JOŠ BEZ POGOTKA IZ IGRE Francuska izbacila Belgiju autogolom u zadnjim minutama

epa11450660 Players of France celebrate the 1-0 goal during the UEFA EURO 2024 Round of 16 soccer match between France and Belgium, in Dusseldorf, Germany, 01 July 2024.  EPA/FILIP SINGER

EPA/FILIP SINGER

Francuska je u osmini finala Europskog prvenstva protiv Belgije autogolom Jana Vertonghena iz 85. minute osigurala četvrtfinale EURO-a, gdje će igrati protiv pobjednika susreta između Portugala i Slovenije, koji je na rasporedu u 21 sat.

Francuzi su prošli, ali su pokazali niz rupa u svojoj igri, te protiv Belgijanaca pokazali čak i svjevrsnu napadačku nemoć. Na drugoj strani Belgija će i nakon 43 godine ostati bez pobjede nad Francuskoj u službenim, ne prijateljskim dvobojima, a bili su ravnopravan protivnik danas u Düsseldorfu. Hirom nesreće, primili su gol kada su dominirali i propustili dvije velike prilike, a Francuzi su, unatoč plasmanu u četvrtfinale, ostali dužni, kao i Englezi koji su tek nakon produžetka izbacili Slovačku.

Francuzi su dosad na EURO-u postigli tri gola, od čega su dva bilo autogolovi, uz penal Kylliana Mbappea.

FRANCUZI U STRAHU Mbappe se požalio na masku: ‘Igranje je apsolutno užasno, horor, ali nemam izbora’

Obje momčadi su jako oprezno počele dvoboj, pogotovo Belgijanci, kome je pola napadača na početku susreta veći dio vremena provela u svojoj polovici, obavljajući poslove u obrani.

Prvo uzbuđenje dogodilo se u 24. minuti, kada je neugodni slobodni udarac iskosa Kevina De Bruynea vratar Mike Maignan jedva obranio nogama.

U 35. minuti točan centaršut Koundea pronašao je Marcusa Thurama, koji je nadskočio je obranu i pucao glavom, ali je lopta prozujala pokraj desne stative. U sudačkoj nadoknadi prodor Mbappea po lijevoj strani, lopta je došla do Aureliena Tchouamenija, koji s desetak metara sam i neometan puca preko gola u najboljoj prilici jako siromašnog prvog dijela.

Drugi dio su Francuzi počeli puno ozbiljnije, pa je već u 49. minuti novi udarac Tchouamenija zaustavlja vratar Koen Casteels. Dvije minute kasnije Thuram puca iznad grede u izglednoj situaciji, a Mbappe je u 53. također uputio udarac, koji je otišao iznad vrata.

U 71. minuti konačno se na utakmici pojavio Romelu Lukaku. Nakon lijepe i precizne akcije najbolji belgijski napadač je iskosa s desetak metara uputio snažan udarac, koji vratar Maignan paradom brani.

U 83. minuti najbolja prilika za Belgiju. Doku je uposlio Kevina De Bruynea, koji s desetak metara puca, no Maignan opet spašava Francusku.
Kazna je stigla već u sljedećem napadu, kada je Randal Kolo Muani uputio slab i traljav udarac, ali je lopta pogodila braniča Jana Vertonghena i prevarila vratara.

To je i bio jedini gol na utakmici unatoč očajničkim napadima Belgijanaca.

PRIJETI MU SUSPENZIJA UEFA pokrenula istragu zbog Bellinghamovog poteza protiv Slovaka