Potraga za Matejem Perišem (27) iz Splita ne jenjava ni nakon više od dva mjeseca nakon njegova nestanka. Srbijanska riječnja policija i dalje svakodnevno pretražuje priobalje Save i Dunava, kao i korito, i kažu, “nema odustajanja, jer potraga za nestalom osobom traje sve dok se osoba ne pronađe”.
“Otkad smo dobili prijavu da je Matej nestao i da se sumnja da je ušao u rijeku, mi smo na terenu i koordiniramo na Savi i Dunavu. Uspostavili smo kontakte s alasima, malim nautičarima, ribičima, kao i s ostalim građanima. Više organizacijskih jedinica MUP-a sudjeluje u potrazi, a što se tiče riječne policije, mi svakodnevno patroliramo i pretražujemo teren sve do granice sa Smederevom”, kazao je z Kurir Miloš Kostić, zapovijednik policijske ispostave za sigurnost na rijekama Beograda.
Analizirali sve slučajeve zadnjih pet godina
Ističe da je potraga za Splićaninom podignuta na najvišu razinu te da su čak i analizirali sve slične slučajeve u posljednjih pet godina.
“Izradili smo analizu gdje bi sve mogao biti čovjek ukoliko se nađe u rijeci. Ako se poklapa mjesto ulaska u vodu, pa gdje bi ga potom struja vode odnijela. Također, gledali smo i godišnje doba u kojem su ljudi ulazili u vodu i na kojem dijelu bismo ih tada nalazili. Nakon te opsežne analize, pored svakodnevne pretrage sonarima i dronovima nad rijekom i probaljem, pretraživali smo i te dijelove rijeke”, kaže on i naglašava da je, pored redovne kontrole na rijeci, jedan od njihovih zadataka i dalje je potraga za Splićaninom.
“Nakon saznanja da je uhvaćen poslednji signal Matejevog telefona kod Velikog ratnog otoka, taj teren je pretraživan dva dana bez prestanka. Imali smo pretragu terena i s psima”, objašnjava Kostić.
Vremenski uvjeti otežavaju potragu
Dodaje kako su potragu otežavaju i vremenski uvjeti, jer je rijeka brza, ima svašta u vodi, a ponajviše balvana, smeća i mulja. Takođe, mnogo je teže raditi pretragu na rijeci nego na kopnu, a u zimskim uvjetima nije nimalo sigurno spuštanje ronioca u vodu. Objašnjava i da je veoma teško odrediti kada bi čovek koji je upao u rijeku mogao isplivati.
“Svaka prognoza za ovako nešto je nerealna, jer sve ide od slučaja do slučaja. Pa tako imamo da je neko tijelo utopljenika nađeno za tri dana, a neka tek za tri mjeseca, a nekad zna proći i godinu dana. Mjesto na kojem će tijelo isplivati isto nema pravila, jer nekoga nađemo na kilometar od mjesta gde je upao, a možemo ga pronći i na granici”, kaže on, ističući da je svaka plovidba opasna.
“Pogotovo kada je u pitanju noćna patrola. Tada se apsolutno ništa ne vidi i kretanje našeg broda, kao i ostalih plovila na rijeci pratimo pomoću radara. Naša smjena traje po 12 sati, a ekipa na spasilačkom čamcu veoma je uspješna. Kada dobijemo dojavu da je netko skočio ili upao u vodu, naša ekipa u čamcu odmah ide tamo i u 95 % slučajeva spasimo tu osobu”, završava Kostić u razgovoru za Kurir.
Matejev otac se vratio u Split
Podsjetimo, Matej Periš nestao je uoči dočeka Nove godine, kada je bio u klubu “Gotik” u Beton hali. Tada je trčeći izašao sam iz kluba, pa kroz Karađorđevu i Travničku ulicu došao do Sava promenade, gdje se, sudeći po video-snimkama s nadzornih kamera, približio Savi. Posljednji signal njegovog mobitela lociran je kod Velikog ratnog otoka.
Otac Mateja Periša Nenad Periš odmah je došao u Beograd, a prije nekoliko dana,nakon dva i pol meseca, vratio se u rodni Split.
“Ja sam još u Beogradu, srcem, i dušom, i razmišljanjem. Međutim, život je takav da moram funkcionisati, imam svoju obitelj i moram sve te činjenice da stavim u realne okvire i nastavim dalje. Apsolutno sam sa Matejem, koji je tu pored mene, u mojim mislima, u mom srcu, u našem srcu, u srcu moje obitelji i ništa se nije promenilo. Sve ono što sam tražio prvog dana kad sam došao u Beograd, to i danas očekujem na udaljenosti od nekoliko stotina kilometara”, rekao je Periš za K1.
Komentari