Objavljeno u Nacionalu br. 1164, 13. kolovoz 2020.
Nacional otkriva kako je Hrvatska uvučena u veliki međunarodni pravosudni skandal u čijem je središtu jedan od najpoznatijih svjetskih zviždača, britanski odvjetnik Jonathan Taylor koji je krajem srpnja uhićen u Dubrovniku
U Dubrovniku sam uhićen jer sam se ‘zamjerio’ princu Albertu od Monaka, s obzirom na to da je zbog mog svjedočenja najveći poslodavac u toj kneževini morao platiti veliku financijsku kaznu, a princ Albert je u bliskim odnosima s čelnim ljudima te tvrtke i često je s njima putovao po svijetu“, izjavio je za Nacional britanski odvjetnik Jonathan Taylor koji je 30. srpnja uhićen u dubrovačkoj zračnoj luci na temelju naloga Interpola koji je izdan na zahtjev kneževine Monako zbog sumnji na mito i korupciju. U izjavi za Nacional Taylor je rekao da je zadovoljan načinom na koji su prema njemu postupale hrvatske vlasti te se nada da će hrvatski sud na kraju presuditi u njegovu korist i da neće biti izručen u Monako. Nakon uhićenja Taylor je nekoliko dana proveo u pritvoru da bi 4. kolovoza bio pušten nakon što je platio jamčevinu od 120 tisuća kuna.
HRVATSKO PRAVOSUĐE TAKO SE NAŠLO u središtu međunarodnog skandala koji traje već nekoliko godina, odnosno otkako je Jonathan Taylor 2012. postao zviždač i razotkrio koruptivne radnje u nizozemskoj multinacionalnoj naftnoj kompaniji SBM u Monaku. Taylor je od 2003. godine radio kao odvjetnik u toj tvrtki te je svjedočio kako je u više navrata tvrtka podmićivala zainteresirane stranke i tako dobivala poslove. U izjavi za Nacional Taylor je potvrdio da je u Dubrovnik stigao na odmor s obitelji i da nije očekivao da će biti problema, pogotovo jer je dva i pol tjedna ranije bio na putovanju u Francuskoj gdje nije imao problema s francuskim vlastima. No unatoč uhićenju Taylor kaže da nema prigovora na postupanje hrvatskih vlasti te mu je jasno da su policajci u zračnoj luci samo obavljali svoj posao:
„Iako je cijeli proces uhićenja bio poprilično zastrašujući, moram priznati da su se hrvatske vlasti prema meni odnosile vrlo korektno i na njih nemam prigovora. Nadam se da će tako biti i dalje i da će sud uzeti u obzir Europsku konvenciju o ljudskim pravima i zaključiti da je nalog iz Monaka zapravo kršenje mojih temeljnih ljudskih prava i dio jednog šireg političkog progona, odnosno osvete zbog mog svjedočenja.“
‘NADAM SE DA ĆE hrvatski sud zaključiti da je nalog iz Monaka zapravo kršenje mojih temeljnih ljudskih prava i osveta zbog mojeg svjedočenja’, rekao je za Nacional britanski odvjetnik Jonathan Taylor
JONATHAN TAYLOR TRENUTNO JE U DUBROVNIKU gdje čeka prvo saslušanje na kojem bi se trebalo odlučivati o njegovu izručenju Monaku, a koje bi trebalo uslijediti u roku od 30 dana. Njegov odvjetnik Toby Cadman kaže da postoji mogućnost da sve završi i ranije ako pravosudne vlasti Monaka odustanu od zahtjeva za Taylorovim izručenjem:
„Vjerujem da bi se to moglo dogoditi jer ne postoji nijedan dokaz da je moj klijent odgovoran za djela koja mu se stavljaju na teret. Čak i u slučaju da se to ne dogodi, vjerujem da će hrvatski sud odbiti zahtjev za izručenjem kada se u detalje upoznaju s cijelim slučajem i kada shvate da se zapravo radi o političkom progonu osobe čijom je zaslugom otkrivena velika međunarodna korupcijska afera.“
A da se radi o vrlo važnom slučaju i za Veliku Britaniju, pokazuje i činjenica da se umiješalo i britansko Ministarstvo vanjskih poslova koje je stalo u zaštitu Jonathana Taylora jer ga smatraju jednim od važnijih zviždača čije uhićenje šalje lošu sliku o zaštiti zviždača. Naime, Jonathan Taylor je bio ključni svjedok koji je pomogao američkim i nizozemskim državnim istražiteljima u otkrivanju mita u nizozemskoj multinacionalnoj naftnoj kompaniji SBM u Monaku, a na temelju te istrage došlo je i do velikog političkog potresa u Brazilu. Sve je počelo još dok je Taylor kao visokopozicionirani odvjetnik SBM-a u njihovoj podružnici u Monaku radio na sastavljanju ugovora. Taylor je 2012. otkrio da je tvrtka podmićivala zainteresirane stranke i tako dobivala poslove vrijedne nekoliko stotina milijuna dolara. Nakon što je pomogao istražiteljima, Taylor je cijelu priču 2015. iznio i medijima, a kasnije ju je dokazao i na sudu. Njegovo svjedočenje smatra se ključnim u postupku koji je vođen protiv konzorcija AEX 25 kojeg je tvrtka SBM dio. Taj konzorcij je na kraju cijeloga procesa morao platiti brojne kazne koje se penju čak do 827 milijuna dolara.
