Josip Tica za Radio Nacional o bankovnim depozitima i eurozoni: “Imamo visoku zonu sigurnosti, gotovo maksimalnu”

Autor:

09.11.2022., Opatija - Jubilarno 30. savjetovanje ekonomista u Grand Hotelu Adriatic, pod nazivom "Ekonomska politika Hrvatske u 2023.". Panel "Inflacija i ekonomska politika: Nacionalni i EU kontekst". Panelisti i moderatori: Katarina Bacic (moderator), Hrvoje Simovic, Zdravko Maric, Marijana Ivanov, Maroje Lang, Branko Grcic i Josip Tica(moderator).  Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Gosta dana Radio Nacionala bio je profesor ekonomije, Josipa Tica, koji je i vanjski član Odbora za financije i državni proračun Hrvatskog sabora.

Nedavna propast velikih bankarskih institucija kao što je Banka silicijske doline (SVB), što je bio drugi najveći bankrot financijske institucije u povijesti SAD-a, Credit Suisse gdje je UBS istu upio spasiti uz pomoć švicarske  vlade, i problemi u kojima je Deutche Bank, što je posebno izazvalo zabrinutost na europskim burzama, bile su teme razgovora sa profesorom Josipom Ticom.

Lideri zemalja eurozone raspravljali su o situaciji i sigurnosti europskog bankarskog sustava na summitu u Bruxellesu gdje im se se pridružila i direktorica Europske središnje banke Christine Lagarde, koja je umirila šefove država i vlada zemalja EU. Naglasila je da je Europa naučila svoju lekciju 2008. godine nakon propasti velike financijske korporacije Lehman Brothers i napravila cijelu novu arhitekturu zaštitnih mehanizama od takve vrste kriza. Da razloga za zabrinutost nema, potvrdio je na samitu  premijer Plenković, koji je prvi put na sastanku čelnika europodručja, predstavljao Hrvatsku kao punopravnu članicu.

Na pitanje o procjeni sigurnosti bankarskog sustava zbog nedavnih bankrota i poremećaja na financijskim tržištima, profesor Tica rekao je da osobno nije bio zabrinut. “Meni je situacija izgledala puno stabilnije nego 2008. godine iako neki problemu u regulaciji i dalje postoje. Nisam od starta dijelio veliku zabrinutost. Vjerujem i dalje da su to izolirani slučajevi koji nemaju potencijala pokrenuti ‘domino efekt'”, rekao je.

Upitan zbog čega smatra da je opasnost od urušavanja principom domina kao 2008. godine malena, profesor Tica je naglasio da je ključan problem inflacija. “Inflacija je prisilila središnje banke širom svijeta na podizanje kamatnih stopa. S druge strane, regulatori su trebali na neki način osigurati ili prisiliti poslovne banke da se prilagode i pripreme za taj proces. Sada vidimo da ta regulacija nije bila u toj mjeri dovoljno snažna kako bi ih prisilia da se priprema za novu realnost. Nagli porast kamatnih stopa, koji nema povijesni presedan, ostavio je brojne upravljačke odbore poslovnih banaka u situaciji u kojoj poslovanje više nije bilo održivo”, zaključio je  profesor Tica.

O odnosu štediša prema bankama obzirom na probleme u bankarskom sektoru, diversifikaciji uloga investitora, utjecaju na BDP, važnosti eurozone za sigurnost hrvatskog bankarskog sustava i depozita građana i mnogim drugim temama u nastavku razgovora sa Josipom Ticom koji je bio Gost dana radio Nacionala, a kojeg je vodila Tamara Pavlica poslušajte OVDJE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.