Još petero ubijenih u prosvjedima u Mjanmaru

Autor:

epa09168888 A Myanmar Buddhist monk and demonstrators flash three-finger salutes as they marching during an anti-military coup protest in Mandalay, Myanmar, 30 April 2021. The nine leaders of Southeast Asian (ASEAN) countries are calling the military junta leader to restore democracy and immediately stop the violence crackdown on demonstrators that held street protests against the military coup in Myanmar.  EPA/STRINGER

EPA/STRINGER

Mjanmarske sigurnosne snage otvorile su paljbu u nedjelju na jednim od najvećih prosvjeda protiv vojne vladavine i ubile najmanje petero ljudi, pišu mediji, tri mjeseca nakon što je vojni puč odvukao zemlju u krizu.

Prosvjedi su koordinirani s demonstracijama u mjanmarskim zajednicama diljem svijeta kako bi se obilježila “globalna mjanmarska proljetna revolucija”, naveli su organizatori prosvjeda.

“Protresite svijet glasom jedinstva naroda Mjanmara”, priopćili su organizatori.

Potoci prosvjednika, neki predvođeni budističkim redovnicima, probijali su se kroz gradove, uključujući trgovačko središte Yangon i drugi grad po veličini Mandalay.

Dvije osobe ubijene su u središnjem Wetletu, objavio je Myanmar Now, dok su dvije osobe ubijene u mjestima u državi Shan na sjeveroistoku, izvijestili su lokalni mediji.

Još jedna osoba ubijena je u sjevernom Hpkanatu, izvijestio je Kachin News Group.

Prosvjedi su tek dio problema do kojih je došlo nakon svrgavanja izabrane vlade predvođene dobitnicom Nobelove nagrade, Aung San Suu Kyi 1. veljače.

Ratovi s pobunjenicima etničkih manjina u udaljenim pograničnim regijama na sjeveru i istoku intenzivirali su se u posljednja tri mjeseca, a prema procjenama Ujedinjenih naroda raseljeno je na desetke tisuća civila.

U nekim mjestima došlo je do sukoba civila i sigurnosnih snaga, dok su u središnjim područjima vojni i vladini objekti pogođeni raketama i nizom manjih, neobjašnjivih eksplozija.

U zemlji raste glad

Udruga za pomoć političkim zatvorenicima objavila je da su sigurnosne snage ubile najmanje 759 prosvjednika od vojnog puča. Reuters nije mogao potvrditi taj podatak.

Prosvjedi i paralelni štrajkovi naštetili su gospodarstvu i povećali izglede za porast gladi, upozorile su humanitarne agencije.

UN-ov program za razvoj upozorio je prošli tjedan da bi utjecaj pandemije i politička kriza mogli odvući do 25 milijuna ljudi u siromaštvo do 2022. godine.

Vojska je rekla da je morala preuzeti vlast jer na njezine pritužbe na izbornu prijevaru u studenom, na kojoj je pobijedila stranka Suu Kyi, nije reagiralo izborno povjerenstvo koje je utvrdilo da su izbori bili pošteni.

Suu Kyi (75) pritvorena je od puča, zajedno s mnogim članovima njezine stranke.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.