Slovačka podržava predloženo imenovanje Marka Ruttea za sljedećeg glavnog tajnika NATO-a, rekao je u utorak slovački predsjednik Peter Pellegrini.
Slovačka je jedna od posljednjih zemalja u Savezu koja je podržala nizozemskog premijera na odlasku.
U Bratislavi se predomislili
Slovačka je preferirala “geografski“ bližeg kandidata iz srednje i istočne Europe, poput rumunjskog predsjednika Klausa Iohannisa koji se također kandidirao, ali sada podržava Ruttea, rekao je Pellegrini nakon samita Europske unije u Bruxellesu.
“Nakon završne rasprave s Markom Rutteom i konzultacija sa slovačkom vladom, Slovačka može zamisliti Marka Ruttea kao šefa NATO-a“ i podržat će ga, rekao je Pellegrini uživo na vijestima.
Očekuju da novi šef NATO-a Slovačkoj pomogne u zaštiti zračnog prostora
SAD, Velika Britanija, Francuska i Njemačka podržavaju Ruttea da naslijedi Jensa Stoltenberga, koji će u listopadu odstupiti s mjesta čelnika NATO-a.
NATO donosi odluke konsenzusom, tako da svaki kandidat treba potporu sva 32 saveznika. Uz potporu Slovačke i Mađarske, Rutte sada samo čeka potporu Rumunjske.
Slovačka, koja graniči s Ukrajinom, naglasila je potrebu da sljedeći šef NATO-a pomogne u zaštiti slovačkog zračnog prostora, rekao je Pellegrini, nakon što je prethodna slovačka vlada Ukrajini donirala sustav S-300, a saveznici povukli sustav Patriot koji je tamo bio privremeno smješten.
“Tražit ćemo od NATO-a da u jednoj od država članica pronađe protuzračni obrambeni sustav“ koji bi mogao biti postavljen u Slovačkoj dok ta zemlja ne dobije vlastiti sustav, rekao je Pellegrini.
I Mađarska i Turska podržale Ruttea
Mađarska je također odustala od protivljenja Rutteu, izvijestili su nizozemski mediji u utorak.
Turska je u travnju rekla svojim saveznicima da će podržati Ruttea.
Rumunjski predsjednik Iohannis rekao je u ožujku da se kandidira za čelno mjesto u NATO-u, tvrdeći da je istočnoeuropskim državama potrebna bolja zastupljenost u euroatlantskim vodećim ulogama.
‘IMAMO DOGOVOR!’ Nizozemska će dobiti najdesniju vladu u više desetljeća
Komentari