SMATRA SE DA SU TAYLOROVE OPTUŽBE za korupciju pogurale prvu kockicu domina koja je dovela i do političke krize u Brazilu, koja i danas traje. Naime, Taylor je upozorio da je SBM plaćao mito od stotinu milijuna dolara čelnicima brazilske naftne tvrtke Petrobras u razdoblju kad je tvrtku vodila Dilma Rousseff koja je kasnije postala brazilska predsjednica. Otkriveno je i da je SBM nezakonito financirao njezinu Radničku stranku u predsjedničkoj kampanji. Njegovo svjedočenje pokrenulo je lančanu reakciju koja je kulminirala najvećom antikorupcijskom akcijom u povijesti Brazila, “Operacijom autopraonica” koja i dalje traje, a u kojoj su se pod istragom našle velike brazilske tvrtke i neki od vodećih političara.
ISTRAGA I SKANDALI KOJE JE ONA OTKRILA doveli su i do protuvladinih prosvjeda 2015., raspada Radničke stranke i opoziva Dilme Rousseff, dok su Taylorova svjedočenja i istupi u medijima doveli do toga da je Rousseffin prethodnik, predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva, završio u zatvoru zbog korupcije. Zbog optužbi za korupciju SBM-u je četiri godine bio zabranjen ulaz na brazilsko tržište, što je za kompaniju bio veliki financijski udarac od kojeg se do danas nije potpuno oporavila. SBM je nakon svega podigao i optužnicu za klevetu protiv Taylora, ali danas tvrde da su od optužnice odustali i da oni ne stoje iza raspisivanja Interpolove tjeralice za Jonathanom Taylorom koja je i dovela do njegova uhićenja u Dubrovniku krajem srpnja. To je za Nacional potvrdio i Taylorov odvjetnik Toby Cadman koji je sasvim slučajno ovih dana također na odmoru u Hrvatskoj:
„Iz SBM-a su poslali priopćenje da su odustali od svih prijava podignutih proteklih godina protiv Jonathana Taylora i nema razloga da im ne vjerujem. Dakle, ostaje samo jedna mogućnost, a to je da iza tjeralice stoji kneževina Monako i da je riječ o političkom progonu jer vlasti Monaka još uvijek ne mogu zaboraviti što je Taylor napravio. Žao mi je samo što je u cijelu priču uvučena i Hrvatska iako s cijelom pričom nema nikakve veze. No moj klijent i ja vjerujemo u hrvatsko pravosuđe i vjerujemo da će na kraju stati u zaštitu zviždača i time poslati značajnu poruku i drugim državama članicama Europske unije da zviždači moraju biti zaštićeni u svakome trenutku jer bez njih bi bilo gotovo nemoguće stati na kraj kriminalu velikih kompanija.“
I SAM JONATHAN TAYLOR JE U IZJAVI ZA NACIONAL naglasio da kroz svoj primjer želi potaknuti druge zviždače da nađu snage istupiti ako svjedoče ilegalnim radnjama u svojim tvrtkama. Iako je svjestan da bi njegovo uhićenje u Dubrovniku moglo demotivirati i uplašiti buduće zviždače, Taylor se nada da će se dogoditi baš suprotno:
„Uvjeren sam i učinit ću sve u svojoj moći da moje iskustvo na kraju ima spektakularan i sretan završetak iz kojeg će drugi zviždači crpiti inspiraciju za svoje javljanje pravosudnim vlastima i medijima.“
