Josip Pavlović: ‘Promašen je Tomaševićev plan o 80 tisuća tona građevinskog otpada na Jakuševcu’

Autor:

Marin Hižar

Josip Pavlović, predsjednik udruge Ekologija grada, komentira najavljeno dovoženje dodatnih 30 tisuća tona građevinskog otpada na deponij Jakuševec

Josip Pavlović je frustriran. Kako sam kaže, petsto puta je nekome rekao da je ispred njega čaša vode, a i dalje je jedini odgovor koji dobiva da se ispred njega zapravo nalazi čaša Coca-Cole. Petsto puta govorio je o štetnosti Jakuševca, o mogućim solucijama, o greškama vladajućih – onih prošlih i trenutnih. Trenutni vlastodršci Zagreba možda ga najviše frustriraju jer su prije svojeg dolaska na vlast znali što je čaša vode, a što Coca-Cole. Pavlović sada pak kaže kako ih ponovno tome mora učiti, za sada bez uspjeha – bez odgovora.

Josip Pavlović predsjednik je udruge Ekologija grada, koji je prošle godine za Zagreb News komentirao nelegalizirano uvođenje novih drobilica na područje Jakuševca, kao i gomilanje smeća na notornom zagrebačkom deponiju, što je prourokovalo da ova Medvednica od smeća prekorači svoje pravno ustanovljene gabarite.

Najviše Pavlovića frustrira činjenica da je Tomislav Tomašević, trenutni zagrebački gradonačelnik, došao na poziciju tako da se prije svog mandata borio za zatvaranje deponija Jakuševec i obećavao tijekom svoje gradonačelničke kampanje kako će do kraja njegova mandata Jakuševec biti zatvoren. Sada je Tomašević taj koji sa svojom političkom strankom Možemo! zagovara upravo proširenje deponija.

Gradska skupština je na prošloj sjednici tako izglasala da će se dio prostora u Tišinskoj ulici koristiti za privremeno skladištenje očišćene šute i frezanog asfalta – otpada koji je nastao za vrijeme obnove zgrada koje su bile oštećene prilikom potresa u Zagrebu 2021. godine. Tako će na deponij Jakuševec, prema procjenama, stići novih trideset tisuća tona otpada koji će nastati prilikom daljnjeg rušenja zgrada.

Prema najavi gradonačelnika Tomaševića, materijali će tamo biti samo privremeno skladišteni do ljeta te će se zatim ponovno premjestiti na privremenu lokaciju u Resnik, gdje će se reciklirati sav taj građevinski otpad. Pavlović po pitanju ovog rješenja nije nimalo optimističan.

„Ovo je samo nastavak priče od prošle godine kada se deponij širio zbog glomaznog otpada. To sve samo pokazuje da nema nikakvog plana, već da se samo rade neka brza rješenja problema na štetu građana i Zagreba. Na Jakuševcu se već sada nalazi 50 tisuća tona građevinskog otpada koji je tamo dovezen nakon potresa i Grad je imao obvezu uspostaviti reciklažno dvorište i obradu građevinskog otpada. Oni su to napravili na Resniku, dobili građevinsku dozvolu i sve, ali u godinu dana što je prošlo od tada, nisu napravili ništa“, kritizira Josip Pavlović za Zagreb News.

Od najavljenog centra na Resniku, ističe Pavlović, nije bilo do sada ništa. Tomašević krivca pronalazi u sporoj javnoj nabavi te će otpad biti premješten u Resnik, po njegovim riječima, „kada lokacija bude spremna, ondje je samo livada bez infrastrukture, nije građevinska lokacija i potrebno je projektiranje, pribavljanje suglasnosti“.

Pothvat rješavanja novonastalog građanskog otpada je procijenjen da će koštati Grad Zagreb 2,5 milijuna eura. Tomašević se nada da će sredstva za to povući iz Fonda solidarnosti. Rok za dobivanje tih sredstava je 15. svibnja ove godine. Dva mjeseca vremena za financiranje takvog projekta ne budi optimizam kod Pavlovića.

„Ovo što se govori da je Grad postigao uštedu od 50 do 60 milijuna kuna jer je samostalno zbrinjavao glomazni otpad je priča za malu djecu. Sve te troškove je Grad prijavio na Fond solidarnosti, pa će sve biti povučeno iz toga. Prije to Čistoću preko privatnika nije koštalo skoro ništa, a sada na ovakav način, po važećem cjeniku, Čistoća za drobljenje tone glomaznog otpada plaća 296 eura, dok je odlaganje tone smeća na deponij košta 120 eura. Dok je prije Zagreb davao 240 eura, po tada važećem cjeniku privatnika, za zbrinjavanje jedne tone glomaznog otpada, sada Zagreb daje više od 400 eura. Gdje je tu ušteda? Nema govora o tome. Utjecaj takvog zbrinjavanja na Jakuševčane je enorman. Sustav gospodarenja otpadom je u rasulu. Na vidiku nema nikakvih planova za njegovo dugoročno rješenje. Sve je krivo. Sporost javne nabave nije kriva. On natječaje za pedeset podzemnih spremnika u centru nije ni raspisao. Odgovornost je na njemu. Trebao je znati u što se upušta i što ga čeka. Trebao je odgovorno pristupiti tome“, kaže Pavlović.

Paralelno uz problem Resnika i Jakuševca, kaže Pavlović, „srozava se kvaliteta života i kvaliteta usluga Čistoće“. Pavlović ne smatra lošim povećanje cijena odvoza otpada za građanke i građane Zagreba – kada bi takav porast cijena ujedno bio praćen porastom kvalitete usluge. Umjesto bolje usluge, Čistoća je doživjela jedan štrajk radnika, a mogućnost drugog štrajka, po njegovim informacijama, nije zanemariva. Za sada se građanstvo koje živi oko Jakuševca „guši u smradu od kompostane“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.