Šezdesetih godina prošlog stoljeća Vijetnamom je bjesnio rat; sjever i jug bili su u žestokom okršaju, a svaka je strana imala moćne saveznike u drugim zemljama. Mnogo mladih Amerikanaca prijavilo se za rat. Dok su puzali vlažnim i nepoznatim blatnim džunglama, avioni su ispuštali bombe kroz krošnje iznad njih. John Lennnon je vodio posve drukčiji život.
Bio je član jednog od najpoznatijih bendova na svijetu – The Beatles, ali upravo su se razišli. Napustivši bend, napokon je mogao raditi što je želio: pogurati svijet prema miru okončanjem rata u Vijetnamu. Prvo se oženio svojom djevojkom Yoko Ono. Zatim su zajedno otišli na medeni mjesec. Nisu otišli na neku predivnu plažu ili otok; otišli su u jedan hotel u Amsterdamu gdje su ušli u krevet iz kojega nisu izašli sljedeća dva tjedna. Svakoga su dana pozivali novinare u svoju sobu gdje su razgovarali o ljubavi i miru. Htjeli su poručiti mladim ljudima da postoji mnogo načina na koje se može protestirati protiv onoga s čim se ne slažeš. Ako nije nasilan, protest može biti bilo što: možeš puštati kosu, odreći se odmora ili sjediti mirno dok se tvoj glas ne čuje.
Lennon se borio za mir i svojom glazbom, poput pjesme ‘Give Peace a Chance’. Kad je 1969. godine pola milijuna ljudi izašlo na ulice Washingtona protestirajući, to je bila pjesma koju su pjevali. Svaki je prosvjednik držao natpis s imenom jednog palog američkog vojnika ili uništenog sela u Vijetnamu. Rat je potrajao još šest godina i u njemu je život izgubilo više od milijun ljudi. Nažalost, i Johnov je život završio prerano atentatom. Ali nije zaboravljen. Svake godine na Novu godinu u središtu New Yorka svira njegova pjesma ‘Imagine’. ‘Možeš reći da sam sanjar’, pjeva on, ‘ali nisam jedini’.
John Lennon rodio se 9. listopada 1940. godine. Ubijen je 40 godina kasnije.
Komentari