Zanimljivo je da ovo nije prvi slučaj u kojem se princa Alberta od Monaka sumnjiči da je svojim prijateljskim odnosima s određenim poslovnim i sportskim krugovima utjecao na određene sumnjive koruptivne slučajeve. Nacional je kao dio europske istraživačke novinarske mreže EIC već pisao o sumnjivim vezama princa Alberta s ruskim poslovnim čovjekom Dmitrijem Ribolovljevim koji je na sumnjiv način, zahvaljujući poznanstvu s monegaškim princem, stekao vlasništvo nad nogometnim klubom Monako, a mreža EIC pisala je i o utjecaju koji je princ Albert kao član Međunarodnog olimpijskog odbora imao pri izboru domaćinstava svjetskih atletskih prvenstava koja su dodijeljena Dohi i američkom gradu Eugenu. Ako se doista pokaže da je tjeralica za Jonathanom Taylorom raspisana samo kako bi mu se pokušalo osvetiti zbog njegova svjedočenja protiv tvrtke koja značajan dio poslova obavlja upravo u Monaku, bio bi to još jedan udarac za pozitivan imidž princa Alberta u europskim i svjetskim medijima, ali i u poslovnim krugovima u kojima je monegaški princ uvijek rado viđen gost.
ANNE MYERS IZ ORGANIZACIJE WIN upozorava da bi Taylorovo uhićenje drugi zviždači mogli shvatiti kao poruku da se ne isplati izlagati u javnosti sa saznanjima o koruptivnim radnjama u velikim tvrtkama
A DA JE SLUČAJ JONATHANA MYERSA izazvao veliku pozornost u inozemstvu, pokazuje i Anne Myers, jedna od onih koji s velikim interesom prate ovaj slučaj. Anne Myers je izvršna direktorica Internacionalne mreže zviždača (WIN) sa središtem u Glasgowu i od samog početka uključena je u slučaj Jonathana Taylora i njegova razotkrivanja velike naftne kompanije poput SBM-a. Anne Myers tvrdi da privođenje Jonathana Taylora u Hrvatskoj šalje lošu sliku o zaštiti zviždača u Europskoj uniji:
„Mislim da je krajnje vrijeme da pravosudna tijela u Europskoj uniji srede svoje prioritete i napokon zaustave nepravde i progon zviždača koji nama, ali i njima rade veliku uslugu prokazujući velike kompanije kao što je to napravio i Jonathan Taylor.“
I Anne Myers je naglasila da su hrvatski policajci u zračnoj luci, kao i pravosudna tijela, uvučeni u ovaj skandal za koji su najviše krivi Kneževina Monako i tamošnje vlasti koje su pod utjecajem velike naftne kompanije SBM, kao i princa Alberta koji je njegovao bliske veze s tom tvrtkom. Generalna direktorica WIN-a upozorila je na opasnost da nakon što je u pritvoru završio Jonathan Taylor, drugi zviždači to shvate kao poruku da se ne isplati izlagati u javnosti sa saznanjima o koruptivnim radnjama:
„Nadam se da se to neće dogoditi, ali ime Jonathana Taylora dobro je poznato u ‘zviždačkoj zajednici’ i postoji opasnost da neki potencijalni zviždači odustanu od planiranog prokazivanja svojih poslodavaca kada vide kako se pravosudni organi unutar Europske unije odnose prema osobi koja je nedvojbeno pokazala da je govorila istinu. Zato se nadam da će Europska unija vrlo brzo donijeti zajedničku uredbu o zaštiti zviždača koja će onemogućiti baš ovakve slučajeve u kojima treće države provode progon zviždača preko sudova unutar Europske unije. Isto tako se nadam i da će hrvatsko sudstvo zaštititi Jonathana Taylora i da neće dozvoliti njegovo izručenje Monaku jer će u suprotnom omogućiti slične postupke protiv drugih zviždača diljem Europske unije.“
Komentari