnoj školi Dinama jer svaki od njih je imao utjecaja na moj razvoj. Naravno, nakon školovanja u akademiji GNK Dinama priliku su mi u seniorima pružili i treneri Bjelica, Mamić i Jovičević te i njima i njihovom stožeru idu zasluge za sve što sam kasnije, do sada, postigao.
‘Igrao sam, osim defenzivnog veznog, i centralnog veznog, i lijevog beka, pa čak i – desno krilo! Zbog toga sam postao igrač kakav sam sada’
TEMPO: Je li igranje na poziciji zadnjeg veznog pomoglo da kao obrambeni igrač na vrhunski način iznosite loptu i dajete je u napad, što se ističe kao jedna od vaših najvećih kvaliteta?
Zapravo, do trenutka kada sam se ustalio na stoperskoj poziciji, prošao sam više pozicija na kojima sam igrao i mogu reći da je svaka pridonijela tome da postanem igrač kakav sam sada. Igrao sam, osim defenzivnog veznog, i centralnog veznog, i lijevog beka, pa čak i – desno krilo!
TEMPO: Što vas je u Leipzigu, u načinu na koji funkcioniraju klub i momčad, najviše iznenadilo?
Iznenadilo me, i to ugodno, to što je klub dosta mlad, praktički nedavno osnovan, a iz godine u godinu ostvaruje respektabilne rezultate. Sve je u klubu na jednoj jako lijepoj razini, lijep je osjećaj biti igrač RBL-a, logistika je posložena, a moje je samo da igram.
TEMPO. Svakom igraču koji odlazi u inozemstvo potrebna je adaptacija, ali vi ste vrlo brzo zauzeli mjesto u prvih 11 Leipziga. Kako je izgledala adaptacija i koliko vam je u tome pomogao Dani Olmo?
Adaptacija je u mom slučaju trajala svega nekoliko tjedana, jednostavno sam se prihvatio posla, čekao priliku i onda je iskoristio na najbolji mogući način. S Danijem sam puno razgovarao i mogu reći da me je mentalno jako dobro pripremio za nadolazeću sezonu i pomogao mi u prilagodbi.
TEMPO: Je li točno da su vas po dolasku u Leipzig, zbog sličnosti s prezimenom Pepa Guardiole, zvali Mali Pep?
Nadimak Mali Pep nastao je još u drugoj momčadi Dinama. Nisam se dugo zadržao u Dinamu B, ali eto, bilo je dovoljno dugo da dobijem taj nadimak.
TEMPO: U Ligi prvaka debitirali ste za Leipzig protiv Manchester Cityja, uz poraz 6:3. Igrali ste zadnjih desetak minuta, ali kako vam je tada izgledao Manchester City? Je li njihov nogomet zaista zastrašujuće dobar ili ste u Ligi prvaka igrali i protiv boljih momčadi?
O utakmici koja je završila 6:3 ne mogu vam puno reći jer sam, nažalost, igrao samo zadnjih 10-ak minuta, utakmica se privodila kraju i kada sam ušao, nekako je energija obiju momčadi, pa i dinamika same utakmice bila u laganom padu, ali zato smo kod kuće pobijedili 2:1 i mogu vam reći da mi nije bil
‘Kod mene se ništa ne mijenja. Fokus je na svakom sljedećem treningu i na sljedećoj utakmici, to je moj dio posla, imam ljude koji se brinu o ciframa i poslu izvan terena’
TEMPO: Leipzig je i prošle i ove sezone mijenjao trenera. Kako ti „potresi“ izgledaju kada se dogode u jednom od najboljih njemačkih klubova?
To je u svijetu nogometa normalno, jednostavno se, kada se tako nešto dogodi, treba maksimalno posvetiti vizijama i idejama novog trenera i čim prije ih početi primjenjivati na terenu.
TEMPO: U ovom trenutku vi ste najvrjedniji hrvatski nogometaš, Transfermarkt vas procjenjuje na 60 milijuna eura, mediji su pisali da je Chelsea za vas nudio 90 milijuna eura. Kako u tim okolnostima ostati miran i usredotočiti se samo na igru kluba i reprezentacije?
Odgovorit ću vam isto kao i na prvo pitanje, kod mene se ništa ne mijenja. Fokus je na svakom sljedećem treningu i na svakoj sljedećoj utakmici, to je moj dio posla, imam ljude koji se brinu o ciframa i poslu izvan terena.
TEMPO: Navijači Chelseaja vjeruju da ćete potpisati za njihov klub jer vam je Timo Werner, po povratku u Leipziga, napričao puno lijepih stvari o Chelseaju. Jeste li razgovarali s Wernerom o Chelseaju i njegovoj ponudi i ako jeste, što vam je rekao?
Nisam puno razgovarao s Timom o Chelseaju, on je praktički tek došao odnosno vratio se u klub, puno je treninga i utakmica, a malo slobodnog vremena pa se još upoznajem s igračima pristiglima ove sezone. Ali naravno da je ono što sam čuo od njega o Chelseaju, kao i ono što sam od suigrača koji su igrali u tako velikim klubovima čuo o tim drugim klubovima, sve u superlativima.
TEMPO: Chelsea je ovog ljeta platio transfer Wesleyja Fofane 75 milijuna funti. Fofana je u Zagrebu bio nemoćan protiv Oršića i Petkovića. Jeste li nakon te utakmice – koju ste, pretpostavljam, gledali – rekli samom sebi: pa ja mogu već sada igrati u prvoj momčadi Chelseaja?
Gledao sam utakmicu, ali nisam razmišljao u tom smjeru. Igrač sam RB Leipziga i svjestan sam da trebam još puno rada na sebi. Što se tiče Fofane, mislim da je stoper svjetske klase, nije slučajno došao u Chelsea, a ne poznajem nijednog igrača koji svaku utakmicu odigra bez greške. Dinamo je tu utakmicu odigrao fantastično.
TEMPO: U reprezentaciji dolazi do smjene generacija, vi i Šutalo nasljeđujete Vidu i Lovrena. Kakav je odnos Vide i Lovrena spram vas, dobivate li od njih savjete i podršku?
U reprezentaciji smo svi podrška jedni drugima, dobro funkcioniramo zajedno, držimo se skupa i podupiremo, svjesni da je to jedini ispravni put za dobrobit nas samih, a iznad svih i prvenstveno – za dobrobit nacionalnog tima.
TEMPO: Koliko vas inspirira činjenica da ćete igrati na SP-u protiv Belgije, po FIFA-inoj ljestvici druge najbolje reprezentacije na svijetu? Morat ćete zaustaviti Hazarda, De Bruynea, Lukakua i ostale.
Ima još vremena do SP-a i za analizu protivnika u grupi, ovaj period treba odraditi što je bolje moguće i uhvatiti formu za Katar.
TEMPO: Što to ima hrvatska reprezentacija, a nemaju nijedan drugi klub ili reprezentacija?
Ne mogu adekvatno odgovoriti na to pitanje budući da nemam detaljan uvid u druge reprezentacije ili klubove, ali ono što znam jest da je snaga hrvatske reprezentacije u našem zajedništvu; kako nas igrača tako i stožera i navijača. Vidjeli ste doček naših srebrnih vatrenih iz Rusije. Mislim da se u toj količini pozitivne energije krije odgovor na vaše pitanje.
Komentari