Sto i jednu godinu – toliko je Josip Manolić, najdugovječniji hrvatski političar i jedan od utemeljitelja hrvatske države, navršio u ponedjeljak.
Te 1920. godine kad je rođen Manolić, potpisan je Rapallski ugovor između Kraljevine SHS i Kraljevine Italije, počeo je i završio Valonski rat, sukob talijanskih okupacijskih vlasti i Albanije, u Subotici je osnovana Bunjevačko-šokačka stranka – prva trajna i organizirana politička stranka bačkih Hrvata, osnovan je Kandit, a Ramiro Bujas je osnovao prvi psihološki laboratorij na Medicinskom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Proslavu svog rođendana Josip Manolić je otkazao, zbog situacije s koronavirusom, no posjetila ga je novinarka Nacionala Orhidea Gaura Hodak.
“To je ugodan osjećaj, prema svima, prema vani. A u suštini, čovjek se ništa nije promijenio, ostao je isti – sa svim težnjama, sa svim osjećajima”, odgovorio je Josip Manolić na pitanje kako se osjeća, kako je to doživjeti sto i jednu godinu.
Otkrio je i koje su njegove želje za 101. rođendan: “Želim da se ovaj teror korone što prije ukloni sa života ljudi!”
Osobna mu je želja, kaže, da proživimo u miru sljedećih sto godina.
“Živjeli… još jedanput”, za kraj je poručio Josip Manolić.
Podsjetimo, Nacional je prošlog tjedna objavio veliki intervju s Manolićem uoči njegovog rođendana. U tom je razgovoru otkrio zašto je sklopio dogovor s Vladimirom Šeksom o nenapadanju, koga podržava u zagrebačkim izborima, tko bi mogao povesti treći svjetski rat te koja je tajna njegove vitalnosti.
Komentari